جدیدترین مطالب امروز

چربی ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

چربی ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید

تا جایی که به خاطر دارم همیشه از خوردن چربی ها منع شده ایم ، اما در واقع چربی ها مهم ترین منبع تامین انرژی بوده و 30 درصد انرژی روزانه را تامین می کنند .

تا جایی که به خاطر دارم همواره چربی ها را دژی در برابر سلامت و طول عمر دیده ایم اما واقعا این چنین است ؟ اگر اینگونه باشد پس چرا مصرف انوع مواد غذایی که در هرم غذایی نیز آورده شده اند ، مانند پروتئین ها ، لبنیات و… که منبع حیوانی داشته و مقداری چربی نیز در آن ذخیره شده است توصیه می شود ؟ طرفداری برخی افراد جامعه از گیاهخواری چطور ؟ آیا امری بی فایده کذب است ؟

واقعیت آن است که علم تغذیه بسیار گسترده می باشد تا جایی که شاید بتوان گفت برنامه ریزی صحیح برای تغذیه ی خانواده بدون مشورت با پزشکی آگاه بر علم تغذیه امکان پذیر نمی باشد . اگر چه ممکن است فردی را به علت داشتن اضافه وزن و یا چربی خون بالا و… از مصرف چربی ها منع کنند اما قطعا چربی ها را به طور کامل از رژیم غذایی او حذف نمی کنند ، بلکه دریافت آن محدود شده و در لبنیات کم چرب ( ماست و پنیر بدون چربی یا رژیمی و… ) خلاصه می شود .

اگر واقع بینانه تر به این موضوع نگاه کنیم می بینیم که درصد بالایی از انرژی ای که روزانه نیاز داریم با مصرف چربی ها به دست می آید ، در واقع جبران این انرژی با حذف چربی ها از برنامه ی غذایی ممکن نمی باشد ، به همین علت است که وقتی شخصی که دارای اضافه وزن است چربی ها را از برنامه ی غذایی خود حذف کرده و به حداقل می رساند ، بدن به سراغ چربی های انباشته شده در بدن رفته و سعی می کند این کمبود انرژی را جبران کند .

با این حساب مصرف چربی ها تا حد لزوم و در جای خود برای بدن لازم و حتی ضروری است و نباید هیچگاه مصرف چربی را به صفر رساند ، اما اگر نمی توانید متوجه مقدار چربی وارد شده به بدن خود باشید و از ناراحتی های قلبی عروقی و… رنج می برید ، پیشنهاد می شود حتما به متخصص تغذیه مراجعه کنید ، چون همانطور که گفته شد برخی مواد غذایی چربی نهفته دارند و خواه ناخواه چربی را وارد بدن می کنند .

سوال این جا است که چرا بدن ممکن است به چربی نیاز پیدا کند ؟ اگر کمی دقت کنید می بینید که بیشتر بافت مغز از چربی تشکیل شده است و حتی بار ها در مورد اسید های چرب ضروری شنیده ایم ؛ داستان از این قرار است که اگر چربی ها در جای خود و در میزان مناسب مصرف شوند در واقع نقش نگهبان را برای بدن دارند ( در برابر ضربه های بیرونی یا حمله ی رادیکال های آزاد از درون بدن ) ؛ اسید های چرب ضروری آن دسته از چربی ها هستند که بدن قادر به تولید آن ها نیست و ما باید با تغذیه ی مناسب این گروه از چربی ها را به بدن برسانیم .

30 درصد کل انرژی روزانه بدن باید از چربی ها تامین شود و مابقی آن بین غلات و … تقسیم می شود ؛ در این بین ملاک دریافت انرژی از مصرف چربی ها را نباید مقدار گرم چربی ها قرار داد ؛ در واقع 1 گرم چربی نسبت به حبوبات ، 2 برابر انرژی وارد بدن می کند ! چه بسا مقدار انرژی دریافتی در برابر سبزیجات بیشتر هم باشد و قطعا همین طور است .

هیچگاه چربی ها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف نکنید و با مشورت پزشک تغذیه برنامه ای صحیح را برای خانواده ی خود در نظر بگیرید . به این نکته توجه داشته باشید که مقدار انرژی که به بدن می رسانید به منطقه ی جغرافیایی و آب و هوای آن ، سن و قد ، جنسیت و… افراد وابستگی شدید دارد .

مرتبط ها

قالب خبری