جدیدترین مطالب امروز

چرا دمنوش می نوشیم و اصولی ترین نکات در تهیه دمنوش چیست ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

چرا دمنوش می نوشیم و اصولی ترین نکات در تهیه دمنوش چیست ؟

در این مطلب قصد داریم با پاسخ دادن به سوال های رایج در خصوص دمنوش و ضرورت استفاده از آن ، علت برتری دمنوش ها را در بین داروهای طبی مورد بررسی قرار دهیم .

چرا دمنوش ؟

از جمله کاربردهای فراوانی که امروزه از انواع گیاه ها می شود ، مصرف آن ها به شکل دمنوش است ؛ تا بحال فکر کرده اید چرا به مصرف دمنوش تاکید می شود ؟ سلولز اولین ساختاری است که در دیواره ی سلولی گیاهان یافت می شود ، با شکسته شدن سلولز و استفاده از مواد درونی گیاهان علاوه بر تقویت و کمک به دستگاه گوارش می توان به تسریع روند هضم و جذب موادغذایی امیدوار بود ؛ اما متاسفانه آنزیم هضم سلولز تنها در معده ی نشخوارکنندگان و موریانه ها یافت می شود و بدن انسان قادر به هضم سلولز نبوده در نتیجه آن را بدون کوچکترین تغییری دفع می کند ! به همین منظور برای شکستن بافت سلولز نیاز به یک حلال ( مانند آب ) داریم و همین امر ما را بر آن می دارد که برای رفع یک سری نیازهای طبی بدن و نتیجه گرفتن در بهبود امراض یا پیشگیری از آن ها از دمنوش استفاده کنیم .

چگونه یک دمنوش با کیفیت تهیه کنیم :

اکثر عزیزان بر سر مقدار دمنوش و آب جوش مورد استفاده ، همچنین روش تهیه آن با سوال مواجه می شوند ؛ غریب به اتفاق دمنوش ها به این شکل قابل تهیه و استفاده می باشند : 5 تا 10 گرم از گیاه مربوط + یک لیوان آب جوشیده که حرارت خود را از دست نداده است ( داغ باشد ) ؛ در صورتی که هر یک از مقادیر را افزایش دادید ( به عنوان مثال 20 گرم گیاه ) ، مقدار مقابل نیز به تناسب افزایش می یابد ( دو لیوان آب جوشیده و داغ ) . بعد از آنکه گیاه را در آب جوشیده که تازه از روی حرارت برداشته اید ریختید ، در ظرف مورد نظر را گذاشته و حداقل 15 ، ( حداکثر 20 ) دقیقه صبر کنید ؛ سپس کل محتوا را از صافی رد کرده و میل کنید .

تفاوت جوشانده با دمنوش چیست ؟

از بارزترین تفاوت ها میان جوشانده و دمنوش طرز تهیه آن ها است ؛ برای تهیه ی جوشانده نیاز به حرارت مستقیم داریم و همانطور که از اسم آن مشخص است کل محتوای ما جوش داده می شوند اما در دمنوش ، گیاه در آب جوش دم می کشد و اینکار در دمای معمولی بدون نیاز به حرارت مستقیم انجام می پذیرد . تفاوت دوم این است که در جوشانده شما شاهد مواد خارج شده از گیاه هستید اما این موضوع به هیچ وجه بیانگر برتری جوشانده نسبت به دمنوش نیست ، دمنوش دارای خواص بسیاری است و خارج نشدن مواد گیاه از آن در نوع دم کرده دلیل بر بی خاصیت بودن آن نیست .

آیا دمنوش سرطان زا است ؟

با بالا رفتن شمار افراد مبتلا به سرطان ( خصوصا معده و مری ) در کشور شایعاتی نیز شکل گرفت ؛ شاید شما نیز اکنون فکر کنید استفاده از دمنوش ها از علل ابتلا به سرطان می باشد ، پاسخ منفی است ؛ در چند درصد موارد که استفاده مکرر از دمنوش علت بروز سرطان شناخته شده است ، علت داغ مصرف کردن این نوشیدنی می باشد که می تواند توسط هر مایع داغ دیگری مانند چای ، شیر و… نیز ایجاد شود ؛ معمولا با گذشت 15 تا 20 دقیقه برای آماده شدن دمنوش ، مایع به حرارت دلخواه می رسد اما برای بالابردن درصد اطمینان هرگز دمنوش را داغ مصرف نکنید ( این نکته در خصوص هر نوشیدنی گرم دیگری صدق می کند . )

نکات مشترک در خصوص دمنوش ها :

برخی گیاهان را باید به صورت جوشانده و بعضی دیگر را به شکل دمنوش مصرف کرد ( مانند به لیمو ، گل گاوزبان و… ) ؛ دمنوش ها را باید ولرم میل کنید ( مگر مواقعی که شخص تجویز کننده تاکید بر سرد میل نمودن دمنوش دارد ) ، استفاده از دمنوش به صورت سرد بسیاری از خواص آن را از بین می برد ؛ هر دمنوش را از زمان تهیه 2 ساعت بیشتر نگهداری نکنید و سعی کنید در فاصله زمانی 2 ساعت حتما مصرف شوند . در دمنوش کردن موادی مانند دارچین و… ( اگر به شکل چای کیسه ای است ) توجه کنید که از زمان تولید آن ها بیش از 1 ماه نگذشته باشد زیرا تاثیر ماده هایی مانند چوب دارچین و نظایر آن بعد از پودر شدن به تدریج کاهش می یابد ، خود شما نیز در تهیه ی دمنوش های خانگی به این نکته توجه داشته باشید و ماده ی مورد نظر را بیش از مقدار مورد استفاده در هر نوبت پودر نکنید .

دمنوش یا جوشانده ؟

هر نوع در جای خود ارزنده و تاثیرگذار هستند اما توصیه ی ما این است اگر به منظور مصرف روزانه قصد استفاده از گیاه را دارید ، از دمنوش استفاده کنید .

مرتبط ها

قالب خبری