چای میوه ای و عوارض مصرف بیش از حد این نوشیدنی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آوریل 18, 2018
چای میوه ای و عوارض مصرف بیش از حد این نوشیدنی

مصرف متعادل و متناسب هرگونه خوردنی ، همیشه از توصیه های پزشکان تغذیه بوده که اینبار نوبت به بیان عوارض نوشیدن بیش از حد چای میوه ای رسیده است .

طبق آخرین تحقیقات و بررسی های صورت گرفته توسط محققان انگلیسی ، مصرف بیش از حد چای میوه ای و زیاد نگه داشتن آن در دهان باعث می شود تا دندان های شما در معرض پوسیدگی قرار بگیرند .

محققان به این نتیجه رسیده اند که این نوشیدنی ها به مرور زمان می توانند مینای دندان را از بین ببرند ؛ برخی چیپس ها از جمله چیپس سرکه ای نیز می توانند به دندان های شما آسیب برسانند .

محققان کالج کینگ لندن در اینباره گفته اند که مصرف این قبیل نوشیدنی ‌ها در فاصله میان وعده ‌های غذایی و مزمزه کردن آن‌ ها برای مدت طولانی خطر ساییدگی دندان بر اثر اسید نوشیدنی را افزایش می ‌دهد .

محققان در این تحقیق رژیم‌ های غذایی ۳۰۰ فرد مبتلا به ساییدگی شدید روکش دندان را مورد بررسی قرار دادند .

این مطالعه نشان داد که مصرف نوشابه ‌های رژیمی و یا چای میوه ای در فاصله میان وعده‌ های غذایی خطر فاسد شدن دندان را ۱۱ برابر افزایش می ‌دهد .

چیپس ‌های سرکه و نمکی نیز از جمله خوراکی ‌هایی هستند که حاوی سطوح بالای اسید هستند و می ‌توانند باعث از بین رفتن مینای دندان شوند .

دندانپزشکان همچنین هشدار می ‌دهند که نوشیدن نوشابه‌ های اسیدی مانند چای میوه ای و یا فشردن لیمو در آب در فاصله میان وعده‌ های غذایی یکی از مخرب‌ ترین اثرات را بر مینای دندان دارد ؛ چنین عاداتی احتمال پوسیدگی زیاد یا جزیی دندان را ۱۱ برابر افزایش می ‌دهد ، اما اگر چنین نوشابه ‌هایی با غذا مصرف شوند ، این آسیب تقریبا نصف می‌ شود .

همچنین این تحقیق نشان داد که این مشکل با مصرف تنقلات بیشتر افزایش می‌ یابد ؛ به گفته محققان ، نوشیدنی ‌هایی مانند آب میوه ، شربت ، چای میوه ای ، نوشیدنی رژیمی ، نوشابه قندی و آب طعم دار همگی اسیدی هستند و می‌ توانند باعث ساییدگی دندان و فاسد شدن آن شوند .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :