جدیدترین مطالب امروز

چاشنی ها درمانگری طبیعی برای بدن انسان ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

چاشنی ها درمانگری طبیعی برای بدن انسان ؟

در دنیای امروز چاشنی ها نقش مهمی در درست کردن یک غذا دارند ؛ اکثر ادویه جات ( چاشنی ها ) از گیاهان دارویی درست شده اند که دارای خواص درمانی بسیاری هستند .

چاشنی ها علاوه بر تأثیراتی که در ویژگی های یک غذا می گذارند ، توانایی افزایش میزان املاح معدنی و ویتامین های موجود در آن غذا را هم دارند ، البته به مقدار کم .

اگر بخواهید از خواص درمانی چاشنی ها استفاده کنید ، باید چند نکته را به خاطر بسپارید :

1 ـ مدیریت مصرف ( استفاده ی بیش از حد مضر است )
2 ـ چاشنی ها را جایگزین وعده های غذایی نکنید ( زیرا چاشنی ها فقط داروهای گیاهی هستند و هیچ وقت در سطح وعده های غذایی قرار نمی گیرند )
3 ـ بیشتر ادویه جات دارای طبیعتی گرم و خشک اند ( استفاده ی مکرر از اینگونه گیاهان ، ممکن است سبب تغییر مزاج گردد )

یکی از مهمترین خواص دارویی این چاشنی ها ، پیشگیری از به وجود آمدن سرطان است ؛ این گیاهان طبیعی با کمک ترکیبات آنتی اکسیدانی قوی که درخود جای داده اند می توانند از تشکیل رادیکال های آزاد در سلول ها که گامی برای به وجود آمدن سرطان است جلوگیری کنند .

6 نمونه از بهترین و پرخاصیت ترین گیاهان دارویی

دارچین :

این گیاه طبیعی پرطرفدار دارای طبعی گرم و خشک است ؛ دارچین برای مصرف کسانی که به غذاهایی با طبع سرد عادت ندارند بسیار مفید است ، زیرا این خاصیت را دارد که غذاهایی با طبع سرد را به سمت طبع گرم ، هدایت کند . ( دارچین یکی از بهترین چاشنی ها به شمار میرود که در تهیه ی پلو می توان از آن استفاده کرد ؛ از خواص درمانی این گیاه می توان به کنترل قند بیماران دیابتی و هضم غذا اشاره کرد . )

زنجبیل :

گیاهی پرطرفدار ، با طعمی تندوتیز به نام زنجبیل . این گیاه دارویی دارای طبعی گرم و خشک است ؛ بهترین زمان استفاده از زنجبیل ، در فصل زمستان می باشد .

هل :

هل به عنوان یکی از بهترین چاشنی های چای محسوب می شود ، زیرا دارای طعم و عطری دلپذیر است . از عرق این گیاه خوش بو ، در تهیه ی دسرها استفاده می گردد .

رزماری :

رزماری قابلیت این را دارد که به دو صورت به مصرف رسانده شود ، پخته و یا خام . یکی از خواص مهم رزماری ، داشتن آنتی اکسیدان رزمارینیک است که می تواند باعث کاهش تولید مواد مضر در هنگام استفاده از روغن شود .

زیره :

این گیاه همانند دیگر گیاهان دارویی دارای طبعی گرم و خشک است ؛ زیره توانایی از بین بردن نفخ شکم را داراست .

آویشن :

از خواص درمانی گیاه آویشن می توان : کمک به درمان بیماری های تنفسی ( همانند سرفه ) ، هضم غذا و ضد میکروبی بودن آن اشاره کرد ؛ همچنین از مواد موجود در آویشن به نام های تیمول و کارواکرول به عنوان نگهدارنده ی مواد غذایی استفاده می شود .

مرتبط ها

قالب خبری