جدیدترین مطالب امروز

پیشگیری از طلاق چگونه و با چه راهکاری قابل اجراست ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

پیشگیری از طلاق چگونه و با چه راهکاری قابل اجراست ؟

اگر بخواهیم از طلاق هایی که روز به روز در حال افزایش است ، پیشگیری کنیم و از طرفی سن ازدواج را هم کاهش دهیم ، چه راهکار عملی می توان در نظر گرفت ؟

به نظر شما چگونه می ‌توان با معضلی تحت عنوان طلاق و از طرف دیگر بالا رفتن سن ازدواج مقابله کرد ؟

نمی‌ توان و نباید جوانان را به سمت ازدواج هل داد ، در حالی که امکانات و ملزومات این کار فراهم نیست .

وقتی فردی را مجبور به ازدواج و تأهل می ‌کنند در حالی که این آمادگی به لحاظ روانی در او وجود ندارد ، این موضوع مشکلات مختلفی را به همراه دارد .

طلاق و از هم پاشیدن زندگی مشترک پیامد اولیه چنین تصمیم ‌گیری‌های شتاب ‌زده و بدون آمادگی است و نرخ بالای طلاق در کشور نیز مؤید همین آماده نبودن بسیاری‌ برای زندگی مشترک است .

علاوه بر این نمی ‌توان کسی را که کار و درآمد اقتصادی ندارد یا درآمد او نمی ‌تواند پاسخگوی مخارج یک زندگی باشد مجبور به ازدواج کرد .

دولت با برنامه‌های مختلف سعی دارد جوانان را از طریق اعطای وام و کمک ‌های مقطعی کوتاه ‌مدت به ازدواج تشویق کند ، در حالی که اساس این آمادگی به داشتن شغل و درآمد ثابت برمی ‌گردد .

در کنار همه اینها باید برای ازدواج آسان ‌تر در جامعه فرهنگ‌ سازی شود که در این زمینه دستگاه ‌های اجرایی و نیز رسانه‌ هایی مانند صدا و سیما باید اقدامات جدی ‌تری در این زمینه داشته باشند .

باید به مردم نشان داده شود ازدواج ‌هایی که با چشم و هم ‌چشمی و هزینه‌ های بالا انجام می ‌شود چگونه ادامه می ‌یابد و به کجا ختم می گردد .

بررسی‌های میدانی و آماری نشان می ‌دهد این ازدواج‌ ها به ویژه در تهران ، چندان عاقبت خوشی ندارند و احتمال اینکه به طلاق منجر شوند بسیار زیاد است .

خانواده‌ ها نیز نقش مهم و مؤثری در این میان دارند ، زیرا دیده شده بسیاری از خانواده ‌ها در امر ازدواج به جای همراهی و حمایت ، فقط دخالت می ‌کنند و با دخالت‌ های بی پایه و اساس خود ، شالوده ی یک زندگی را از هم می ‌پاشند .

برخی آمار و ارقام نشان می‌ دهد از ازدواج‌ هایی که صورت می ‌گیرد حدود یک سوم آنها بدون رضایت خانواده‌ هاست که این خود ، در آینده از نظر روانی ، تأثیرات منفی زیادی را به همراه خواهد داشت .

والدینی که با ازدواج فرزندان خود موافق نیستند حمایت‌ هایی را که باید از فرزندان خود انجام دهند ، انجام نمی ‌دهند و آنها را در مشکلات زندگی تنها می‌ گذارند .

در حال حاضر حدود ۷۰ درصد تقاضاهای طلاق کشور توسط خانم‌ ها انجام می ‌شود و ۹۰ درصد زنانی که به میل خودشان طلاق گرفته‌ اند بعد از جدایی پشیمان می ‌شوند و دوست دارند به زندگی سابق خود برگردند .

این آمار نشان می ‌دهد خانواده‌ ها چه در امر ازدواج ، چه زمانی که دو نفر با یکدیگر آشنا می ‌شوند و چه زمانی که یک زندگی از هم می ‌پاشد و دونفر می ‌خواهند از هم طلاق بگیرند شوند می ‌توانند مؤثر باشند .

بازنشر شده از : نی نی بان

مرتبط ها

قالب خبری