جدیدترین مطالب امروز

پیدایش واسکولیت با علائم شدت یافته سرماخوردگی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

پیدایش واسکولیت با علائم شدت یافته سرماخوردگی

واسکولیت گونه ای از بیماری است که عروق را درگیر کرده و خونرسانی را ضعیف می کند ، علائم بیماری نزدیک به سرماخوردگی می باشد و در نوع حاد می تواند موجب پاره شدن رگ ها شود .

واسکولیت به طور کلی به التهاب رگ های خونی اعم از سیاهرگ ، سرخرگ و مویرگ گفته می شود . در مجموع بسته به این که بیماری چه نوع رگی را در چه مکانی از بدن درگیر می کند قابلیت طبقه بندی دارد اما در نگاهی جامع واسکولیت ها اولیه و ثانویه هستند .

واسکولیت های اولیه خود عامل بیماری می باشند اما واسکولیت ثانویه از علائم یک بیماری اصلی به شمار می روند ( مانند بیماری لوپوس ) . آمارگیری های صورت گرفته نشان می دهد اختلال در سیستم ایمنی علت بروز نیمی از واسکولیت ها است ، در این روند سیستم ایمنی به بافت های خونی مانند یک دشمن نگاه کرده و حمله ور می شود ، تورمی که به دنبال این حمله اتفاق می افتد باعث کاهش خونرسانی به بدن و افت اکسیژن به بخش مربوطه می گردد .

واسکولیت قابل انتقال نمی باشد اما علت بروز آن ( در نوع اولیه و مستقل ) کاملا مشخص نیست و نمی توان مانع بروز آن شد ؛ در این بین واسکولیت هایی که نخاع و مغز را درگیر می کنند از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند و به دلیل انسداد شراین در این بخش ها جزو خطرآفرین ترین واسکولیت ها می باشند ، چون آسیب برحسب اهمیت اندامی که از اکسیژن منع می شود سنجیده می گردد .

برخی از انواع واسکولیت :

واسکولیت آلرژیک که معمولا در افراد با بیش از 15 سال سن تاثیرگذار می باشد . این نوع واسکولیت واکنش آلرژیک بدن به دارو ، عفونت یا هر ماده ی محرک خارجی است .

واسکولیت رینود ( این نوع ، عروق زیر انگشت را خصوصا در زن ها درگیر کرده و دست با قرار گرفتن در سرما به سفیدی می گراید و درد در موضع احساس می شود ) .

واسکولیت های سرخرگ بزرگ

واسکولیت های شریان های متوسط

واسکولیت های عروق کوچک و…

بهتر است اگر متوجه علائمی نظیر :

سردرد ( نوع برطرف نشده ) ، تب ، کسالت ، درد و حرارت بالا درمفصل مربوطه ، مشکلات عضلانی و درد در بلع غذا ، کاهش وزن ، فراموشی ، اختلال در بینایی ، تشنج ، تغییر رنگ پوست و کرختی و بی حس شدن بدن خصوصا در بازو و پا ، در خود یا اطرافیان می شوید ، جهت بررسی احتمالی واسکولیت به پزشک مراجعه کنید .

برای تشخیص واسکولیت معمولا از نمونه گیری ( برداشتن بخش کوچکی از موضع درگیر ) وآنژیوگرافی استفاده می شود . واسکولیت به جهت انسداد رگ ها و خطر احتمالی پاره شدن عروق باید سریعا شناسایی و درمان شود . درمان واسکولیت عبارت است از کنترل بیماری و درد با مسکن های قوی و در صورت نیاز جراحی .

مرتبط ها

قالب خبری