جدیدترین مطالب امروز

پوسیدگی دندان مسئله مهم تری از فید کردن ظاهری دندان هاست !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

پوسیدگی دندان مسئله مهم تری از فید کردن ظاهری دندان هاست !

پوسیدگی دندان رویدادی تدریجی است و نشانه های ظاهری متفاوتی خواهد داشت ، بهتر است یک سوم توجهی که به زیبایی دندان هایتان دارید به سلامت آن ها داشته باشید .

دندان از مهم ترین قسمت های بدن است ، اینکه چرا ، دلیل تنها و مشخصی ندارد ؛ دندان با ارزش ترین استخوان بدون جایگزین در بدن است که پس از افتادن نوع شیری خود ، نمونه ی دومی برای جایگزینی ندارد . محکم ، با دوام ، زیبا و عامل کمک کننده در بلع غذا است . سلامت دهان و دندان به صورت سلسله مراتبی ، سلامت ارگان های داخلی را نیز به دنبال خواهد داشت ؛ نمونه ی بارز برای نشان دادن مصداق این جمله رشد دندان های نوزاد است که بزاق دهان را تیز می کند و سبب روان شدن شکم نوزاد می شود ؛ به همین ترتیب زمانی که بزاق دهان به محیطی اسیدی تبدیل می شود زمینه های پوسیدگی دندان را فراهم می کند .

در گذشته اگر شخصی یک مسواک به دندان هایش می کشید و آن ها را از شر پوسیدگی دندان دور می کرد بزرگترین لطف را در حق خود کرده بود ؛ و واقعا هم همینطور است . اکنون با پیشرفت های مختلف دارو و ابزار در زمینه های مختلف پزشکی از جمله دندان پزشکی ، تمرکز افراد به زیبایی بیشتر متوجه است تا سلامت ! در حال حاضر هم مهم ترین کار در درجه اول مسواک زدن است نه هیچ چیز دیگر . متاسفانه افراد بجای رعایت بهداشت دندان های خود که زمانی اندک و متوالی می طلبد ، به ظاهر بیشتر توجه داشته و به دنبال اعمال زیبایی ، سفید کردن دندان ها و… هستند . پوسیدگی دندان ارتباطی با تفاوت رنگ دندان شما با افراد دیگر ندارد !

شاید از جمله افرادی باشید که دندان های نامنظم دارید ، یا از دید شما دندان هایتان نسبت به اسکلت بندی صورتی که دارید ریز یا درشت باشد ؛ یا حتی لکه های سفید کوچکی به طور پراکنده روی سطح دندان های شما وجود دارند و شما آن ها را نمی پسندید و… روی سلامت دندان هایتان هم به همین اندازه دقیق هستید ؟

خال های سفید که اغلب حالت وراثتی داشته و با توجه به جنس دندان های اعضای خانواده ایجاد می شوند ، در صورتی که در قسمت رویش دندان از لثه نباشند نشان دهنده ی پوسیدگی دندان نخواهند بود ؛ البته موارد به این شکل بهتر است از طرف دندان پزشک مورد قضاوت قرار بگیرند و این جمله بیانی کلی از آمار به دست آمده را عنوان کرده است . همچنین حداقل بی نظمی های موجود در ناحیه ی فک افراد ، قابل تغییر و دستکاری نمی باشند ، به عبارتی یا جراحی و هزینه ی پیش رو واقعا ارزش اقدام ندارد و یا واقعا راهی برای برطرف کردن نیاز شما با توجه به شرایط فک و دندانتان وجود ندارد ؛ مانند افرادی که به صورت خیلی اندک ، جلو آمدگی فک پایین نسبت به بالا احساس می شود . چیزی که مدنظر علم دندان پزشکی است سلامت دندان ها می باشد ، زیبایی هم به نوبه ی خود حائز اهمیت است اما در اولویت نیست و برای رسیدن به آن نباید سلامت را حتی چند درصد در معرض خطر قرار داد .

افرادی که پوسیدگی دندان را تجربه کرده اند ، جرم گیری انجام داده اند ، جنس دندان تیره تری نسبت به افراد دیگر دارند یا… حتما نیاز به سفید کردن دندان ها را در خود احساس کرده اند . لازم است بدانید به همان اندازه که مواد مورد استفاده می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها به سفید بشوند ، قادر به صدمه رساندن به بافت سالم دندان نیز هستند و این یعنی پوسیدگی دندان به علت استفاده ی نادرست از پیشرفت های پزشکی . بسیار باید مراقب بود ، اکثر خدمات عرضه شده در بازار نیاز واقعی افراد را حل نمی کنند و باعث ایجاد نیازهای کاذب در وی می شوند ، مانند نمونه ای که برایتان گفتیم .

آیا با مسواک کردن دندان ها خطر پوسیدگی دندان رفع می شود ؟

خیر !

شاید عجیب باشد که بدانید مسواک و خمیردندان خود از عواملی هستند که استعداد دندان را در ایجاد پلاک میکروبی بالا می برند ! البته اگر به شکل غیر استاندارد استفاده شوند .

مسواک مورد استفاده باید دارای پرزهای نرم باشد ، خشک و خشن بودن مسواک همچنین استفاده از خمیردندان های ساینده که به سطح محافظ دندان آسیب می رساند توصیه نمی شود . علاوه بر این روش مسواک زدن باید به گونه ای باشد که محتوای مابین دندان ها را از داخل به خارج هدایت کند .

پوسیدگی دندان چگونه اتفاق می افتد ؟

پوسیدگی دندان بر اثر برجای ماندن مواد خوراکی بر دندان اتفاق می افتد ؛ روند پوسیدگی دندان زمانی که از مواد قندی ( مخصوصا اگر صفت و چسبنده باشند ) ، چیپس و نوشابه های گازدار استفاده می کنید سرعت بیشتری به خود می گیرد . میکروب یا همان باکتری های موجود در دهان به این مواد حمله می کنند و در اثر تجزیه کردن آن ها نوعی ماده برجای می گذارند که موجب پوسیدگی دندان ها می شود . حالا هر چه ماده ی قندی بیشتر در محیط وجود داشته باشد درصد پوسیدگی دندان بیشتر است .

به یاد داشته باشید هیچ دندان پزشک ماهری نمی تواند بهترین کار دندان را برای شما انجام دهد ، بهترین همان دندان سالم خود شما است !

مرتبط ها

قالب خبری