جدیدترین مطالب امروز

پنگوئن پرنده ای ناتوان در پرواز ولی شناگری ماهر !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

پنگوئن پرنده ای ناتوان در پرواز ولی شناگری ماهر !

پنگوئن ها پرندگان سفید و سیاه نیمکره ی پایینی زمین می باشند که در پرواز کاملا ناتوان هستند ، ولی یکی از شناگران ماهر زمین محسوب می شوند . پرندگانی با ویژگی های متمایز !

شاید شما هم جزء افرادی باشید که با شنیدن نام پنگوئن و یا مشاهده ی استایل جذاب این پرنده ی شناگر ، واکنش جالبی در ذهنتان ایجاد شود که یادآور خلقت زیبای این موجود بامزه و سردسیری باشد ، موجودی که راه رفتنش هم جالب توجه است !

حال که صحبت از نام پنگوئن شد ، این سئوال مطرح می شود که آیا از ریشه ی این نام هم اطلاعی دارید ؟

در زمان های قدیم که ملوانها به اقیانوس منجمد جنوبی رسیده بودند نام پنگوئن را به پرندگان آنجا که قادر به پرواز نبودند اطلاق کردند و از آن روز به بعد ، این نام روی پرندگان سردسیری آن مناطق جای گرفت و شهرت آنها را چندبرابر کرد .

البته در خصوص ریشه ی این نام ، گفته های گوناگونی وجود دارد ، ولی به هر حال چیزی که مسلم است این است که پنگوئن ، نام برازنده ای برای این موجود دوست داشتنی می باشد .

پنگوئن ها دارای بال ‌های کلفتی هستند که به عنوان باله ی شنا از آن بهره می‌ گیرند و به دلیل همین بال های کلفت است که یکی از شناگران ماهر کره ی زمین نیز محسوب می شوند و از آنجاییکه بیشتر زندگی آنها در دریا و اقیانوس در حال سپری شدن می باشد ، پس طبیعتا پر واضح است که غذای اصلی آنها نیز ماهی است و از ماهی‌ ها تغذیه می‌ کنند .

در نگاه اول به این پرندگان که یکی از تواناترین موجودات برای مقابله با سرما هستند به یکی از جذاب ترین خصوصیات ظاهری آنها پی بردیم ، خصوصیتی که از قضا ، به خشک نگه داشتن پوست این پرنده نیز کمک می کند . بله ، وجود پرهای ضدآب و براق است که این ویژگی را به آنها می دهد .

جالب است بدانید که پنگوئن ها نسبت به اکثر پرندگان ، پرهای بیشتری دارند و این در حالیست که هر سال پرهای قدیمیشان می‌ ریزد و پرهای جدیدی برایشان رشد می ‌کند .

در ادامه ی این مستند از یک جم ، شما را با یکی از بارزترین ویژگی های این پرندگان خارق العاده و دلایل وجود این ویژگی بیشتر آشنا می کنیم . پس همراه ما باشید .

یخ نزدن پاها !!! یک ویژگی که در مناطق سردسیر و سرمای طاقت فرسای قطب جنوب بسیار مورد اهمیت است ، ولی چه دلایلی می تواند باعث ایجاد چنین ویژگی ای شود ؟

طبق تحقیقاتی که روی بدن این موجودات صورت گرفته است ، مشخص شده که وجود مکانیسمی در بدن پنگوئن ها ، که همان چگونگی گردش خون در بدن این موجود است ، مانع از یخ زدن پاهای این پرنده می شود . سیستم گردش خون در پاها و انگشتان پای پنگوئن به گونه ای تکامل یافته است که از دست دادن گرمای بدن این پرنده را تا حد امکان کاهش داده و به حداقل می رساند و به این ترتیب در حالی که پنگوئن روی برف و یخ در حال راه رفتن است ، دمای پاهایش به اندازه ای است که از یخ زدن پاها ممانعت به عمل می آورد.

در هوای سرد گردش خون در پاهای پنگوئن به طرز جالبی محدود می شود و اینگونه است که دمای پاها به رغم سرمای هوا کاهش نمی یابد . علاوه بر اینها ، قسمت بالای پا در این گروه از پرندگان نیز ، مانند یک مبدل حرارتی طبیعی عمل می کند و به عبارت دیگر در مسیر خونرسانی به انگشتان ، دمای خونی را که از بدن به پاها منتقل می شود، کاهش می دهد و در مقابل در مسیر برگشت هم ، دمای خونی را که از پاها به بدن برگردانده می شود ، افزایش می دهد. جالب است ! نه ؟

این پایان کار نیست و در تحقیقات دیگری در این زمینه نیز ، مشخص شده است که عروق و رگ های خونی در پاهای پنگوئن ها ، ساختار درهم پیچیده و منحصر به فردی دارد . ساختاری پر از اعجاز که در جلوگیری از یخ زدگی پاهای آنها نقش بسیار مهمی ایفا می کند.
این ساختار به گونه ای عمل می کند که باعث می شود ، خونی که از طریق سیستم خونرسانی به پا می رسد از قبل ، فرآیند کاهش دما را پشت سر بگذارد و در نتیجه در این قسمت از بدن ( یعنی پا ) ، دمای زیادی را از دست ندهد و به دلیل همین کنترل جریان خون ، دمای پاها به یک یا ۲ درجه بالاتر از دمای انجماد برسد و پاها هنگام راه رفتن روی برف و یخ دمای کمتری را از دست بدهند و یخ نزنند.

در مستند های آینده ی یک جم ، با سفری دیگر به قطب جنوب ، شما را با شاه پنگوئن ، بزرگترین گونه ی پنگوئن ها و همچنین تولید مثل این موجودات آشنا خواهیم کرد .

مرتبط ها

قالب خبری