جدیدترین مطالب امروز

پلاستیک ماده ای خطرناک و سمی در طبیعت

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

پلاستیک ماده ای خطرناک و سمی در طبیعت

در هر صورت پلاستیک ماده ای مضر و خطرناک است ، این ماده با سمی که همراه دارد خواه در دوره ی مصرف و خواه زمانی که در طبیعت قرار می گیرد زیانبار و خطرناک است .

پلاستیک از بحث برانگیز ترین مواد در دنیای امروزی می باشد ، ظروف پلاستیکی ، کیسه های پلاستیکی ، تجزیه نشدن این ماده در طبیعت ، واکنش هایی که از خود در برابر گرما نشان می دهد و… همگی باعث می شوند در خصوص بحث پیرامون پلاستیک احساس نیاز کنیم .

پلاستیک و فرآورده های آن آنقدر کند در طبیعت تجزیه می شوند که درواقع می توان گفت اجسامی تجزیه ناپذیرند ! عمر یک انسان برای فرآیند تجزیه ی پلاستیک کافی نیست و این جدا از ضرر هایی است که پلاستیک در مجاورت با عناصر طبیعی از خود منتشر می کند . حتی در صورت تجزیه ی مواد پلاستیکی در طبیعت ، باید شاهد وارد شدن مواد و ترکیبات سمی آن به خاک و آب و دیگر منابع طبیعی باشیم .

تا حد امکان توصیه بر این است که مواد پلاستیکی تازه تولید نشده و وارد چرخه ی حیات نشوند ، تا حدودی می توان از این قانون پیروی کرد مانند تولید اجسام و وسایلی که برای تولید آن ها از بازیافت اجسام پلاستیکی قبلی هم می توان بهره برد ، اما برای تهیه ی نایلون ( جهت بسته بندی مواد غذایی ) و یا لیوان و ظروف یکبار مصرف ، دیگر نمی توان پلاستیک های بازیافتی را به کار بست .

هشدار جدی مراکز بهداشتی بر این مسئله است که حتما در استفاده از ظروف پلاستیکی و دیگر فرآورده های پلاستیک برای بسته بندی غذا و مواد خوراکی ، از نوع بی رنگ ( سفید ) آن استفاده کنید .

نکته ی دیگری که در مورد نایلون ها و ظروف پلاستیکی باید مورد توجه قرار بگیرد درجه حرارت است . به هیچ وجه نباید غذا های داغ را در ظروف پلاستیکی قرار داد ، پلاستیک در برابر حرارت از خود واکنش نشان می دهد ( مواد سمی پلاستیک آزاد می شود ) و این برای موادی که می خواهد وارد بدن ما شود چندان مناسب نیست .

راه حلی که پیش رو داریم ظروف یکبار مصرف گیاهی هستند که از مواد اولیه ای مانند ذرت ( اصلاح شده ) و نشاسته تولید می شوند ، استفاده از این ظروف می تواند تا حدودی کمک کننده باشد .

روی دیگر داستان پر فراز و نشیب پلاستیک در دنیای صنعت است ، دقیقا به دلایلی که استفاده از مواد پلاستیکی منع می شود ( تجزیه ناپذیری و دوام بالا ) ، پلاستیک در صنعت کاربرد فراوان دارد ، ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر تجزیه و کپک زدگی ، ماندگاری و در نوعی خاص تحمل درجه حرارت بالا و…

ظروف و فرآورده های پلاستیکی را تنها برای بسته بندی مواد سرد به کار ببرید و از این طریق مانع از بروز بسیاری ناراحتی ها مانند بی خوابی ، سرطان و بیماری های عصبی شوید . توجه داشته باشید که سرما بیش از اندازه نیز مضر است ، به عنوان مثال قرار دادن بطری های پلاستیکی در فریزر برای انجماد ، باعث آزاد سازی سم پلاستیک در آب می شود .

اگر از کاسه و انواع ظروف پلاستیکی با دوام برای کار در آشپزخانه استفاده می کنید ، توجه داشته باشید که هیچگاه مواد غذایی گرم و داغ را درون آن ها قرار ندهید ، غذا ها را در این ظروف حرارت ندهید ( هر چند اندک باشد و ظروف پلاستیکی دوام داشته باشند ) و در نهایت برای شستشوی ظروف پلاستیکی از مواد شوینده ی قوی استفاده نکنید تا سطح اولیه و محافظ آن از بین نرود .

مرتبط ها

قالب خبری