پریودنتولوژی و اطلاعاتی راجع به این علم دندانپزشکی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 6, 2018
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
پریودنتولوژی و اطلاعاتی راجع به این علم دندانپزشکی

در این مقاله قصد داریم درخصوص یکی از علوم دندانپزشکی با عنوان پریودنتولوژی اطلاعاتی را بازگو کنیم که می تواند به نوبه خود مورد استفاده علاقه مندان به این حوزه قرار گیرد .

پریودنتولوژی یا پریودنتیکس علمی است در دندانپزشکی که مربوط به جراحی لثه می شود. به عبارت دیگر ، علم پریودنتولوژی ، شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به درمان انواع بیماری‌های لثه می‌پردازد. از نظر معنای  لغوی  پریو  به معنای  زیرین یا  زیرساخت  یا همان واژه لاتین فونداسیون و دانتیکس به معنای در ارتباط با دندان است . بنابراین پریودنتیکس یا پریودنتولوژی علم و عمل‌هایی است که متمرکز بر ساختمان‌های زیرساختی دندان‌ها است.

هر دندان در دهان ما به کمک بافت‌های سخت و نرم زیرین و پیرامون خود مستقر است. این بافت‌ها عبارتند از : لایه سمان سطح ریشه که محل ارتباط عاج ریشه با لیگامنت اطراف ریشه دندان است و این لیگامنت از طریق عروق خونی و عصبی حیات ریشه دندان‌ها را تامین می‌کند و سپس استخوان اطراف ریشه قرار دارد که استحکام اصلی دندان را برعهده دارد و به استخوان آلویولار معروف است. تمام انساج ذکر شده ، توسط بافت نرم لثه که خود از لایه‌های مختلف تشکیل و پوشیده شده است.

باید به این نکته توجه داشت که اگر شخصی دارای بهترین جنس  دندان از نظر ژنتیک باشد و همچنین ایده‌آل‌ترین بهداشت دهانی را به انجام رساند، اما ساختمان‌های زیرین ذکر شده پیرامون دندان‌ها ضعیف و آسیب‌دیده باشد، دندان‌ها دچار لقی شده و غیرقابل استفاده خواهد بود و این اهمیت بسیار زیاد رشته پریودنتولوژی را در مقایسه با دیگر تخصص‌های رشته دندانپزشکی  نشان می‌دهد.

متخصص پریودنتیست کیست ؟
پریودنتیست یا متخصص بیماری‌های لثه و دندان‌ کسی است که با تشخیص اختلالات بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها و پیشگیری و مداوای این بیماری‌ها به جلوگیری از دست رفتن دندان‌ها کمک کرده و عمر دندان‌ها را به حداکثر ممکن می‌رساند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که پریودنتیست ، دندانپزشکی است که در زمینه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری پریودنتال و نیز در زمینه جای‌گذاری ایمپلنت‌های دندانی تخصص لازم را دارد. پریودنتیست‌، علاوه بر دوره دندانپزشکی عمومی به مدت سه سال هم در زمینه‌های ذکر شده آموزش‌های لازم را می‌بیند و با آخرین تکنیک‌های تشخیص و درمان بیماری پریودنتال و نیز انجام جراحی‌های زیبایی پریودنتال آشنایی کامل دارد.

این متخصصان دندانپزشکی قادرند طیف وسیعی از درمان‌های مختلف شامل اسکیلینگ و روت پلانینگ (جرم‌گیری و برساژ) و پروسه‌های متفاوت جراحی‌های پریودنتال را انجام دهند. ضمن اینکه در زمینه جای‌گذاری، حفظ و بازسازی ایمپلنت‌های دندانی هم دارای مهارت لازم و کافی هستند.

پروسه کار متخصص پریودنتیست چگونه است ؟
پریودنتیست در جلسه اولی که بیمار را ویزیت می‌کند، معمولا تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی او را به طور کامل بررسی خواهد کرد. مثلا از داروهای مصرفی بیمار یا سایر درمان‌ها یا بیماری‌هایی که دارد و شرایطی که به هر نحوی ممکن است بر وضعیت پریودنتال بیمار تاثیر بگذارد.

پریودنتیست درواقع به معاینه لثه‌ها و گونه‌ها و همچنین به معاینه دندان‌های بیمار می‌پردازد تا اگر دندانی لق بود از آن آگاه شود. او از یک ابزار اندازه‌گیری کوچک به نام پروب استفاده می‌کند و آن را بین لثه‌ها و دندان قرار می‌دهد تا عمق فضای موجود (پاکت پریودنتال) را اندازه‌گیری کند. درضمن برای بررسی سلامت استخوان زیر لثه هم از رادیوگرافی استفاده می‌کند.

چه زمانی نیاز به پریودنتیست داریم ؟     
بیماری لثه زمانی شروع می‌شود که باکتری در امتداد خط دندان و بین دندان قرار می‌گیرد. در این مرحله، نشانه‌های کمی رخ می‌دهد. همان‌طور که این باکتری‌ها ضرب می‌شوند، سمومی تولید می‌کنند که باعث جدا شدن دندان ها یا احتمال از دست رفتن دندان‌ها بیشتر می شود. هنگامی که باکتری‌ها زیر خط سم به قسمت ریشه دندان حرکت می‌کنند، تنها با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نمی‌توان آنها را حذف کرد. این مرحله پیشرفته بیماری لثه است هنگامی که از بین رفتن دندان می‌تواند رخ دهد.

علائم بسیاری وجود دارد که بدانیم چه زمانی نیاز است به پریودنتیست مراجعه کنیم. مثلا زمانی که لثه‌ها قرمز، متورم یا خونریزی می‌کنند، به‌خصوص هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن که این موارد اولین و رایج‌ترین نشانه‌هایی هستند که لثه‌ها تحت حمله باکتری‌های مضر قرار می‌گیرند. در این بین حسی مانند تنفس بدبو یا طعم و مزه نارنجی در دهان خواهیم داشت. تولید باکتری‌ها می‌توانند باعث نفخ بد یا طعم ترش شوند که حتی پس از مسواک زدن هم دوباره به وجود می‌ آیند.

دندان‌ها از همگرایی طبیعی خود خارج و یا لق می‌شوند.

هنگام غذا خوردن درد خواهیم داشت ، به این خاطر که باکتری باعث عفونت در اطراف ریشه دندان می‌شود و باعث درد در داخل و اطراف دندان می شود.

دندان‌ها حساس به درجه حرارت شدید هستند. به همین ترتیب، هنگامی که ریشه درگیر است و لثه‌ها به سمت ریشه تحلیل می‌روند، دندان‌ها می‌توانند به تغییرات دما بسیار حساس باشند.

طبق مطالعات عوامل بسیار متعددی است که به بیماری لثه کمک می‌کنند. سابقه خانوادگی بیماری‌های لثه‌ای هم مهم است.

در پایان لازم به یادآوری است که بیماری‌های لثه عارضه مهم و خطرناکی است که بهتر است حتما و در اسرع وقت به پریودنتیست مراجعه شود تا هر چه زودتر درمان شود. در ضمن باید بگوییم که این بیماری هرچه زودتر مراجعه و درمان شود، هزینه کمتری هم خواهد داشت.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :