جدیدترین مطالب امروز

پرش آزاد و تحقق رویای پرواز بر فراز آسمان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

پرش آزاد و تحقق رویای پرواز بر فراز آسمان

پرش آزاد رویای انسان را تا حد امکان به واقعیت نزدیک کرده ؛ امروز می خواهیم با کمک این ورزش در رشته کوه های آلپ به پرواز درآمده و مانند یک پرنده پرواز را تجربه کنیم .

پرواز کردن همواره یکی از آرزوهای انسان بوده است ، شاید گمان کنید با اختراع هواپیما و یا رفتن به فضا این اشتیاق فروکش کرده است ، اما چنین نیست ! و آدمیزادی که من میشناسم تا مانند پرندگان آزاد و رها در آسمان پرواز نکند دست از تلاش برنخواهد داشت ، اگر می گویید نه پس تا انتها همراه ما باشید…

پرش آزاد ورزشی است که شاید کمتر در ایران به آن پرداخته شده باشد ، در یک سفر به رشته کوه های آلپ می رویم و در فاصله ی 900 متری از زمین ، در دل آسمان به پرواز در خواهیم آمد .

ابتدا فاصله را می سنجیم و از ارتفاع مورد نظر اطمینان حاصل می کنیم ، یک سنگ ریزه را به پایین رها کرده و زمان برخود آن با زمین را اندازه می گیریم ، اگر زمان مورد نظر 3 تا 4 ثانیه باشد ، می توان به یک پرش آزاد موفق امیدوار بود و اگر از 7 ثانیه بیشتر شد کار ما نیز راحت تر خواهد بود و خیال آسوده به پرواز خواهیم پرداخت . فاصله ی کنونی ما تقریبا 45 ثانیه پرواز را تضمین می کند .

لباس مخصوص خود را به تن می کنیم ، لباسی که در زیر بازو و پاهای آن باله هایی مانند بال پرنده تعبیه شده است و باد به درون محفظه های آن راه پیدا می کند . با راه پیدا کردن هوا به درون لباس ( امکان خروج هوای وارد شده وجود ندارد ) ، هوای درونی سبک تر از هوای بیرونی می شود ، دقیقا مانند بال پرندگان و درمیان هوا سر خواهیم خورد .

اگر از علاقه مندان به پرش آزاد هستید باید حداقل 200 بار تجربه ی چتربازی و پرش از هواپیما را داشته باشید تا تجربه ی کافی را کسب کنید ، با این حال اولین پرش ترس و هیجان خاصی دارد !

فکر می کنم یک دم کم داریم ! و البته بال هایی با طول بیشتر . پرندگان با استفاده از دم مسیرشان را کنترل می کنند و به کمک بال هایشان علاوه بر پرواز ، نشست خوبی هم دارند ، اما ما باید برای به زمین نشستن از چتر استفاده کنیم ! در غیر این صورت باید از بال هایی با طول 6 متر برای پرش آزاد بهره برد .

و حالا می پریم !

عضلات خود را شل می کنیم تا باد بتواند وارد باله های لباس شود . بعد از 1 تا 2 ثانیه به بدون احساس سپری کردن به اوج سرعت خود می رسیم و مسافتی را به صورت هم افقی و هم عمودی طی می کنیم . ( به طور متوسط هر یک متر سقوط عمودی ، برابر با سه متر پیش روی افقی است ) و اکنون لذت پرواز را تجربه می کنیم… پروازی 1 دقیقه ای از رشته کوه های آلپ .

بعد از 1400 متر در هوا سر خوردن نوبت به یک فرود موفقیت آمیز می رسد و ما ناگزیر از چتر برای نشستن استفاده می کنیم…

پرواز فوق العاده ای بود ، پیشنهاد می کنم پرش آزاد رو امتحان کنید ، لذت پرش آزاد با تفریحات پرشی ای که تا کنون تجربه کرده اید فرق می کند . حتی نگاه کردن آن دنیای خاصی برای خود دارد ، اگر از بالا نظاره گر پرش من بودید خواهید دید که وقتی به اوج سرعت می رسم احساس می کنید که دوباره اوج می گیرم ، در صورت که خطای دیدی بیش نیست . اوج گیری در حین پرواز اتفاق می افتد اما بسیار اندک و در پرش آزادی با مسافت بیشتر !

مرتبط ها

قالب خبری