جدیدترین مطالب امروز

پدیده ی گرگرفتگی و عوامل شایع و مؤثر در ایجاد آن ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

پدیده ی گرگرفتگی و عوامل شایع و مؤثر در ایجاد آن ؟

یکی از مشکلات شایعی که ممکن است برای اکثر بانوان ایجاد شود ، گرگرفتگی ( احساس افروختگی درونی ) می باشد . در این مقاله ، بیش از گذشته با این مشکل آشنا خواهید شد .

گرگرفتگی آزار دهنده است ؛ این گرگرفتگی ها می توانند با تپش قلب ، برافروختگی پوست ، بدن شما را ترک کنند .

این درست است که معمولا گرگرفتگی همراه با یائسگی است ، ولی زنان در هر سنی می توانند آن را تجربه کنند . ( براساس نظریات کارشناس مؤسسه ی سلامت زنان ) گرگرفتگی می تواند در هر زمانی و بنا بر دلایل مختلف شما را آزار دهد .

قبل از بررسی دلایل آن ، مهم است که خاطر نشان کنیم تجربه ی گرگرفتگی به این معنا نیست که چیز ترسناکی در جریان است . این روشن نیست که چرا برخی از مردم آن را تجربه کرده اند و بعضی نه ! اما برای بسیاری یک بیماری خوش خیم یا گذرا است .

اگر شما به طور مداوم دچار گرگرفتگی می شوید ، در گوشی موبایل یا در یک کاغذ یادداشت بنویسید چه زمانی این تجربه در روز اتفاق می افتد و شما قبل از شروع آن چه کاری انجام می دهید . نگه داشتن این نوع دفتر خاطرات به شما کمک می کند مجموعه ی محرک های آن مانند نوشیدنی ها یا استرس را شناسایی کنید . ( این اطلاعات همچنین می تواند به پزشک شما در شناسایی علت گرگرفتگی تان کمک کند . )

در اینجا دو عامل شایع از محرک های گرگرفتگی بیان شده است که هیچ ارتباطی به یائسگی ندارند و اینکه چه کاری در مورد آن ها باید انجام دهیم .

1- تجویز داروها :

مخدرها ، داروهای ضد افسردگی و برخی داروهای پوکی استخوان تعدادی از محرک های دارویی گرگرفتگی هستند .

به زودی بعد از شروع دوره ی جدید این داروها منتظر گرگرفتگی باشید ؛ اگر این داروها همزمان با هم باشند ، احتمالا علت گرگرفتگی خود را خواهید دانست .

چه کاری باید انجام دهید ؟

اجازه بدهید ارائه کننده ی مراقبت های بهداشتی شما بداند چه خبر است . آن ها ممکن است داروها را به مواد مخدر مشابه تغییر دهند . همچنین ممکن است گرگرفتگی که از بدنتان دور می شود با این داروها سازش پیدا کند . به طوری که ارائه دهندگان به شما اطمینان می دهند که این ناراحتی برای مدت طولانی باقی نخواهد ماند .

2- اضافه وزن :

چربی بدن سوخت و سازی فعال است و همین امر به ارتباط بین چاقی و برخی سرطان ها کمک می کند و چون اضافه وزن سوخت و ساز بدنتان را به هم می ریزد در نتیجه منجر به گرگرفتگی می شود .

چه کاری باید انجام دهید ؟

رژیم غذایی و ورزش به تسکین گرگرفتگی کمک می کند . براساس مطالعات دانشگاه کالیفرنیا زنانی که در هفته ۲۰۰ دقیقه ورزش می کنند در مقایسه با زنان چاقی که تلاشی برای کم کردن وزن خود ندارند ، دو برابر گرگرفتگی کمتری را گزارش کرده اند .

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری