پان و شیوع مصرف این ماده مخدر در بین جوانان !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : جولای 10, 2019
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
پان و شیوع مصرف این ماده مخدر در بین جوانان !

ماده مخدر پان که متأسفانه با توجه به مدت زمانی که از پیدایش آن میگذرد ، شیوع زیادی در بین جوانان پیدا کرده ، موضوع این مقاله می باشد که در ادامه بیشتر با آن آشنا میشوید .

چند وقتی هست که ماده مخدر دیگری وارد بازار شده است تحت عنوان پان ، که متأسفانه شیوع زیادی نیز در بین جوانان پیدا کرده است .

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ، شیوع مصرف پان در بین جوانان با توجه به مخفی بودن علایم مصرف ( حتی تا پنج سال ) و در نتیجه عدم آگاهی والدین از ابتلای فرزندان به ماده مخدر پان را زنگ خطری جدی دانست و بر اطلاع رسانی در این باره تاکید کرد .

علیرضا جزینی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی ضمن اشاره به 95 فعالیت در نظر گرفته شده در حوزه مقابله ، 34 فعالیت در حوزه امور قضایی ، 82 فعالیت در حوزه درمان و 54 برنامه پیشگیری ، گام برداشتن و انجام اقدامات متناسب با این برنامه ها را در کشور لازم دانست .

جزینی ضمن اشاره به مصرف داروهای لاغری که اعتیاد روانی به همراه دارند ، خواستار توجه و پیشگیری بیشتر در این خصوص به ویژه در آرایشگاه ها و باشگاه های زنانه شد .

وی با افزودن این نکته که بیشتر جمعیت جوان ما در مراکز آموزشی تمرکز دارند و تنها هشت درصد مدارس کشور تحت پوشش پیشگیری قرار گرفته اند، گفت : سه درصد از جمعیت دانشجویی و یک درصد از جمعیت دانش آموزی کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند و در این شرایط باید نسبت به امر آموزش و جریان سازی در حوزه دانش آموزی تاکید کرد.

جزینی منظور کردن تنها چند برگ از کتب درسی اول و دوم متوسطه به امر پیشگیری از مواد مخدر را ناکافی عنوان کرد و گفت : این اقدام برای جلوگیری از ابتلای دانشجویان و دانش آموزان به مواد مخدر اقدامی کوچک است .

وی با بیان اینکه دانش آموزان درخصوص بیشتر انواع مواد مخدر اطلاع دارند ، شفاف سازی ، آگاه سازی و ارایه آمار را جهت کسب اطلاعات کافی از مواد مخدر و نیز آگاهی والدین در این خصوص امری ضروری تلقی کرد و بی توجهی به این موضوع را به وجود آورنده بستر گرایش بیشتر به مواد مخدر در سنین پایین دانست .

جزینی خوابگاه های دانشجویی به ویژه خوابگاه دختران را ، که یکی از اماکن مستعد برای مصرف مواد مخدر نظیر پان ، گل و … می باشد را از جمله اماکن نیازمند به نظارت و نیازمند پرداختن به امر پیشگیری برشمرد و شیوع مصرف گل را نگران کننده عنوان کرد .

وی با عنوان اینکه ناامیدی و بیکاری سبب رجوع فرد بهبود یافته به مصرف مواد مخدر می شود ، یکی از مهم ترین اقدامات برای کمک به بهبودیافتگان را ایجاد اشتغال دانست .

جزینی از ایجاد اشتغال برای دو هزار و 300 بهبود یافته در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد : مدنظر بودن ایجاد اشتغال برای سه هزار بهبود یافته در سال جاری و نیز آمادگی برای اعطای وام کارآفرینی به بهبودیافتگان در دستور کار قرار دارد .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :