جدیدترین مطالب امروز

پانسمان از اهمیت تا روش صحیح انجام آن !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

پانسمان از اهمیت تا روش صحیح انجام آن !

پانسمان صحیح و اصولی یکی از مهمترین راهکارها برای پیشگیری از بروز مشکلات بعدی در فرد آسیب دیده است ؛ در ادامه این مقاله به اهمیت و روش صحیح این کار میپردازیم.

در صورت ایجاد زخم باید زخم را پانسمان کرد تا از آلودگی های بعدی جلوگیری شود.

_ برای انجام پانسمان همیشه باید اول زخم را با آب و صابون معمولی و یا مواد ضد عفونی کننده شستشو داد.

_ مواد ضد عفونی کننده را به مقداری که در روی شیشه یا جعبه خود دارو نوشته شده رقیق کنید اگر هیچ ماده ضد عفونی کننده در دست ندارید محلول آب نمک به مقدار 9 گرم یا یک قاشق غذاخوری سر صاف نمک را در یک لیتر آب بجوشانید و از آن به عنوان محلو ضد عفونی استفاده نمایید. (مواد ضد عفونی کننده برای پانسمان عبارتند از: ساولن، بتادین، دتول، آب اکسیژنه)

_ بعد از ضد عفونی تا آنجا که ممکن است مواد خارجی را از روی زخم بردارید که این کار به وسیله یک پنس تمیز انجام می شود و اگر پوستهای اطراف زخم جدا شده اند آنها را با قیچی تمیز ببرید و سپس روی زخم را با یک گاز استریل بدون اینکه با دست شما تماس پیدا کند بپوشانید و روی آن را بانداژ کنید. )یعنی با باند تمیز خوب ببندید)

_ اگر زخم عمیق است و یا بریدگی به حدی است که به نظر زیاد می رسد باید بخیه زده شود که لازم است به مراکز درمانی مراجعه کنید تا توسط پزشک و متخصص بخیه شود. توجه داشته باشید که هرگز روی زخم ها را پودر پنی سیلین یا سولفامید نریزید. از محلول مرکورکرم هیچ گاه استفاده نکنید و نیز از زدن محلولهای یُددار خودداری کنید و هرگز پنبه را مستقیما روی زخم قرار ندهید. اگر بعد از بانداژ از زخم خون جاری می شود و رنگ بانداژ خونی شد به پزشک مراجعه نمایید.

_ در صورتی که بیمار زخم عمیق داشت ، قبل از پانسمان باید به فکر جلوگیری از بیماری کزاز در مورد او بود. اگر واکسن کزاز را تا یکسال قبل دریافت کرده که هیچ چیز لازم نیست ولی اگر از یک سال می گذرد و زیر ده سال است یعنی تا نه سال از تاریخ واکسن زدن او گذشته نیم سی سی واکسن کزاز کافی است و اگر اصلا واکسینه نشده نیم سی سی واکسن کزاز و 250 واحد سرم ضد کزاز انسانی یا 5-3 هزار واحد سر ضد کزاز حیوانی باید برای بیمار تزریق شود که معمولا در این مورد نظر پزشک مهم است و خود او مقدار و نوع واکسن یا سرم را تجویز می کند.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری