جدیدترین مطالب امروز

پارک ها جایگزین مناسب آپارتمان برای بازی کودکان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

پارک ها جایگزین مناسب آپارتمان برای بازی کودکان

کودک و آپارتمان ! دو واژه ی کاملا متناقض با یکدیگر . چگونه میتوان این تناقض را متعادل تر ساخت ؟ پارک یک راهکار ساده و متعادل کننده ی این تناقض است !

در این اوضاع و احوال آپارتمان نشینی ، متأسفانه به تنها چیزی که اهمیت کمتری داده شده است ، فضای بازی کودکان میباشد . شاید چون اغلب بزرگسالان امروز ، دوران کودکی پر جنب و جوش تری داشته اند و با همه ی کاستی ها و تنگ دستی ها و امکانات کمتری که در دوران گذشته بوده است ، جنب و جوش و بازی بیشتری را در آن دوره تجربه کرده اند ، باعث شده که دغدغه ی کمتری برای فضای بازی کودکان امروز داشته باشند و یا شاید به دلایل مختلف از جمله تغییر سبک زندگی ، از بین رفتن خانه های بزرگ و حوض دار و سنتی قدیم ، روی آوردن به خانه های کوجک و جمع و جور و مدرن امروزی ، و یا الزام به اجاره نشینی در آپارتمانهای کوچک ، مجبور به فراموشی خواسته های کودکانمان شده باشیم !

با همه ی این احوال ، درست است که شاید تغییر این اوضاع ، ناممکن و یا خیلی سخت باشد ، ولی با همین شرایط هم میشود به فکر راه چاره بود .

پارک ها که امروزه مکان مناسبی برای خانواده ها و بازی فرزندانشان است ، یکی از همین راهکارهاست که اکثریت خانواده ها هم به این موضوع واقفند .

پارک ها به دلیل فضای بزرگ و تقریبا سالمی که دارند ، میتوانند قسمت زیادی از کمبودهای جنب و جوشی کودکان شما را در فضای بسته ی آپارتمانها جبران کنند . ( البته با برنامه ریزی )

شما میتوانید با برنامه ریزی درست و منظم ، ساعاتی در هفته و یا در صورت امکان ، روزانه ، اختصاص به بردن فرزندتان به پارک دهید.

با این کار میتوانید هم برنامه ریزی درست را به طور غیر مستقیم به کودکتان آموزش دهید و هم میتوانید به سبب قرارگیری در محیط پارک ، موجب تخلیه ی قسمتی از انرژی سرکوب شده ی فرزندتان شوید .

خوشبختانه کار مثبتی که در این چند ساله ی اخیر بیشتر شاهد آن هستیم ، همت شهرداری ها و افتتاح بوستانها و پارک های مختلف در سطح شهرهای کشور است که این خود نشانگر اهمیت و درک کمبود این فضاها به سبب زندگی مدرن امروزی میباشد .

از آنجاییکه این بوستانها و پارک ها به صورت منطقه ای ایجاد میشوند ، معمولا در نزدیکی هر منطقه ، بسته به تعداد ساکنین و وسعت آن مناطق ، یک یا چند پارک و بوستان احداث شده که این خود میتواند کار را برای خانواده ها آسانتر سازد .

تأکید ، استفاده ی درست و با برنامه ریزی از این امکان میباشد که طبق اشاره ای هم که در بالا شد ، بتوان قسمت اعظمی از خلاء محدود سازی کودکان را در محیط بسته ی آپارتمان به واسطه ی آزادی فضای پارک ها جبران ساخت .

همه چیز مهیاست و فقط خود ما هستیم که بایستی با یک برنامه ی مناسب و صد البته صرف وقت برای فرزندمان ، از این پارک ها و بوستانها ، استفاده ی کافی را ببریم و فراموش نکنیم که کودکانمان و بهترین دوران زندگی آنها که همین کودکی میباشد را ناخواسته ، قربانی سبک زندگی مدرن و در برخی اوقات بی رحم امروزی نسازیم .

مرتبط ها

قالب خبری