جدیدترین مطالب امروز

پارکینسون از علایم بروز تا روش های کنترل این بیماری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

پارکینسون از علایم بروز تا روش های کنترل این بیماری

حتی اگر با بیماری به نام پارکینسون ، آشنا نباشید ، در کمترین حالت ، اسم این بیماری به گوشتان خورده است ! نوعی بیماری که باعث تخریب قسمت های خاصی از مغز می گردد .

قصد داریم در این مقاله از پزشک خانواده یک جم ، شما را با بیماری پارکینسون ، علایم و نشانه های بروز آن و همچنین روش های کنترل این بیماری آشنا سازیم . تا حد امکان سعی شده به طور خلاصه ، نکات مهم این بیماری را بازگو نماییم .

ابتدا به سراغ خود بیماری پارکینسون می رویم و به این سئوال پاسخ می دهیم که : بیماری پارکینسون چیست ؟

پارکینسون نوعی بیماری آسیب رسان به مغز است که باعث تخریب قسمت های خاصی از مغز می شود ، در مغز ناحیه ای به نام ماده ی سیاه وجود دارد که دپامین تولید می کند و بر قسمت های مختلفی از آن اثر می گذارد که باعث هماهنگی و نرمی در حرکات بدن می شود ؛ پارکینسون با تخریب این ماده ، تولید آن را در مغز کاهش می دهد و بیمار را با علایمی که در ادامه خواهیم گفت درگیر می کند .

سن ابتلا به پارکینسون ، معمولا در سنین بالای 50 سال می باشد و افرادی که در سنین پایین و زیر 40 سال ، مبتلا به این بیماری می گردند ، ممکن است زمینه ی ژنتیکی آن را داشته باشند ، اما به طور کلی ، نمی توان سن ابتلا به آن را پیش بینی کرد !

قبل از اینکه بخواهیم درخصوص علایم ابتلا به پارکینسون صحبت کنیم ، بهتر است با عوامل ایجاد کننده ی این بیماری آشنا شویم :

از عواملی که باعث ایجاد پارکینسون می شود ، می توان به : ضربات مکرر به مغز ، مسمومیت با بعضی از فلزات سنگین مثل منگنز ، الکل صنعتی ، منوکسید کربن در زمستان و سیانیدها و همچنین ارتباط با سموم شیمیایی اشاره داشت که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند ، ضمنا مصرف برخی داروها ، به خصوص داروهای اعصاب و روان و ضد روان پریشی ( به ویژه اگر زیر نظر پزشک نباشد ) نیز می‌ توانند در طولانی مدت ، باعث ایجاد پارکینسونیسم دارویی شوند .

علایم ابتلا به بیماری پارکینسون ؟

مهمترین علامت ابتلا به بیماری پارکینسون ، لرزش دست هاست !

علایم دیگری که در اثر ابتلا به پارکینسون ، بروز پیدا می کند ، به دو دسته ی حرکتی و غیرحرکتی تقسیم می شود که نشانه های هر یک به شرح زیر می باشد :

دسته ی حرکتی ؛ شامل علایمی چون : لرزش اندام ها ، کندی حرکات ، سفتی اندام و اختلال در راه رفتن و قامت بدن است .
دسته غیرحرکتی ؛ شامل برخی علایم مثل : اختلالات شناختی و خلقی ، اختلال در سیستم گوارشی به صورت یبوست و افت فشار خون می باشد .

و اما روش های کنترل بیماری پارکینسون :

از آنجاییکه این بیماری ، قابل درمان علامتی است ( به این معنی که درمان آن همیشگی است ، ولی شفابخش نیست و تنها می توان علایم آن را کنترل کرد ) ، دارو درمانی در کنترل علایم آن نقش بسیار مهمی دارد ، بعلاوه اینکه ورزش نیزمی ‌تواند به کاهش علایم آن کمک کند .

مرتبط ها

قالب خبری