ویژگی های بدبینی در افراد شکاک و بدبین را می شناسید ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژوئن 2, 2016
ویژگی های بدبینی در افراد شکاک و بدبین را می شناسید ؟

آیا با ویژگی های بدبینی در افراد شکاک و بدبین آشنایی دارید ؟ امروز با این ویژگی ها بیشتر آشنا خواهید شد تا بتوانید به راحتی بیماران پارانوئید را شناسایی کنید . همراه ما باشید .

اگر مقاله ی قبلی یک جم در خصوص بدبینی ، با عنوان بدبینی یا بیماری پارانوئید معضلی در میان خانواده ها را مطالعه کرده باشید ، نکاتی درخصوص بیماری پارانوئید بازگو شد و قرار بر این شد که در مقاله ی دیگری در اینباره ، ویژگی های بدبینی در افراد شکاک و بدبین را مورد بحث و بررسی قرار دهیم .

به طور کلی ، 5 ویژگی بارز در افراد بدبین وجود دارد که با کمی دقت در رفتار افراد ، به راحتی میتوانید اینگونه افراد را شناسایی کنید .

این 5 ویژگی کدامند ؟

1- بیماران پارانوئید ، تئوری توطئه دارند !

یکی از ویژگی های بدبینی در افراد بدبین ، تئوری توطئه می باشد ؛ در این حالت ، فرد بدبین به همه ی اشخاص و رفتارهای اطراف شان شک دارد ! از نظر او دیگران غیر قابل اعتمادند . ارتباطات خودش محدود و ناچیز است و از شما هم می خواهد مثل خودش باشید . برای آنکه پوششی بر بدگمانی خود بگذارد ، ممکن است شما را به ساده بودن متهم کند ، مثلا بگوید : تو بی تجربه هستی که راحت اعتماد می کنی ، یا اینکه می گوید همه می خواهند سرمان کلاه بگذارند و از ما سوء استفاده کنند و … .

2- بیماران پارانوئید فراموش نمی کنند !

دومین ویژگی از ویژگی های بدبینی در افراد بدبین ، این است که هرگز فراموش نمی کنند ؛ به این معنی که فرد بدبین ، کینه ای است و به راحتی از گناه دیگران نمی گذرد . او سخت می بخشد و وقتی هم ببخشد یک عمر خطای شخص خاطی در یادش می ماند . کافیست از شما یک اشتباه ببیند ، یک دروغ بشنود یا رفتاری را ببیند که نمی پسندد ، آن موقع است که تا عمر دارید این رفتار را منشأ سرزنش ها و تلخی ها و بی اعتمادی اش خواهد کرد .

3- بیمار پارانوئیدی سرد و تنها است !

یکی دیگر از ویژگی های بدبینی در افراد بدبین ، سردی و تنهایی اینگونه افراد است ؛ افراد بدبین دوستان صمیمی کمی دارند ، چرا که درکی از صمیمیت ندارند و از نزدیک شدن به آدم ها می ترسند . چنین افرادی عواطف خود را بروز نمی دهند و به همین دلیل سعی دارند عقلانی و منطقی جلوه کنند . ضمن اینکه به وضعیتشان افتخار کرده و معتقدند بسیار هم خوب است که آدم جدی و دقیق باشد .

4- بیماران پارانوئید ، همانند یک کاراگاه هستند !

چهارمین ویژگی از سری ویژگی های بدبینی در افراد شکاک و بدبین ، کارآگاه بودن اینگونه افراد است ! بله تعجب نکنید ؛ فرد بدبین دائم در حالت آماده باش است و به چیزهای خیلی ریز و پیش پاافتاده با دقت یک کارآگاه توجه می کند و واکنش نشان می دهد . او سرتاپای مخاطب را زیر نظر می گیرد و می تواند از تغییر رنگ جوراب هایش هم نتیجه گیری های عجیب و غریب داشته باشد . این افراد به ذهن خوانی هم علاقه دارند و مدام دوست دارند دیگران را غافلگیر کنند .

5- بیماران پارانوئید ، نازک نارنجی هستند !

و اما آخرین ویژگی از ویژگی های بدبینی ، حساس بودن افراد بدبین و شکاک می باشد ؛ این افراد بسیار حساس اند و عادی ترین رفتار و حرکات دیگران را به بی محلی ، تحقیر یا تهدید تعبیر می کنند .

بسیار خوب ، با زوم کردن روی این 5 ویژگی ، می توان با سهولت بیشتری افراد بدبین را از انسان های معمولی تشخیص داد ، البته این استثناء هم وجود دارد که در برخی موارد ، برای همه ی افراد نمی توان یکسان نتیجه گیری کرد . به عنوان مثال ، اگر در یک فرد ، تمامی ویژگی های بالا بدون کوچکترین تغییری به چشم میخورد ، این فرد ، بسیار مستعد برای ابتلا به بیماری پارانوئید می باشد ، حال آنکه اگر فردی فقط برخی از این 5 ویژگی را داشته باشد ، اصلا قابل توجیه نیست که نتیجه گیری شود ، این فرد هم دچار بیماری پارانوئید گشته است .

ما در این مقاله ، این 5 ویژگی را عنوان کردیم تا بتوانید با چشم بازتری به اطرافتان نگاه کنید و با علایم مهم این بیماری بیشتر آشنا شوید ، تشخیص نهایی برای ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری پارانویئد و بدبینی ، بر عهده ی روانشناس متخصص در این حوزه می باشد .

اشتراک گذاری این مطلب در :