جدیدترین مطالب امروز

روند ایجاد و پیشروی ویروس ایدز از ابتدا تا بلوغ

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : بهداشت و سلامت

روند ایجاد و پیشروی ویروس ایدز از ابتدا تا بلوغ

برخی ویروس ایدز را از ابتدا یک سرماخوردگی خفیف دانسته و زمانی که بدن در شرایط خاصی قرار می گیرد بیماری را کامل تلقی می کنند که سودی هم در درمان ندارد .

از ویروس ایدز یا HIV چقدر می دانید ؟ ایدز که تا کنون درمان قطعی در مورد آن ارائه نشده و تنها راه مبارزه با آن پیشگیری است تا چه حد کنجکاوی شما را تحریک کرده و از رفتار این بیماری چه می دانید ؟

مانند تمام ویروس ها که با حمله به بخش مشخصی از بدن ، باعث تخریب سلول های آن ناحیه شده و در کار بدن اختلال ایجاد می کنند ، ویروس ایدز (  HIV) نیز بخش مشخصی از بدن یا بهتر است بگوییم اصلی ترین قسمت ساختمان انسانی را مورد حمله قرار می دهد ، یعنی سیستم ایمنی .

اما آیا این ویروس از همان ابتدا ایدز نام دارد !؟ در واقع خیر ، ویروس ایدز در ابتدا به شکل یک سرماخوردگی شدید یا نظایر آن در شخص بروز کرده و در دوره ای کوتاه باعث عفونت در بدن می شود ؛ مانند وقتی که شخص واکسن می زند و دچار تب یا علائمی نظیر آن می گردد ( به دلیل وارد شدن میکروب ضعیف شده ی بیماری در بدن ) .

در نهایت عفونت وارد شده ( ویروس ایدز ) ، کار خود را شروع کرده و به صورت پنهانی به تخریب گلبول های سفید می پردازد و بیشترین اختلال ممکن را در سیستم بدنی ایجاد می کند ، تا جایی که نهایتا به شکل یک تومور یا … خود را نشان می دهد . در افرادی که از سیستم ایمنی بالایی برخوردار هستند معمولا این مرحله به صورت مخفی می باشد و بروز نمی کند .

سپس با پیشروی این ویروس ، زمانی که گلبول های موجود در بدن به مقدار مشخص و اندکی در هر میکرولیتر رسید ، بیماری به شکل ایدز بروز می کند و HIV خوانده می شود .

البته توصیف بهتری نیز برای روند بیماری ایدز می توان در نظر گرفت ؛ از آن جا که خواسته یا ناخواسته از زمان ورود ویروس ایذز دیگر راهی رای درمان آن وجود ندارد ؛ به نوعی می توان ویروس را از ابتدا ایدز نامید با این تفاوت که هنوز بالغ نشده است و در نهایت که مقدار گلبول های سفید در هر میکرولیتر به حداقل خود رسید ، ویروس ایدز را بالغ دانست .

لازم به ذکر است که امروزه خبر هایی در رابطه با کنترل و درمان ویروس ایدز شنیده شده است و تا نتیجه ی نهایی و به موفقیت رسیدن انشاالله راهی نیست .

راه های انتقال ایدز تا حدودی محدود تر از انتقال انواع بیماری ها است ؛ راه های عمده عبارتند از آمیزش های جنسی ، استفاده از خون آلوده و انتقال از مادر آلوده به ویروس ایدز به جنین ؛ دیگر راه های انتقال مانند استفاده از سرنگ آلوده و… را می توان زیر مجموعه ای از سه راه انتقال عمده ی ویروس ایدز دانست . علت سطحی نبودن راه های انتقال ویروس ایدز به این علت است که این ویروس نمی تواند به مدت طولانی در محیطی نا مساعد ( محیط غیر خونی ) به حیات خود ادامه دهد ؛ در نتیجه اگر حتی در یک رابطه ی زناشویی ارتباطی صورت بگیرد ، در شرایط خاصی این ویروس منتقل می شود .

همانطور که می دانید در برابر هر بیماری بدن آنزیم های دفاعی از خود تولید می کند ، در رابطه با ایدز نیز یکی از روش های ابتدایی ، بررسی خون فرد می باشد و اگر در خون فرد مشکوک ، آنزیم های دفاعی در برابر ویروس ایدز شناسایی شود ، آزمایش وارد مرحله ی بعدی شده و شرایط فرد دقیق تر بررسی می شود .

در مواجه شدن با چنین مواردی که متاسفانه راه درمان قطعی برای آن ها وجود ندارد به حقیقت می توان گفت ، پیشگیری بهتر از درمان است .

مرتبط ها

قالب خبری