جدیدترین مطالب امروز

ویتامین B3 و یافتن راه تازه ای در تنظیم متابولیسم کبد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

ویتامین B3 و یافتن راه تازه ای در تنظیم متابولیسم کبد

امروز میخواهیم در خصوص دستیابی به راه تازه ای که به تنظیم متابولیسم کبد کمک می کند صحبت کنیم ؛ روشی تحت عنوان درمان با ویتامین B3 !!!

ویتامین B3 است که در بسیاری از غذاها از جمله مخمر ، گوشت ، ماهی ، شیر ، تخم مرغ ، سبزیجات سبز ، حبوبات و غلات یافت می شود.

محققان مسیر جدیدی از عملکرد ویتامین B3 را که درتنظیم متابولیسم کبد نقش دارد ، شناسایی نمودند ؛ این کشف مهم می تواند به ابداع درمانهای جدیدی برای چاقی ، دیابت نوع ۲ و بیماریهای متابولیک مرتبط با آن کمک کند .

پرفسورPissios می گوید : دراین تحقیق اثرات متابولیکی نیکوتین آدنین دی نوکلئوتید یا NAD+ که یکی از متابولیتهای مشتق شده از ویتامین B3 به نام نیکوتین آمید است ، بررسی شد ، ( NAD+ یک واسطه ی مرکزی متابولیسم است ؛ فرآیندی که بوسیله ی آن غذاها به اجزاء سلولی دربدن تبدیل می شوند. )

NAD+ مانند reservatrol در آب انگور قرمز یافت می شود ، NAD+ تأثیر پروتئین sirtuin ۱ که فواید فراوانی در بدن دارد را تقویت می کند ، NAD+ موجب تولید چندین مکمل جدید در رژیم غذایی می شود که در بهبود سلامت متابولیک و به تأخیر انداختن فرآیند پیری مهم هستند .

درحالیکه این نتایج هنوز در انسان به اثبات نرسیده است اما نتایج تحقیقات جدید نشان داد که افزایش مقدار NAD+ موجود در بافت می تواند به بهبود سلامت و کاهش عوارض متابولیک درموشهایی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه می شوند ، کمک کند .

از آنجائیکه تعدادی پروتئین مختلف در تأثیرات متابولیکی NAD+ دخیل هستند ، دکتر Pissios وهمکارانش این فرضیه را مطرح کردند که ممکن است ویتامین B3 بطور مستقیم از طریق یک مسیر ناشناخته در تنظیم متابولیسم کبد نقش داشته باشد ؛ دکتر Pissiosمی گوید : ما فکر کردیم که علاوه بر افزایش NAD+ ، ویتامین B3 ممکن است بر متابولیسم کبد از طریق یک مسیر مستقیم دیگر تأثیرات مثبتی داشته باشد .

محققان برای آزمایش این فرضیه ، مجموعه ای از آزمایشات مختلف را برای ارزیابی این پروتئین ها انجام دادند ؛ نتایج این آزمایشات نشان داد نیکوتین آمید – ان متیل ترانسفراز (NNMI) ، آنزیمی که به بدن کمک می کند تا ویتامین B3 اضافه را از بدن خارج کند ، دارای نقش برجسته تری درمتابولیسم بدن است .

دکتر Pissios همچنین می گوید : آزمایشات ما شواهدی را ارائه داد که نشان می دهد آنزیم NNMI نه تنها در زدودن نیکوتین آمید از کبد بلکه درتنظیم متابولیسم کبد نیز نقش داد .

در آزمایشات بعدی ، پرفسور Pissios و همکارانش دریافتند که آنزیم NNMI ارتباط مثبتی با Sirt۱ و پروفایل متابولیکی سلامت درموش دارد ؛ آنها همچنین نشان دادند درکبد افرادیکه کلسترول و تری گلیسیرید آنها پایین است ، مقادیر زیادی آنزیم NNMI و Sirt۱ وجود دارد .

دکتر Pissios می گوید : از آنجائیکه -N۱متیل نیکوتین آمید یک مولکول کوچک است ما می توانیم مستقیماً آنرا به غذای موشها بیافزاییم ، نتایج تغذیه ی موشها با این ماده نشان داد با مصرف این مولکول کوچک می توان از عوارض متابولیکی یک رژیم غذایی پرچرب جلوگیری کرد . همانطور که پیش بینی شده بود ، N۱متیل نیکوتین آمید ، موجب افزایش پروتئین Sirt۱ کبدی و سرکوب سنتز تری گلسیرید و کلسترول می شود که نتیجه ی آن داشتن کبدی سالم تر ، کاهش نشانگرهای التهابی ، کاهش چربی کبدی و کاهش کلسترول در مقایسه با گروه کنترل است .

پرفسور Pissios می افزاید : ما درحال حاضر ، یک مسیر جدید ویتامین B3 را که در تنظیم متابولیسم کبدی نقش دارد ، شناسایی کردیم که می تواند به ما در ابداع روشهای درمانی جدید کمک کند .

منبع : diabetestma

مرتبط ها

قالب خبری