جدیدترین مطالب امروز

وسواس را عاملی برای پدید آمدن مشکلات روحی و روانی بدانید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

وسواس را عاملی برای پدید آمدن مشکلات روحی و روانی بدانید !

به طور حتم افرادی که دچار وسواس شده اند ، ضعف هایی در رشد شخصیت آن ها در کودکی وجود داشته است ، ضعف هایی همانند : تحقیر شدن و یا نادیده گرفته شدن !

شناخته شده ترین نشانه ی افراد مبتلا به بیماری وسواس ، اضطراب بیش از اندازه ی آنهاست که این هم مشکل بسیار بزرگی است و حتما اگر ادامه دار و مداوم باشد می تواند آسیب های شدیدی به بدن فرد وارد کند ( چه جسمی و چه روحی !!! )

ممکن است بعضی افراد مبتلا به بیماری وسواس به طور ناخواسته باعث آزار و اذیت فرد و یا افرادی شوند و کم کم اطرافیان ، خویشاوندان و نزدیکانشان را از خود دور کنند .

اکثر افرادی که دچار بیماری وسواس هستند ، تصورات و افکاری را به طور مداوم و ناخواسته در ذهنشان ایجاد می کنند و آن ها را انجام می دهند ، به طور مثال : عده ای از این بیماران ، در یک مقطع زمانی چند بار دستان خود را می شویند و یا قسمت هایی از یک مکان که می تواند خانه یا حتی محل کارشان باشد را مدام تمیز می کنند و … .

با توجه به جایگاه خانواده در رشد شخصیت هر فرد ، می توان گفت که یکی از دلایل اصلی مبتلا شدن به بیماری وسواس ، خانواده است ؛ بعضی از والدین ممکن است با تربیت تک بعدی ، تحقیر فرزندان و نادیده گرفتن توانایی آن ها ، مسیر مشخص و مطمئنی را برای مبتلا شدن فرزندشان به وسواس ایجاد کنند .

دو نمونه از بهترین روش های درمان بیماری وسواس ، روان درمانی و رفتار شناختی نام دارند ؛ در این دو روش فوق العاده مفید ، فرد با عامل اصلی ترس و یا وسواس خود رو به رو می شود و به مرور زمان بر آن غلبه می کند ، رو به رو شدن فرد با عامل اصلی ترس و یا وسواسش ، ضمن تأثیرات مثبت بالا می تواند به کاهش میزان اضطراب فرد هم کمک بسیاری کند .

به طور مثال :
فرد بیماری به شستشوی دستان خود اهمیت بسیاری می دهد ( بیش از حد دستان خود را می شوید ) ، زمانی که آن فرد بیمار به شی ء آلوده ای که در تصورش است دست بزند و دستان خود را نشوید ، می توان گفت که اولین گام برای درمان بیماری وسواس انجام شده ؛ در ضمن این عمل باید به طور مداوم و زیر نظر پزشک معالج انجام شود وگرنه ممکن است مشکلاتی در این زمینه ایجاد کند که باعث سخت تر شدن درمان بیماری گردد .

مرتبط ها

قالب خبری