جدیدترین مطالب امروز

ورزش کردن به شیوه اصولی همراه با رعایت برخی نکات

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

ورزش کردن به شیوه اصولی همراه با رعایت برخی نکات

برای اینکه بتوان عمل ورزش کردن را به درستی انجام داد ، بایستی به برخی مؤلفه ها و نکات مهم در این خصوص ، دقت نظر داشت . این مقاله در این زمینه به شما کمک خواهد کرد .

قبل از اینکه مشغول به ورزش کردن شوید سعی کنید از لحاظ سلامتی خود را چکاب کنید و از لحاظ بیماری های قلبی و فشار خون و عارضه های مختلف مفصلی خود را بسنجید تا در هنگام ورزش کردن دچار آسیب نشوید و بدنتان در معرض ابتلا به عارضه های مختلف قرار نگیرد .

ورزش کردن علاوه بر زیبایی و تناسب اندام سبب افزایش طول عمر و شادی می ‌شود و در مواردی نواقص عضلانی را برطرف می ‌کند.
امروزه بیشتر افراد فعالیت بدنی را به عنوان عاملی برای رفع خستگی روحی و فشارهای عصبی تلقی می کنند و گاهی با این کار کنترل احساسات و روحیه هیجانی خود را به دست می ‌گیرند ، اما در این بین، نکته حیاتی که معمولا فراموش می شود، نحوه صحیح ورزش کردن می باشد ، زیرا در غیر این صورت، اتفاقا ورزش می تواند به دشمن سلامتی انسان بدل شود.

همانطور که می دانید ، ورزش کردن و تحرک داشتن مزایای فراوانی داشته و در بیشتر موارد جنبه­ پیشگیرانه دارد ، اما این نکته را هم بایستی در نظر داشت که این عمل بایستی به شیوه اصولی و بر اساس رعایت نکات و مؤلفه های خاصی صورت پذیرد ، پس قبل از ورزش کردن لازم است که به 6 سئوال زیر پاسخ دهید .

1. سابقه بیماری قلبی یا فشار خون دارید؟
2. هنگام فعالیت بدنی در ناحیه قفسه سینه احساس درد می ­کنید؟
3. در زمان استراحت با درد قفسه سینه مواجه می­ شوید؟
4. از مشکلات شدید استخوانی یا مفصلی رنج می برید؟
5. پزشک برایتان داروی قلبی یا فشار خون تجویز کرده است؟
6. هنگام فعالیت بدنی احساس سرگیجه می کنید یا دچار عدم تعادل و افت موقتی سطح هوشیاری می­ شوید؟

اگر پاسخ­ هایتان منفی است شما فرد سالمی هستید و می ­توانید به توصیه ­های ذکر شده در این مطلب اعتماد کنید ، در غیر این صورت باید نزد متخصص بروید تا برایتان آزمون­ های تخصصی تجویز کند.

در مرحله ی بعدی و پس از آنکه پاسخ سوالات بالا داده شدند باید هدف خود از ورزش کردن را مشخص کنید؛ ” اینکه ورزش را برای قدرت می خواهید یا انعطاف پذیری و کشیدگی عضلات ؟ ”

به طور معمول افراد عادی برای حفظ سلامت عمومی و افزایش ظرفیت قلبی و ریوی برنامه ­های ورزشی را پیگیری می­ کنند و حرفه ای ها تصمیمات دیگری دارند. شما در انتخاب نوع ورزش مورد علاقه تان اختیار عمل دارید، مهم آن است که از فعالیت ورزشی خود لذت ببرید.

حال به سراغ 3 نکته ی اساسی برای ورزش کردن می رویم :

1- انتخاب ورزش درست :
اولین هدف ورزش کردن ، کسب سلامت عمومی و افزایش ظرفیت قلبی و ریوی است ؛ باید ورزشی را انتخاب کنیم که هوازی باشد، زیرا گروه بزرگی از عضلات را درگیر می کند. در این مبحث راه رفتن، تند راه رفتن، دوچرخه سواری، قایق سواری، اسکی و ورزش ­های آبی جای می ­گیرند.

2- انتخاب لباس و کفش مناسب برای ورزش کردن :
چرا باید لباس و کفش مناسب داشته باشیم؟
اگر بتوانیم با کفش مناسب دویدن یا راه رفتن، ورزش کنیم خیلی خوب است؛ نکته حائز اهمیت در انتخاب کفش آن است که قسمت مچ پا سفت باشد و در جای خود نلغزد. پاشنه هم باید حالت بالشتی داشته باشد تا به سبب خاصیت ارتجاعی، پاها راحت بالا و پایین بروند. تمام کفش ­های ورزشی استاندارد موجود در بازار این ویژگی را دارند.
لباس ورزشی هم نباید بیش از حد تنگ و گرم باشد و ضروری است تهویه مناسبی داشته باشد تا افراد بیش از اندازه دچار تعریق نشوند. تعریق زیاد دلیل بر مفید بودن فعالیت ورزشی نیست، زیرا هر چقدر بیشتر عرق کنیم به همان میزان آب از دست می دهیم. پیشنهاد می کنیم حین فعالیت­ های ورزشی یک بطری آب داشته باشید تا بدنتان دچار کم ­آبی نشود.

3- ورزش کردن به میزان حداقل روزی ۳۰ دقیقه :
اشتباه رایج آن است که عده ای فعالیت های ورزشی را به آخر هفته موکول می ­کنند، در صورتی که این نوع ورزش کردن اثری ندارد.
هرگونه فعالیت­ بدنی به قصد ورزش باید مرتب و منظم باشد؛ محققان کالج طب ورزش آمریکا می گویند، همه افراد باید در بیشتر روزهای هفته حداقل به مدت ۳۰ دقیقه با شدت متوسط تحرک داشته باشند تا سالم بمانند.

منبع : سلامت نیوز

مرتبط ها

قالب خبری