جدیدترین مطالب امروز

ورزش های حرکتی راه به تاخیر انداختن پیری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

ورزش های حرکتی راه به تاخیر انداختن پیری

با توجه تاثیراتی که ورزش بر اندام ها می گذارد گروه بندی های مختلفی ایجاد شده است ، در این بین ورزش های حرکتی بیشترین نقش را در به تاخیر انداختن پیری دارند .

ورزش انواع گوناگون دارد و این طیف گسترده در گروه مختلفی قرار گرفته است ، دو گروه بندی اصلی ورزش ها عبارتند از ورزش های ایستایی و ورزش های حرکتی .

ملاک این تقسیم بندی تاثیر هایی است که ورزش ها بر اندام ها و کارکرد درونی بدن می گذارند ، برای توضیح بیشتر باید گفت ورزش های ایستایی به فعالیت هایی گفته می شود که در آن عضله حرکتی ندارد اما انرژی بسیاری از بدن برد مصرف می شود ، مانند وقتی که شخص وزنه بردار وزنه ای را بالای سر خود بدون حرکت نگه داشته است ؛ نقطه ی مقابل ورزش های ایستایی ، ورزش های حرکتی هستند ، این گروه فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری ، شنا و… را شامل می شود که در آن عضله در حال حرکت و انرژی سوزی است .

البته با کمی دقت متوجه می شوید که تمام ورزش ها ترکیبی از فعالیت های ایستایی و حرکتی هستند اما تشدید یک فعالیت گروه مورد نظر را تعیین می کند ، مثلا در دوچرخه سواری حرکت عضله بیشتر از زمانی است که بدن در حالت تعادل قرار می گیرد به همین علت دوچرخه سواری جزو گروه بندی ورزش های حرکتی قرار می گیرد .

ورزش های حرکتی شرایطی را بوجود می آورند که عروق گشادتر شده و خون بیشتری به جریان در می آید ، مصرف اکسیژن بدن بالا رفته و فشار خون ماکزیمم افزایش پیدا می کند و در نهایت تداوم آن توان قلب و عروق را افزایش می دهد همچنین ریه ها را قوی می کند و هزاران اثر مثبت دیگر که همگی باعث می شود شخص دیر تر احساس خستگی کند و حتی پیر شود .

اما به راستی علت به تاخیر افتادن زمان خستگی در افرادی که به طور منظم ورزش می کنند چیست ؟

همانطور که در متون قبل به پاسخ این سوال اشاره کردیم علت توان افراد در حداکثر مصرف اکسیژن و به عبارتی به تاخیر انداختن مصرف سوخت و اکسیژن به شکل بی هوازی است ؛ هر چقدر ریه ، قلب و عروق شما تقویت شده تر باشد بهتر و سریعتر می تواند از اکسیژن دریافتی استفاده کند و در نتیجه دیرتر خسته می شود .

ورزش های حرکتی باعث افزایش تعداد مویرگ های عضله می شود و همانطور که می دانید در عضله و مویرگ ها سوخت مورد استفاده ی بدن ( قند و چربی ) ذخیره می شود ؛ همچنین ورزش های حرکتی اندازه قلب را بزرگ تر کرده و بازدهی آن را در فرستادن خون و اکسیژن به اندام ها بیشتر می کند .

به خاطر داشته باشید ورزش ( به خصوص ورزش های حرکتی ) کلسترول خون را کاهش نمی دهد بلکه نوع مضر آن را به کلسترول مفید تبدیل می کند .

مرتبط ها

قالب خبری