واکسیناسیون و پاپ اسمیر شاید جلوی موج سرطان را بگیرد!

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 29, 2015
واکسیناسیون و پاپ اسمیر شاید جلوی موج سرطان را بگیرد!

امروزه علاوه بر تست منظم پاپ اسمیر در خصوص دختران بالغ ، واکسیناسیون دخترهای 9 تا 10 سال نیز به جهت جلوگیری از سرطان دهانه رحم به طور رایگان آغاز شده است .

سرطان ویروسی همه گیر در جامعه ی کنونی است ، سرطان خون ، سرطان دهانه رحم ، سرطان پروستات و… انگار توصیه های پزشکان در خصوص مصرف آبلیموی تازه ، ورزش ، مراجعه به پزشک با مشاهده ی علائم کوچک و از این دست ، گره ای از کار باز نمی کند ؛ بنابراین زحمت پیشگیری هم مانند درمان بر دوش تیم پزشکی افتاده است .

متاسفانه سرطان دهانه رحم از جمله موارد در حال پیشروی در بین جوامع است . بیایید برای اینکه مسائل را با هم قاطی نکنیم گام به گام پیش برویم :

سرطان دهانه رحم با عفونی شدن دستگاه تناسلی زنان بروز می کند ، راه این انتقال در اکثر موارد از طریق آمیزش است ؛ از آنجایی که سرطان دهانه رحم جزو سرطان های بدخیم در زنان است ؛ لازم است در صورت مشاهده ی علائمی نظیر فشار غیر طبیعی در لگن ، خونریزی های پیش بینی نشده و درد شدید در ناحیه ی شکم به پزشک مراجعه کنید .

برای پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم خانم های متاهل ( خصوصا افرادی که 40 سال را رد کرده اند ) لازم است به صورت دوره ای به پزشک مراجعه کنند ؛ البته افرادی که در سن پایین مثلا 15 یا 16 سالگی وارد زندگی زناشویی شده اند خطر بیشتری را متوجه خود می دانند و لازم است حتی در دهه سوم زندگی معاینه های دوره ای آغاز کنند . اگر در خانواده سابقه ابتدا به این سرطان وجود دارد حداکثر از سن 18 سالگی پیگیر مسئله باشید . بعد از معاینه های اولیه ، درصورت لزوم پزشک برای شما تست پاپ اسمیر تجویز می کند ؛ البته این تست تا کنون برای افراد بالای 18 سال تجویز شده است ( اگر خانم متاهلی تغییراتی را در خود احساس کند ، چنانچه زیر 18 سال باشد ، تست پاپ اسمیر برای او تجویز می گردد ) .

در تست پاپ اسمیر ، نمونه هایی از دهانه رحم گرفته می شود . از آنجایی که درهر آزمایشی درصدی هم خطا وجود دارد پیشنهاد می شود تست پاپ اسمیر را در فاصله زمانی هایی که اعلام می شود به طور مرتب انجام دهید ؛ قبل از یائسگی ( مخصوصا در اواسط عادت ماهانه ) بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر است ، پیش از انجام تست کارهای ممنوعه کاملا به اطلاع شما می رسند ، برای اشاره ای کوچک به لیست کارهای ممنوعه پیش از انجام تست پاپ اسمیر به این دو مورد اشاره می کنیم : استفاده از ژل و داروهای دیگر جایز نیست ، دوش واژنی ممنوع ؛ موارد فوق را حداقل از دوروز قبل کنار بگذارید .

خانم ها لازم است سالی یک مرتبه تست پاپ اسمیر را انجام دهند ؛ فاصله ی زمانی اجرای مجدد تست از سمت پزشک مشخص می شود اما به طور معمول این تست سالانه انجام می شود مگر آنگه در سه دوره ی متوالی تست پاپ اسمیر از صحت دستگاه تناسلی خبر دهد ؛ در آن صورت فاصله ی تست ها کم می شود ؛ در خانم هایی که عمل هيستركتومى انجام داده اند چنانچه پیش از آن سرطان دهانه رحم نداشته اند ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم بسیار اندک است و فاصله ی تکرار تست پاپ اسمیر نیز طبیعتا زیاد خواهد شد .

نتایج آزمایش پاپ اسمیر اگر قابل پیگیری هم باشد همیشه ناراحت کننده نیست و ممکن است عفونتی ساده باشد که نیاز به پیگیری بیشتر داشته ؛ در کل حداکثر 1 ماه تا آماده شدن نتیجه آزمایش باید صبر کنید .

هر چند تست پاپ اسمیر ناراحت کننده نیست و شاید معاینه ی لگنی ابتدای آن اذیت کننده باشد اما اکثر خانم ها این تست را انجام نداده و به سلامتی خود لطمه می زنند ، در نظر داشته باشید سرطان دهانه رحم می تواند کشنده باشد .

با این وجد طرح واکسیناسیون همگانی برای ریشه کن کردن سرطان دهانه رحم راه اندازی شده است ؛ در این طرح دختر بچه ها تا سن پیش از بلوغ 9 تا نهایتا 10 سالگی واکسینه می شوند ؛ درواقع واکسن برای این گروه سنی رایگان است . انشاالله با این حرکت تازه ویروس پاپیلوم انسانی که ویروس مربوط به سرطان دهانه رحم است کاملا ریشه کن شود .

اشتراک گذاری این مطلب در :