واکسن ضد کوکایین و آزمایشات انجام گرفته روی آن

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 25, 2020
واکسن ضد کوکایین و آزمایشات انجام گرفته روی آن

در این مقاله قصد داریم درخصوص واکسن ضد کوکایین صحبت کنیم ؛ نوع متفاوتی از واکسن که شاید تا امروز ، کمتر اسم آن را شنیده باشید ! ما را همراهی کنید .

اولین واکسن مبارزه با اعتیاد به ماده مخدر کوکایین در سال 1386 در اسپانیا روی ‪ ۱۵۰‬نفر به آزمایش گذاشته شد.

واکسن ضد کوکایین در پی تحقیقات بین‌المللی تهیه شده و اسپانیا یکی از کشورهای برگزیده در زمینه انجام آزمایشهای آن بوده است.

طبق گزارش های به عمل آمده ، آزمایشهای مایه‌ کوبی در مبارزه با مصرف کوکایین با پشتیبانی متخصصان روانشناسی و درمانهای ویژه همراه خواهد بود.

یکی از شرایط حضور در این آزمایشات آن است که معتادان غیر از کوکایین به مواد مخدر دیگری همچون هرویین اعتیاد نداشته باشند.

واکسن ضد کوکایین از مولکولی مشابه با کوکایین تولید و به گونه‌ای ساخته شده است که هنگام تزریق، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان ماده خارجی می‌ شناسد و دست به تولید پادتن برای مبارزه با آن و جلوگیری از این که به مغز برسد، می‌ زند.

به گفته متخصصان ، به هر صورتی که کوکایین مورد مصرف قرار گیرد از طریق خون به مغز وارد می‌شود و به همین دلیل ، عملکرد این واکسن جذب مولکولهای کوکایین در جریان خون پیش از ورود آنها به مغز است.

این درمان جدید امیدواری بسیاری در میان کارشناسان امور معتادان ایجاد کرده است هرچند مایع مشابهی که پیش از این، برای معتادان به هرویین تولید شده بود نتیجه مورد انتظار را به همراه نداشت.

آزمایشهای دیگری با واکسن دخانیات نیز پیش از این به اجرا گذاشته شده است که در مراحل نهایی خود بسر می‌ برد. کارشناسان احتمال می‌ دهند که ظرف چند سال آینده، فروش واکسن ضد کوکایین را قانونی کنند.

بنا بر گزارشها ، واکسن ضد کوکایین در چهار نوبت روی داوطلبان آزمایش می شد .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :