والد مقتدر و مفهوم این واژه در حوزه روانشناسی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 19, 2019
والد مقتدر و مفهوم این واژه در حوزه روانشناسی

والد مقتدر که به نوعی فرزندپروری اطلاق می شود موضوع مورد بحث مقاله امروز است ؛ در ادامه شما را با مفهوم والد مقتدر در حوزه روانشناسی آشنا خواهیم کرد .

والد مقتدر نوعی از فرزندپروری می باشد که با مهربانی و صمیمیت همراه است.

در والد مقتدر ، والدین از فرزند خود انتظار دارند که عضوی پخته و همیار خانواده باشد اما از طرف دیگر آنها از نیازهایی که فرزندشان به منزله یک فرد دارد آگاهی دارند و به صورتی متناسب به آنها پاسخ می دهند.

وقتی علایق والد مقتدر با علایق فرزندانشان مغایرت داشته باشد سعی می کنند موضوع را با آنها به بحث و گفتگو بگذارند. به عنوان مثال اختلاف نظر درباره کلاس موسیقی را در نظر بگیرید ؛ پدر یا مادر فکر می کند که فرزندش باید نواختن یک ساز را یاد بگیرد اما فرزند نمی خواهد دیگر در کلاس پیانو حاضر شود ، در این جا پدر یا مادری که از سبک فرزند پروری مقتدرانه ( والد مقتدر ) تبعیت می کند سعی می کند برای فرزند خود توضیح بدهد که چرا یاد گرفتن موسیقی را مهم می داند ، در عین حال تلاش می کند تا علت عدم تمایل او را به شرکت در کلاس موسیقی پیدا کند. با در نظر گرفتن دیدگاه او میکوشد تا بین آنچه او آن را مهم تلقی می کند و آنچه فرزندش مهم می داند تعادلی برقرار کند .
چنانچه چنین والدی دریابد که فرزندش استعدادی برای یادگیری موسیقی ندارد از هدف و خواسته خود صرف نظر می کند یا آن که سعی می کند در این خصوص با فرزند خود مصالحه کند به گونه ای که هم به نیازها و علایق او توجه کند و هم هدف هایی را که برای او در سر دارد عملی سازد. مثلا شاید فرزند او بتواند فلوت بزند یا خواندن را تمرین کند.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :