جدیدترین مطالب امروز

هیس !!! کودکان که دروغ نمی گویند !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

هیس !!! کودکان که دروغ نمی گویند !

چه کنیم تا کودکانمان دروغ نگویند ؟ این سئوالی است که ممکن است ذهن خیلی از پدر و مادرها را به خود مشغول کرده باشد و به همین دلیل ، دنبال راه چاره ای در این زمینه باشند .

به طور کلی ، دروغ گویی ممکن است برای برخی از افراد ، حتی یک تفریح به حساب آید و اصلا به این فکر نباشند که دروغ آنها ممکن است چه تبعاتی ، هم در اجتماع و هم در خانواده ی خودشان داشته باشد ؟

به عنوان مثال پدر یک خانواده را در نظر بگیریم که به فرزند خود می گوید : ” اگه کسی زنگ زد و با من کار داشت بگو که بابام نیست ” و یا مثلا قرار بوده برای فرزند خود وسیله ای بگیرد و بنا به دلایلی چون فراموشی ، نتوانسته به قول خود عمل کند و در این موقع به جای گفتن حقیقت ، به او می گوید که : ” هر جا رفتم اصلا وسیله ای که می خواستی رو پیدا نکردم ” و مثالهایی از این دست که متأسفانه کم هم نیستند !

در مثال نمونه ی اول ، شما دارید به طور مستقیم و آگاهانه ، به فرزند خود دروغ گویی را آموزش می دهید و ممکن است پیش خودتان فکر کنید که این کار شما تأثیری در تربیت فکری فرزند شما نخواهد داشت که کاملا تصور اشتباهی می باشد .

و اما در مثال نمونه ی دوم ، باز هم دچار اشتباه و خطا شده اید ! درست است که به طور مستقیم ، هیچگونه آموزشی را مبنی بر گفتن دروغ به کودک خود نداده اید ، ولی ناخودآگاه حس ناشی از دروغ گویی را به او منتقل کرده اید و شک نکنید که رفتارهای اینچنینی ، دیر یا زود تأثیرات خودش را خواهد گذاشت و چه بسا تأثیرات منفی آن ، به مراتب بدتر از نمونه ی نوع اول دروغ گویی باشد و اثرات بدتری را روی تربیت فکری آینده ی کودکتان داشته باشد ، زیرا در نمونه ی اول ، تکلیف شما مشخص است و به طور مستقیم آموزش دروغ را به کودک خود می دهید ، ولی در نمونه ی دوم این عمل به طور غیر مستقیم انجام می شود و شما علاوه بر گفتن دروغ ، روشی با عنوان دروغ گویی خاموش ( دروغ گویی پنهان ) را نیز با کودک خود به اشتراک گذاشته اید .

کودک شما ممکن است در آینده به دلیل همین آموزشهای کاملا غلط ، شما را محرم اسرار خود نداند و چه از روی تفریح و چه به دلیل تربیت های اینچنینی ، مسائل و چیزهایی را از شما پنهان و به دروغ اطلاع رسانی کند که وقتی بعدها ، آن مسائل برای شما روشن شد ، دیگر دیر شده باشد و نتوانید کاری انجام دهید .

این را باید بدانیم که نمی شود خودمان فرد دروغ گویی باشیم و از فرزندمان انتظار داشته باشیم که با دروغ و دروغ گویی بیگانه باشد .

این جمله ی معروف و در عین حال واقعیت را که فراموش نکرده اید ؟ ” فرزندان ، آیینه ی رفتاری پدر و مادرهایشان هستند “

مرتبط ها

قالب خبری