جدیدترین مطالب امروز

هیسترکتومی و خداحافظی با دنیای مادرانه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

هیسترکتومی و خداحافظی با دنیای مادرانه

هیسترکتومی عملیست که اکثر خانم ها به دلیل خونریزی زیاد و درد شدید ماهانه به آن تن می دهند ، البته عفونت یا نوعی از سرطان های جنسی نیز می تواند علت آن باشد .

هیسترکتومی عمل برداشتن رحم است ، این عمل به دلیل تاثیری که بر جوانب دیگر نظیر کنترل جمعیت و… دارد به راحتی تجویز نمی شود و به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار می گیرد و از جمله عمل هایی است که با سختگیری تمام رضایت همسر کتبا نوشته و امضا می گردد . با توجه به مشکل ایجاد شده و آسیبی که به بافت ها رسیده است ، ممکن است علاوه بر رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان ها نیز درگیر شوند و نیاز به جراحی داشته باشند ، از همین رو هیسترکتومی به عنواع مختلفی تقسیم بندی می شود که رایج ترین این تقسیم بندی ها هیسترکتومی جزئی ( برداشتن رحم ) و هیسترکتومی کلی ( برداشتن رحم و دهانه ی رحم ) است .

با اینکه هیسترکتومی عملی است که در مواقع واجب انجام می شود ، اما یک پنجم بیشتر خانم ها این عمل را انجام می دهند ؛ دلیل تجویز این عمل سرطان رحم یا دهانه ی رحم است . در مورد سرطان تخمدان نیز باید رحم کاملا برداشته شود . باید به این نکته اشاره کرد که معنی این کلام شیوع و زیاد شدن سرطان دهانه رحم نیست ، بلکه اکثر خانم ها به دلیل درد شدید ماهانه و فیبرم های بدخیم این کار را انجام می دهند .

پرولاپس ، اندومتریوز و بیماری های التهابی لگن از دیگر مواردی است که پزشک برای درمان آن ممکن است از هیسترکتومی کمک بگیرد .

هیسترکتومی را می توان به روش های مختلفی انجام داد ، این مورد به تجربه و مهارت پزشک متخصص در این زمینه مربوط می شود ، یکی از رایج ترین شیوه های هیسترکتومی که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود با ایجاد یک برش 6 اینچی در شکم انجام می شود ؛ دو روش دیگر نیز راه واژن و کمک گرفتن از واژن و همچنین ایجاد یک برش کوچک است .

اگر از عوارض بیهوشی صرف نظر کنیم ، بستری بودن 3 تا 5 روزه را و همچنین مصرف مسکن های قوی و خاموش نگهداشتن درد را از اقدامات بعد از عمل می توان برشمرد ولی می توانید مطمئن باشید با گذشتن 4 تا 6 هفته در هرنوع هیسترکتومی ، بهبودی کامل را به دست خواهید آورد .

در کنار عمل هیسترکتومی ، کمک گرفتن از یک مشاور یا فرد دلداری دهنده می تواند عالی باشد ؛ چرا که علت هیسترکتومی یا سرطان است که فرد استرس بهبودی کامل یا عود بیماری را دارد ، یا عامل خارجی اجبار کننده که کنار آمدن با روابط بعدی را ( عدم بارداری ) دشوار می کند .

در کل هر عمل جراحی خطرات خاص خود را دارد و در مواردی همه با هم برابر هستند ، اما در این خصوص کم خون نبودن فرد بسیار مهم است ، زیرا یکی از فاکتورهای خطر خونریزی حین عمل است . دیگر مواردی که بهتر است رعایت شود پایین بودن وزن است ، افرادی که دچار اضافه وزن هستند عمل دشوارتری را نسبت به سایرین تجربه خواهند کرد .

مرتبط ها

قالب خبری