جدیدترین مطالب امروز

هوش های چندگانه و تقسیم بندی آنها – بخش اول

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

هوش های چندگانه و تقسیم بندی آنها – بخش اول

پیشتر ، راجع به اهمیت شناسایی هوش های چندگانه در کودکان و همچنین توضیحاتی درباره ی هوش صحبت کرده بودیم و اینک می خواهیم به تقسیم بندی هوش های چندگانه بپردازیم .

به طور کلی تقسیم بندی هوش های چندگانه در گروههای مختلفی قرار می گیرد که هر کدام از این گروهها ، توضیحات و ویژگی های خاص خود را دارد . اگر شما هم می خواهید با تقسیم بندی هوش های چندگانه و توضیحات مربوط به هر کدام بیشتر آشنا شوید ، پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید .

1- اولین تقسیم بندی را به هوش تصویری – فضایی اختصاص می دهیم !

به هوش هایی هوش تصویری – فضایی می گویند که قدرت تشخیص تصویری و فضایی افراد را بالا می برد و توانایی تجسم چیزها را قوی می کند . افرادی که دارای این نوع از هوش هستند معمولا دارای ویژگی هایی چون : جهت یابی خوب ، عدم مشکل با نقشه ها ، نمودارها ، عکس ها و تصاویر ویدئویی هستند و همچنین می توانند هنر مجسمه سازی خوبی نیز داشته باشند .

اینگونه افراد از خواندن ، نوشتن ، نقاشی و هنرهای تجسمی لذت می برند ، در درست کردن پازل ، تفسیر عکس ، گراف و نمودار مهارت خاصی دارند و علاوه بر اینها ، الگوها را هم به راحتی می توانند تشخیص دهند .

در خصوص انتخاب های شغلی مناسب تر برای کسانی که دارای هوش تصویری – فضایی هستند می توان به شغل های : مجسمه ساز ، مهندس ، عکاس ، معمار و هنرمند اشاره داشت .

2- دومین تقسیم بندی به هوش کلامی – زبانی اختصاص داده می شود !

هوش کلامی – زبانی به هوش هایی گفته می شود که افراد به واسطه ی دارا بودن آن می توانند از کلمات ، به هنگام نوشتن و یا حرف زدن به خوبی استفاده کنند .

اینگونه افراد در به یادآوردن اطلاعات نوشته یا گفته شده ، مباحثه یا صحبت‌های متقاعد کننده مهارت دارند ، از خواندن و نوشتن لذت می برند ، می توانند به هنگام بیان داستان ، از شوخ طبعی استفاده کنند و در توضیح دادن مسائل نیز توانایی دارند .

در خصوص انتخاب های شغلی مناسب تر برای دارندگان هوش کلامی – زبانی نیز می توان از شغلهایی نظیر : نویسندگی یا روزنامه‌ نگاری ، شاعر ، مترجم ، سیاستمدار ، وکیل و معلم نام برد .

3- به سومین نوع از تقسیم بندی هوش های چندگانه می رسیم . هوش منطقی – ریاضی !

در تعریف هوش منطقی – ریاضی بایستی بیان کرد که این هوش ها ، به هوش هایی گفته می شود که افراد به واسطه ی دارا بودن آن ، در استدلال ، شناسایی الگوها و تحلیل منطقی مسائل ، دارای قدرت نسبتا بالایی هستند .

اینگونه افراد در حل مسئله و انجام محاسبات پیچیده مهارت دارند ، از تفکر درباره ایده های انتزاعی لذت می برند و همچنین به انجام آزمایش های علمی و به تفکر درباره مفهوم اعداد ، روابط والگوها نیز علاقه مندند .

در خصوص انتخاب های شغلی مناسب تر برای این افراد هم می توان به دانشمند ، ریاضیدان ، برنامه‌ نویس رایانه ، مهندس و حسابدار اشاره کرد .

4- و چهارمین تقسیم بندی ، متعلق به هوش اندامی – جنبشی می باشد !

هوش منطقی – ریاضی نیز به هوش هایی اطلاق شده است که افراد دارنده ی آن در حرکت‌های بدنی ، انجام عملیات و کنترل فیزیکی قوی هستند و همچنین در هماهنگ سازی چشم و دست مهارت دارند و به طور کلی افراد چالاک وتردستی هستند .

اینگونه افراد در ورزش و رقص دارای مهارت اند ، هماهنگی فیزیکی عالی دارند ، از ساختن چیزها با دست لذت می برند و یک ویژگی دیگری که دارند این است که در به خاطر سپردن چیزها از طریق انجام دادن آنها به جای گوش کردن یا دیدن نیز مهارت دارند .

حال اگر بخواهیم به رسم 3 تقسیم بندی پیشین ، در خصوص انتخاب های شغلی مناسب تر برای کسانی که از هوش کلامی – زبانی برخوردار هستند صحبت کنیم می توان هنرپیشه ، ورزشکار حرفه ای ، جراح ، پیمانکار و همچنین رقصنده را به عنوان موارد شغلی مناسب تر خواند .

در مطلب بعدی ، چهار تقسیم بندی دیگر از هوش های چندگانه را با هم مرور خواهیم کرد .

مرتبط ها

قالب خبری