جدیدترین مطالب امروز

هوای آلوده در کلان شهرها و معضلاتی که بهمراه دارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

هوای آلوده در کلان شهرها و معضلاتی که بهمراه دارد ؟

یکی از معضلاتی که سالهای اخیر و در فصل پاییز ، کلان شهرهای کشورمان ایران را تهدید می کند ، هوای آلوده به واسطه ی پدیده ی وارونگی می باشد . اما آیا راه حل چیست ؟

همانطور که می دانید ، هوای آلوده برای تمام افراد به خصوص سالمندان ، کودکان و افرادی که ناراحتی قلبی و تنفسی دارند بسیار خطرناک است و استفاده از ماسک های تصفیه ، یکی از راههای جلوگیری از ایجاد مشکل در این حال و هوای نامساعد جوی می باشد .

به گفته دکتر محمد نبوی ذرات معلق در هوای آلوده از منافذ ماسک های پارچه ای و کاغذی عبور می کنند ، اما در مورد ماسک های فیلتردار N۹۵ و FSP۲ می توان گفت این ماسک ها تا حدودی مؤثرتر هستند اما باید هفته ای یکبار عوض شوند.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی در پاسخ به این پرسش که مصرف آنتی بیوتیک در هوای آلوده ، تا چه حد به سلامت افراد کمک می کند ، تاکید کرد : این رویه غلطی است که برخی از مردم در پیش گرفته اند و با مصرف آنتی بیوتیک در چنین روزهایی تنها میکروب ها را مقاوم می کنند .

وی با اشاره به این که دستگاه تصفیه هوا و بخور سرد و گرم نیز هیچ تأثیری در تصفیه ی هوای آلوده ندارند ، تصریح کرد : ما برای هیچ گروه سنی و برای هیچ نوع بیماری استفاده از دستگاه بخور را توصیه نمی کنیم .

متاسفانه مقاصد تجاری خاصی پشت این قضیه است و این روزها شاهد افزایش استفاده از آن ها توسط مردم هستیم .

دستگاه های بخور و بخصوص نوع سرد آن بسیار مضر است ، چرا که سرما یکی از محرک های راه های تنفسی فوقانی و تحتانی است که برانگیزاننده آسم می باشد .

دستگاه بخور سرد ، به دلیل سرما و رطوبت بالایی که ایجاد می کند ، در صورتی که در دراز مدت از آن استفاده شود ، شرایط محیطی را برای رشد مایت ها ( حشرات کوچکی که با گرد و غبار در منازل هستند ) و کپک ها فراهم می کنند .

نبوی همچنین با اشاره به این که رطوبت موجود در فضای خانه نباید از حد معینی تجاوز کند ، افزود : رطوبت طبیعی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است و زمانی که رطوبت به بالای ۵۰ درصد برسد ، سبب رشد مایت ها و کپک ها می شود .

در فصول سرد سال که از وسایل گرمایشی در منازل استفاده می شود ، بهتر است خانواده در کنار شوفاژ یا بخاری که روشن کرده اند ، یک ظرف حاوی آب قرار دهند تا صبح تبخیر شده و رطوبت لازم در خانه را فراهم کند .

البته کودکان کوچک که به بیماری خروسک مبتلا شده اند می توانند به مدت یک تا دو روز از بخور برای مرطوب کردن راه های هوایی از آن استفاده کنند ، اما بیش از زمان مقرر شده استفاده کنند سبب بروز مشکلاتی در آن ها خواهد شد .

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران به مردم توصیه کرد تا در روزهای آلوده در صورتی که از مشکلات جسمی مثل بیماری های قلبی عروقی رنج می برند از منزل خارج نشده و در صورت خروج ، حتما از ماسک های N۹۵ استفاده کنند .

ضمنا در روزهایی که هوای آلوده سایه بر آسمان شهرهای بزرگ می اندازد ، بهتر است از میوه ، سبزی و آب آشامیدنی سالم به وفور استفاده کنید و از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن در روزهایی که آلودگی هوا به بالاترین حد خود می رسد ، جدا خودداری نمایید .

منبع : سلامت آنلاین

مرتبط ها

قالب خبری