هندوانه شهری قرمز با مردم سیاه پوش

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : می 28, 2014
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
هندوانه شهری قرمز با مردم سیاه پوش

هندوانه میوه هندی است که جایگاهی ویژه در سفره شب یلدای ما ایرانیان را به خود اختصاص داده بی شک این به دلیل خواص بی شمار آن است که در طب ایرانی هم تایید شده

هر سال شب های یلدا پشت سر هم می آیند و می روند ، اگر نماد و شکلی بخواهد یادآور شب یلدا برای شما باشد بی شک یکی از آن ها هندوانه است .

هندوانه از کلمه ی هندوان گرفته شده است ، معنی آن ” میوه هند ” معرفی شده است ، مسیری که برای سفر این گیاه معرفی شده به این شکل بوده است :

راه یابی هندوانه به ایران و از این جا به عربستان ، رسیدن هندوانه به اندلس و نهایتا بخش های دیگر اروپا .

امروزه هندوانه در اکثر نقاط دنیا کاشت می شود ، محبوبیت آن در ایران نیز از کسی پوشیده نیست تا جایی که موضوع چیستان های شب یلدایی را به خود اختصاص داده و در طب سنتی نیز حرف ها برای گفتن دارد !

هندوانه در اصل میوه ای تابستانی است از این رو طبعی سرد و تر دارد ، برای رشد به هوای گرم نیاز دارد و خاکی حاصلخیز البته می بینید با فراهم کردن شرایط لازمه در همه فصول سال قابل کشت و بهره برداری است .

شاید شنیده باشید که می گویند کودک را در پوست هندوانه بگذارید ، این از آن جهت است که خنکی هندوانه و همچنین تماس بدن با پوست هندوانه باعث لطافت و … می شود ، همانطور که می دانید با پوست آن مربا نیز درست می کنند .

این گیاه مفید حتی تخمش هم خاصیت دارد و باعث تقویت فکر و همچنین دفع سنگ کلیه و چندین فایده ی دیگر است ؛ تنها مورد منع برای هندوانه این است که ناشتا میل نشود ، همچنین افراد سرد مزاج نباید از هندوانه به تنهایی و به مقدار زیاد استفاده کنند در مقابل یار خوب اشخاصی به شمار می رود که طبعی گرم دارند .

آب هندوانه باعث تقویت پیاز مو می شود ، به همین راحتی ، بدون این که از شامپو ها و انواع و اقسام دارو های شیمیایی استفاده کنیم می توانیم از گیاه مفید هندوانه بهره ببریم .

زمان مصرف هندوانه قبل و بعد از غذا به فاصله ی چند ساعت معرفی شده است ، اگر زمان مصرف آن به وعده ی غذایی نزدیک باشد در هضم غذا اختلال ایجاد می کند همچنین مصرف هندوانه با میوه های دیگر ( به صورت ترکیبی ) نفخ آور است ؛ اگر در زمان مناسب و بجا از هندوانه استفاده شود باعث افزایش شیر مادر در خانم های شیرده می شود .

هندوانه موثر در درمان بیماری هایی نظیر حصبه ، غلظت خون ، فشار خون و … است ، همچنین برخی خواص درمانی آن زمانی بروز می کند که همراه با سکنجبین و تمرهندی ، با مقادیر مشخص و در زمان مناسب میل شود .

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , ,