جدیدترین مطالب امروز

همانژیوم که در اصطلاح پزشکی مرسوم به خال های عروقی هستند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

همانژیوم که در اصطلاح پزشکی مرسوم به خال های عروقی هستند

در این مطلب می خواهیم به همانژیوم و مباحث پیرامون آن کمی تخصصی تر و از نگاه پزشکی بپردازیم و شما را دعوت به خواندن این مطلب از پزشک خانواده یک جم کنیم .

شاید برایتان سوال باشد چرا وجود برخی خال ها بر سطح پوست ایجاد نگرانی می کند و خال ها بحث برانگیزترین موارد برای سلامتی یا وقوع بیماری خطارناک هستند ! جواب در نوع خال ایجاد شده بر سطح پوست است ؛ در واقع خال هم مانند بسیاری واکنش های دیگر در بدن ، انواع مختلف دارد ؛ از جمله مواردی که خطر کمی دارند اما در نوع خود عادی تلقی نمی شوند ، خال های عروقی هستند . خال های عروقی را در پزشکی همانژیوم می نامیم .

یک لکه ی قرمز و یا یک برآمدگی تیره ( کبود رنگ ) در پوست می تواند نشانی از تکثیر و اجتماع رگ های خونی و پیدایش همانژیوم باشد . خال های عروقی از تکثیر مویرگ های خونی بوجود می آیند و بدیهی است که درون یک همانژیوم توده ای از مویرگ های درهم تنیده خواهید دید .

همانژیوم عموما بی خطر است و به عنوان یک تومور خوش خیم شناخته شده و درمان می شود اما در مواردی خاص از ابتدا به شکل بدخیم ظاهر شده و یا به تدریج به این سمت میل می کند .

از آنجایی که ممکن است یک نوزاد از بدو تولد ( به شکل مادرزادی ، در مادران با سن بالا و یا کودکان نارس ) نشانه هایی از همانژیوم را به همراه داشته باشد و یا هر فردی ( به شکل اکتسابی ) در دورانی از زندگی با آن مواجه شود ؛ بهتر است بدانید که باید به متخصص پوست مراجعه کنید نه یک جراح تومور و…

خال های همانژیوم ، خود انواع مختلفی دارند و تشخیص اینکه این خال های عروقی در دسته ی خال های پر اهمیت هستند ( خواه خوش خیم و خواه بدخیم ) و یا خیر ، بر عهده ی متخصص پوست می باشد . به عنوان مثال انواعی از همانژیوم ها عبارتند از : ماه گرفتگی ( درمان لیزر – تنها همانژیوم ماندگار تا بزرگسالی ) ، بوسه فرشته ( معمولا در بدو تولد و بین دو ابرو ) ، دانه گیلاسی ( به شکل برجسته ظاهر شده و اندک اندک هم سطح پوست می شود ) و…

همانژیوم های بی خطر ، اجبار درمانی ندارند ، درمان این نوع همانژیوم ها یا لیزر است و یا جراحی ، در صورتی که فرد جراحی کند آسیب پوستی ظاهری آن به مراتب بیشتر از زمانی است که درمان لیزر انتخاب می شود و اصطلاحا به این نوه آسیب های پوستی اسکار می گویند . اما در مواقعی خاص همین همانژیوم های بی خطر هم نیاز به پیگیری و رسیدگی دارند ، مانند زمانی که همانژیوم در ناحیه ی چشم ( سبب بروز تنبلی می شود ) ، بینی ( گرفتگی مجرای تنفسی ) و یا بخش های حساسی از جمله ناحیه ی تناسلی ایجاد می شود . در باقی مواقع درمان و رسیدگی به آن جنبه ی زیبایی داشته و تصمیم گیری برعهده ی فرد است .

همانژیوم های مادرزادی همانطور که از نام آن ها مشخص است از بدو تولد ظاهر شده و معمولا در سنین ابتدایی برطرف شده و از بین می روند ( بجز ماه گرفتگی ) اما همانژیوم های اکتسابی در هر سنی قابل روئیت می باشند .

در مورد بحث تشخیص و رفع اتهام از متخصصین فعال در این زمینه ، جا دارد عنوان کنیم که همانژیوم درصد کمی از ظهور مادرزادی را به وراثت و ژنتیک اختصاص داده است ؛ تشخیص آن نیز توسط هیچ آزمایش واحدی مورد تایید واقع نشده است ، در سونوگرافی های دوره ای هم تنها همانژیوم هایی قابل مشاهده و تشخیص هستند که عمیق بوده و تا بافت های درونی پوست و بدن رخنه کرده باشند ( به شکل تومور قابل تشخیص هستند ) .

مرتبط ها

قالب خبری