جدیدترین مطالب امروز

هرم غذایی راز سلامت و طول عمر

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

هرم غذایی راز سلامت و طول عمر

اصول تغذیه که در هرم غذایی کامل و جامع آمده است از موارد مهمی است که رعایت نکردن آن برابر با سیگار و حتی بیشتر در ابتلا به سرطان و بیماری های دیگر نقش دارد

آنقدر گفتنی داریم که سرآغازی برای آن پیدا کردن کمی پیچیده است ، تغذیه از مهم ترین مسائل زندگی انسان است ، اگر تغذیه ناسالم باشد کم خطر تر از سیگار نیست ! با یادگیری هرم غذایی به صورت کاربردی می توانید برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها خود را بیمه کنید ( بهتر است این هرم را در کودکی و پیش از شکل گیری زائقه به فرزندانتان بیاموزید ) .

چرا گفتیم یادگیری هرم غذایی به شکل کاربردی ؟ چون اکثر افراد گمان می کنند باید حتما وزنه ی کوچکی برای اندازه گیری مقدار نان ، پنیر و … همیشه همراه خود داشته باشند و همین مسئله باعث خستگی و کلافگی می شود اما در اینجا نکاتی عنوان می شود که مقیاس شما چشم و دست شما است !

شاید بپرسید چه لزومی دارد خود را به دردسر بیندازیم پس مراکز رژیم درمانی برای چه هستند ؟ مراکز رژیم درمانی مهم ترین بخش هرم غذایی ( غلات ) را به حداقل رسانده و فشار عظیمی را به بدن وارد می کنند ، در ادامه دستگیرتان می شود که بیشترین انرژی را بدن باید از همین غلات به دست بیاورد همچنین تاثیرگذار ترین مورد در کم کردن وزن ، کنار رزیم غذایی سالم ورزش کردن است .

هرم غذایی مثلثی است که به چهار قسمت افقی تقسیم شده ، پایین ترین بخش آن که سطح وسیعی را به خود اختصاص داده گروه غلات ( برنج ، نان ، ماکارانی و … ) هستند ، این گروه شش تا یازده سهم در یک روز را دربر می گیرند و 55% انرژی بدن باید از همین کربوهیدرات ها تامین شود .

یک پله بالا تر گروه میوه و سبزیجات است ( سهم میوه 2-4 و سهم سبزیجات 3-5 است ) .

سطح بالا تر گروه پروتئین ها ، مغز ها و لبنیات هستند ( لبنیات با سهم 3-4 ) و در نهایت نوک هرم که کمترین حجم را به خود اختصاص می دهد چربی ها ، آجیل و … هستند .

همانطور که میبینید مغز ها ( آجیل ) در دو گروه آمده اند ، این به معنای دو مرتبه مصرف آن ها در یک روز نیست ، مغز ها به آجیل خام ( تفت نخورده و بدون نمک ) گفته می شود و آجیل ، در واقع مغز های تفت داده شده و شور است .

چگونه با واحد سهم کار کنیم ؟

یک سهم غلات اگر نان باشد یعنی 30 گرم نان معادل یک کف دست نان ( اگر نان برشته است به دلیل اینکه وزن خالص آرد را دارد مقدار کمتری از آن یک سهم می شود ) ؛ هر چه نان تیره تر باشد سبوس و فیبر آن بیشتر بوده و مفید تر است ، در مواقعی که از نان سفید استفاده می کنید از سبزیجات ( به منظور جایگزینی برای منبع فیبر ) بهره ببرید .

یک سهم سبزیجات یعنی یک لیوان سبزیجات خرد شده ( اگر سبزی آبپز است نصف لیوان کفایت می کند ) ؛ در مورد میوه ها یک حجم یک مشت برابر یک سهم است مثلا میوه هایی مانند سیب ، پرتقال ، کیوی و … که تقریبا اندازه ی یک مشت می شوند یک سهم میوه هستند ( میوه های ریز مانند گیلاس ، توت فرنگی و … در حدود سه چهارم لیوان ) .

در مورد لبنیات نیز سهم به این شکل است : یک لیوان شیر ، یک لیوان ماست ، دو لیوان دوغ ، 45 گرم پنیر  همگی معادل یک سهم هستند .

100 گرم گوشت یا یک چهارم لیوان مغز نیز مثال هایی از واحد سهم در گروه پروتئین هستند .

سلامت باشید .

مرتبط ها

قالب خبری