جدیدترین مطالب امروز

نگهداشتن ادرار و صدمات جبران ناپذیر آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

نگهداشتن ادرار و صدمات جبران ناپذیر آن

نگهداشتن ادرار و مدفوع از بدترین اقداماتی است که فرد به صورت خودآگاه انجام داده و طی آن باعث ایجاد عفونت های داخلی و آسیب رساندن به کلیه و مثانه می شود .

استفاده نکردن از توالت تا آخرین دقایق به عادتی تبدیل شده است که گاهی خودمان نیز دلمان می خواهند شروع این عادت زشت را یادمان می آمد . نگهداشتن ادرار به دلایل مختلف در بیرون از منزل و همچنین در محیط خانه ، آسیب هایی را بر بدن وارد می کند . بیماری های کلیوی که امروزه تعداد آن ها کم نیست و اختلال های ادرار در بانوان تاثیراتی از تاخیر در استواده از توالت می باشد . دلیل بروز عفونت در این حالت برگشت ادرار از مثانه به سمت کلیه است ، چراکه گنجایش آن چیزی در حد یک و نیم لیوان مایعات است ؛ با تکرار این کار رفته رفته به کلیه آسیب رسانده و باعث نابودی آن می شوید .

نگهداشتن مدفوع نیز عوارضی کمتر از ادرار ندارد ؛ با نگهداشتن مدفوع ، آب آن جذب روده ی بزرگ خواهد شد و کوچکترین مشکلی که ایجاد خواهد کرد یبوست است .

باتوجه به مشکلات فوق بهتر است با وجود ظاهر بد توالت های عمومی همچنین سرویس های بهداشتی مدارس ، کودکان را از همان ابتدا عادت دهیم که حداقل ادرار خود را نگه ندارند و در هر شرایطی با محیط نابسامان سرویس های بهداشتی کنار بیایند ، همچنین تقویت این کار در خودمان ضروری است و باعث جلوگیری از بروز عوارض بعدی خواهد شد .

اگر احساس می کنید مقداری ادرار دفع نشده باقی می ماند و شما قادر به دفع آن نیستید بدانید که نگهداشتن ادرار کار دستتان داده است و برای رفع عفونت احتمالی باید به پزشک مراجعه کنید ؛ عفونت ادرار همچنین می تواند به شکل سوزن در دفه خود را نشان دهد ، در کودکان شب ادراری یکی از نشانه های عفونت می باشد . اگر فرزند شما نوزاد است و شب ادراری برای او معنا ندارد ، باز هم می توانید از روی اشتها متوجه این موضوع شوید ، نوزادان شیرخوار با وزن نگرفتن هشدار عفونت ادراری را نشان می دهند .

علاوه بر دفع سریع ادرار که به نفع سلامت مثانه و کلیه ها است ، با خشک کردن ناحیه بعد از هردوره شستشو از بروز عفونت جلوگیری کنید . حتی اگر مجبور به کنترل خود هستید سعی کنید زمان آن از 20 دقیق تجاوز نکند ، هرچند که همین مدت زمان برای کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود .

بنابراین به صورت جمع بندی می توان نکاتی را خاطرنشان کرد که پیروی از آن ها برای خانم ها به مراتب ضروری تر می باشد :

ادرار خود را نگه ندارید ، با این کار از تکثیر میکروب و ایجاد عفونت جلوگیری کرده اید .

ادرار را با فشار خارج نکنید و مسیر شستشو را از جلو به عقب انجام دهید ؛ بعد از شستشو حتما خود را خشک کنید .

بعد از هر رابطه ی جنسی حتما مثانه خود را خالی کرده و هیچگاه این کار را نصفه انجام ندهید و اجازه دهید مثانه کاملا تخلیه شود .

مرتبط ها

قالب خبری