جدیدترین مطالب امروز

نگهداری از موی سر با راهکارهای ساده و عملی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : زیبایی

نگهداری از موی سر با راهکارهای ساده و عملی

افرادی که به بلند کردن موی سر خود علاقه دارند باید روش های نگهداری از آن را بدانند در غیر اینصورت ممکن است با اقدامات نادرست سلامت موی خود را به خطر بیندازند .

چقدر به بهداشت موی سر خود اهمیت می دهید ؟ اقداماتی که در راستای نگهداری از موهای خود انجام می دهید تا چه اندازه صحیح است ؟ تا به حال فکر کرده اید اگر روش نگهداریتان نادرست باشد حکایت دوستی خاله خرسه است و بیشتر باعث آسیب رسیدن به موهای خود می شوید ؟

آیا این تفکر که کوتاه کردن موی سر کودکان باعث پرپشت شدن آن ها می شود و به سلامت موها کمک می کند صحیح است ؟

بله ، از آنجاکه موی سر هم مانند ناخن یک عضو مرده است ، به همین دلیل وقتی موهایتان را کوتاه می کنید دردی احساس نمی کنید ، اما این عضو مرده برای نرم و شاداب ماندن از پیاز مو تغذیه می کند که خود محتاج ویتامین و املاح است ، هر چه موی سر کوتاه تر باشد پیاز مو در تهیه ی مواد مورد نیاز آن در اندازه ی کافی ، سربلندتر است ، وقتی موهایتان را بلند می کنید علاوه بر تغذیه ی مناسب گاهی لازم است کار هایی را جهت تقویت موهای خود به صورت جداگانه انجام دهید ؛ اگر مراقبت های لازم را در مورد موهایتان انجام ندهید موی شما دچار بیماری شده و زمان بیشتری را برای ترمیم آن باید اختصاص دهید .

البته نگران تار موهایی که با برس کشیدن از سرتان می ریزد نباشید ( سعی کنید از برس پلاستیکی استفاده نکنید ) ریزش موهای روزانه تا حدودی ( که البته مقدار ریزش در جنسیتهای مختلف و نسبت به سن و سال و … متفاوت است ) طبیعی است و جای نگرانی ندارد اما برای اینکه این امر را تشدید نکنید سعی کنید دو بار بیشتر موهایتان را برس نکشید. چون همانطور که برس کشیدن ( با ماساژ پوست سر ) به جریان خون کمک می کند زیاده روی در آن به سبب کشیده شدن موها باعث نازک شدن و ریزش آن ها می گردد ( هنگام حمام کردن و در کل وقتی موی سر خیس است اصلا از برس و شانه استفاده نکنید ) .

چند نکته ی ساده را هم رعایت کنید :

شامپویی مناسب با جنس موی سر خود انتخاب کنید ( شامپو نباید زیاد با موی سر در تماس باشد همچنین یکبار بیشتر موهایتان را با شامپو نشویید ، اگر هفته ای دوبار استحمام کنید نیازی هم به شستشو بیشتر از یکبار نیست ) حتی برای تقویت موهایتان می توانید یک زرده ی تخم مرغ را با شامپو به موهایتان بزنید برای از بین بردن بوی بد آن نیز از چند قطره آبلیمو استفاده کنید ؛ بجای ژل های حالت دهنده از روغن های گیاهی استفاده کنید ( حتی همین روغن ها را هم باید بعد از حداکثر سه ساعت بشویید ) ؛ خواب کافی و به موقع داشته باشید همچنین از تنش های عصبی نیز دوری کنید .

نوشابه و شیرینی یا موهای شاداب ؟!

چیزی که اگر به آن اشاره هم نمی کردیم باید می دانستید این است که تغذیه در سلامت موی سر بسیار تاثیرگذار است. اگر از جمله افرادی هستید که سرخود رژیم می گیرند باید به تاثیراتی که این پرهیز های غذایی غیر اصولی بر دیگر اعضای بدنتان می گذارد توجه کنید ، کمبود برخی ویتامین ها نظیر B وA همچنین برخی املاح بر زیبایی موی سر اثر مستقیم می گذارند ، مصرف شیرینی ها و نوشابه های گازدار نیز به مو صدمه می رساند ؛ حالا انتخاب با خودتان است که شادابی و سلامت موهای خود را انتخاب کنید یا لذت بردن آنی از مصرف نوشابه های گازدار و تنقلات ناسالم !

کمی هم تغییر دادن خواسته هایمان برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب بد نیست ! اگر شما هیچوقت نخواهید ذره ای از موهایتان را کوتاه کنید، موهای شما بیمار می شوند ( انتهای آن ها دو شاخه شده و بسته به شدت آن این بیماری تا نزدیکی ریشه ی مو کشیده می شود ) و مجبور به کوتاه کردن یکباره ی آن ها خواهید شد ، خوب است برنامه ای داشته باشید و هر چند وقت یکبار اندکی از پایین موی سر خود را کوتاه کنید .

در آخر هم یک روش ویتامینه کردن موی سر را برایتان داریم که خوب است هفته ای یکبار از آن استفاده کنید : کمی حنا را با آب جوش مخلوط کنید به طوری که یک خمیر نرم بدست بیاید ، نصف لیوان ماست و یک زرده ی تخم مرغ را که قبلا مخلوط کرده اید به آن اضافه کنید همچنین یک قاشق غذاخوری آبلیمو ( برای از بین بردن بوی بد تخم مرغ ) ؛ مخلوط آماده را به پوست سر و سپس به تمام موهایتان بمالید و کلاه های مخصوص رنگ را ( برای دم کردن و جذب مواد به پیاز مو ) روی سر خود بکشید .

به همین راحتی موهای سالم و شاداب داشته باشید .

مرتبط ها

قالب خبری