جدیدترین مطالب امروز

نکات کلی و اولیه درتهیه ی انواع نان به صورت خانگی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

نکات کلی و اولیه درتهیه ی انواع نان به صورت خانگی

نان را معمولا همگی از بیرون تهیه می کنیم و شاید کمتر به فکر درست کردن نان در منزل افتاده باشید ، گاهی برای تهیه ی خمیر یک نان 2 تا 3 ساعت زمان لازم است .

آشپزی از کار های مورد علاقه ی اکثر خانم ها می باشد ، همینطور شیرینی پزی و … که تقریبا نوعی تفریح محسوب می شود . شاید درست کردن نان به مراتب جذاب تر باشد مخصوصا اگر فرزندی کم سن و سال در منزل داشته باشید .

موادی که در تهیه ی خمیر نان استفاده می شود به صورت پایه آرد ، آب ، مایه خمیر ( فطیر ) و کمی نمک است ، ساده ترین نان نیز ، نان فطیر است که البته به نان هایی گفته می شود که مایه ی خمیر به آن ها زده نشده است ، برای تهیه ی نان فطیر ، یک آب نمک مناسب درست کرده و آرد را کم کم به آن اضافه می کنیم و در هر دوره اضافه کردن آرد ، آن را به خوبی حل می کنیم که در نهایت خمیری یک دست بدون گلوله های آرد حل نشده داشته باشیم ، سپس می توانید ورقه های نازک از خمیر به دست آمده تهیه کرده و آن را بپزید ، برای این منظور نیز می توانید از فر ، تنور های خانگی حتی گاز یا مایکروفر استفاده کنید .

خمیر نان را بر اساس سلیقه ی خود می توانید تغییر داده و نان در طعم های مختلف را تهیه کنید ، مثلا برای نان هایی که اندکی شیرین مزه هستند و حالت کیک دارند ، باید تخم مرغ ، ماست و کمی روغن را به خمیر نان خود اضافه کنید ؛ نکته ای که در پخت نان های فانتزی باید به آن دقت شود این است که وقتی آرد را به مخلوط اضافه می کنید برای هم زدن از مخلوط کن استفاده نکنید ، همچنین حداکثر زمان طبخ نان در فر ، 30 دقیقه می باشد .

در تهیه ی برخی نان ها به جای استفاده از خمیر مایه ، پودر خمیر ترش استفاده می شود ، نوعی دیگر از طبخ نان که با استفاده از پودر خمیر ترش است به این شکل می باشد :

مقداری شیر را حرارت داده تا جوش بیاید سپس می گذاریم خنک شود ، وقتی شیر ولرم شد آن را با پودر خمیر ترش و شکر مخلوط کرده و می گذاریم حدود 10 دقیقه در محیطی گرم بماند ؛ مواد پودری را نیز ( آرد ، نمک ، زردچوبه ، بیکینگ پودر ) با هم مخلوط و از صافی رد کرده ایم را با مخلوط آماده شده ی خود بعلاوه ی ماست و روغن ترکیب می کنیم . خمیر به دست آمده ی نان را باید 10 دقیقه ورز دهید و در نهایت تا 2 ساعت خمیر را در محیطی گرم و تاریک قرار دهید ، سپس می توانید از خمیر به دست آمده چانه بگیرید ( روی چانه ها را هم 10 تا 15 دقیقه بپوشانید ) ، چانه ها را هم باید به ورقه تبدیل کرد و مشغول طبخ شد .

برای پخت نان ، اگر از تنور های خانگی استفاده نمی کنید لازم است از مایکروفر و فر به صورت ترکیبی استفاده کنید ( و یا گاز و فر ) ، ابتدا باید توسط گاز یا مایکروفر خمیر را حرارت بدهید تا روی آن پف کرده و زیبا شود سپس برای مدت کوتاهی در فر قرار دهید ( نسبت به ضخامت خمیر مدت زمان متفاوت است ) و نان دست پخت خودتان را نوش جان کنید .

علاوه بر نان هایی که از آن ها نام بردیم ( فطیر ، فانتزی ، تافون ) ، نان هایی نیز وجود دارند که یک غذای کامل محسوب شده و به تنهایی به عنوان وعده ی غذایی مورد استفاده قرار می گیرند ، تهیه ی این نون نان کاملا بسته به سلیقه ی شخص است ، می توانید در تهیه ی این نان ها از سیر ، پنیر های مخصوص ، سبزیجات معطر و… بهره ببرید .

مرتبط ها

قالب خبری