جدیدترین مطالب امروز

نکات موثر در پایه گذاری یک ازدواج موفق و بادوام

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

نکات موثر در پایه گذاری یک ازدواج موفق و بادوام

عواملی که مسبب یک ازدواج موفق می شوند کم نبوده و همیشه جای بحث دارد ، اصلی ترین عامل در این بین رسیدن به بلوغ فکری طرفین و داشتن قدرت تصمیم گیری مستقل است .

ازدواج امری مهم در زمینه های دینی ، اجتماعی ، عاطفی و… است که البته مقصود از ازدواج در اینجا ازدواج موفق است ؛ در یک پیوند دختر و پسر با هم عهد زناشویی بسته و زندگی مستقلی را تشکیل می دهند ؛ همانطور که در ضرب المثل های پیشین بر می آید ( که البته بر گرفته از تجربه ی بزرگانمان است ) ازدواج مانند یک میوه ی سر بسته است و شاید دلیل چنین تشبیهی آن باشد که پیوند بین دو جوان از خانواده هایی مجزا ایجاد می شود و خلق و خوی ، تربیت و شخصیت چندین ساله ی این دو جوان از هم پوشیده است ، حتی اگر آشنایی پیشین انجام شود بسیاری از باور ها ، عادت ها و… هنگامی که زیر یک سقف می روند نشان داده می شود ؛ حالا چه عواملی باعث می شود یک ازدواج موفق شکل بگیرد و این میوه ی سر بسته به بهترین شکل سوا شود و به اصطلاح به آن پیراهن تبدیل نشود که روز بعد خواهان تعویض آن باشیم ؟

از جمله عواملی که یک ازدواج موفق را رقم می زنند آگاهی از دید طرف مقابل به زندگی زناشویی ، اهداف ، انتظار ها است ؛ پیرامون دید شخص مقابل به زندگی زناشویی به این مطلب باید اشاره کرد که گاهی تعهد هایی که یک شخص برای خود تعریف کرده متفاوت است یا حتی به صورت غیر عمدی از فرهنگ محیطی که در آن پرورش یافته نشات می گیرد و یا حتی از موارد طبیعی که بگذریم ، گاهی ازدواج برای شخصی یک محدودیت تعریف می شود یا فرار از شرایطی که در آن قرار گرفته ، طبیعتا اگر شخصی ناآگاهانه نسبت به روحیات این فرد با او وارد زندگی مشترک شود ، به دلیل رفتارهای ناهنجار و همچنین عدم اطلاع شخص از بروز چنین برخوردهایی یک ازدواج موفق نخواهد داشت و طعم خوشبختی را نخواهد چشید ، حال آنکه اگر شرایط و زندگی روحی فرد بازگو شود راه درمان ، مدارا و موفقیت در زندگی بسیار سهل خواهد شد . زندگی همواره در حال پیشروی است و اهداف جزئی جدا ناشدنی از زندگی انسان هستند ، همواره تمایزهایی بین هدف های یک شخص تا شخص دیگر وجود دارد بنابراین همیشه در مورد اهدافتان صحبت کنید ، اختلافات کوچک را با هشیاری می توان رفع کرد و حتی پله ای برای پیشرفت قرار داد اما اگر تفاوت ها از حداکثر بگذرد فاصله ی چندانی با عدم تفاهم ندارد ؛ در خصوص مسائل دینی و مذهبی ، تفاهم در اهداف و تفکر را هم کفو بودن می گویند که مسئله ی مهم و حائز اهمیتی است و از پایه های یک ازدواج موفق به شمار می رود . انتظار ها در ازدواج نیز تا حد زیادی به عقاید فرد مربوط می شود ، اینکه که همسر وی در مقابلش چه وظایفی دارد و مباحثی از این قبیل .

از نظر عاطفی و نیازهای روحی بسیار مهم است که طرفین با نیتی مثبت قدم در راه ازدواج گذاشته باشند و به قول قدیمی ها هر کدام از من ها ، نیم من شوند و برای آرامش و رضایت طرف مقابل گامی بردارد .

اگر دو مبحث بالا در خصوص از دواج را کنار هم بگذاریم ، می بینیم که دو گروه از تصمیمات با هم آمیخته شده اند ، تصمیمات عقلانی و تصمیمات عاطفی ، طرفین باید خود به صورت مستقل با آزادی کامل دست به این انتخاب بزنند و برای هرچه موفق تر بودن در این مسیر از سلامت و تکامل عقلی و عاطفی برخوردار باشند ، برای این منظور لازم است که دختر و پسر به بلوغ فکری رسیده باشند و ترجیحا ( مگر در مواقع خاص ) پسر سن بیشتری نسبت به دختر داشته باشد ؛ شاید این توصیه کلیشه ای به نظر برسد اما از مهم ترین موارد به وقوع پیوستن یک ازدواج موفق است .

با ازدواج و ورود به زندگی زناشویی ، وظایفی جدید رو به سوی دو فرد می آورند و لازم است برای پیروز شدن زیر با این تکالیف و همچنین سر بلند بیرون آمدن در مقابل مشکلاتی که بر سر راه دارند ، آموزش هایی را دیده و با هم همدل باشند . دید سازندگی در ازدواج موفق و رو به ترقی بسیار مهم است ، اینکه اگر یکی از طرفین دچار مشکلی می شود آیا رفتار صحیح این است که دیگری کنار کشیده و مسیر خویش را تغییر دهد ؟ قطعا خیر ، یک زندگی سالم وقتی شکل می گیرد که زن و مرد برای رفع عیوب یکدیگر و کمک به همدیگر در خصوص رفع نقاط ضعفشان قدم بردارند ؛ مورد ذکر شده یک مثال عام بود ، با کمی دقت می توان درک کرد که در مقصود در این طیف عاطفی خلاصه نمی شود و تمام مشکلات زندگی را پوشش می دهد .

در نهایت علاوه بر استفاده ی تجربیات بزرگان ، گذراندن یک دوره آموزشی و مطالعه ی کتب معتبر به شما کمک می کند تا انتخابی شایسته با روحیات فردی خود داشته و یک ازدواج موفق در مقابل انتظار خود از زندگی داشته باشید .

مرتبط ها

قالب خبری