نکاتی که در یک ارتباط کلامی تاثیر مثبت بر جای می گذارد

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 3, 2014
نکاتی که در یک ارتباط کلامی تاثیر مثبت بر جای می گذارد

ارتباط کلامی از مهم ترین فعالیت های روزانه ی مردم است ، ارتباط کلامی از بدو تولد تا لحظه ی مرگ وجود دارد و تنها در شرایط مختلف شکلی متفاوت به خود می گیرد .

ارتباط کلامی در زندگی انسان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند ، منتقل کردن خواسته ی ما به دیگران ، آموزش ها و… تمامی با ارتباط کلامی امکان پذیر است ؛ در این بین رعایت یکسری اصول در گفتار کمک می کند تا ارتباط کلامی تاثیرگذارتر بوده و نتیجه ی بهتری را به همراه داشته باشد .

از اولین و عمده ترین نکاتی که در ارتباط کلامی باید به آن توجه شود ، کلماتی است که بکار می بریم ، اغلب افراد به یک شکل سخن می گویند چه در جمع دوستان و خانواده ، یک کودک ، شخصی میانسال و… یا در ارتباط با یک غریبه ؛ این عمل در نوع خود مشکلاتی را برای شخص بوجود می آورد ، اگر از الفاظ بسیار راحت استفاده کند ( که تنها مناسب جمع دوستان است ) طبیعتا شخصی سبکسر به چشم می آید و یا اگر بسیار رسمی سخن بگوید نمی تواند ارتباط کلامی مناسبی با یک کودک برقرار کند و یا در جمع دوستان به خوبی ظاهر شود .

رعایت احترام در هر شرایط و سن و سالی الزلمی است ، در یک ارتباط کلامی ، صلاح نیست که اعتماد به نفس خود را با کلماتی مانند ( گوش می دهید ؟ توجه می کنید و… ) پایین نشان دهید و یا بالعکس شخص مقابل را ضعیف شمرده و مدام بپرسید متوجه شدید ؟ فهمیدی ؟ و…

برای زیبا کردن سخن در یک ارتباط کلامی می توان از سخنان بزرگان ، اشعار شاعران یا متن های زیبا و مناسب با موضوع گفتگو استفاده کرد در مقابل بکار بردن کلمات یا اصطلاحاتی که تنها گوینده معنای آن ها را می داند ( یک لغت به زبان خارجی و… ) نه تنها بحث را دل انگیز نمی کند بلکه نشانه ی خودنمایی بوده و معمولا تاثیر منفی در یک ارتباط کلامی دارد .

رعایت تمام این نکات در یک ارتباط کلامی باز هم دلیل بر آن نمی شود که شخص شنونده از صحبت های ما خسته نشود ، سخن اگر کوتاه نباشد شنونده را خسته می کند , علاوه بر این گاهی کوتاه صحبت کردن و نپرداختن به تمام جزئیات ، شنونده را برای شنیدن تمام کلام تشنه و مشتاق نگه می دارد و مهم تر از همه اینکه بروز اشتباه در سنجیده صحبت کردن کمتر است .

حتما شما هم در زندگی خود با افرادی که بسیار با کلمات بازی می کنند تا مطلبی را بیان کنند برخورده اید و یا افرادی تعارفی ، اشخاصی که دوپهلو حرف می زنند و یا با سوال های مکرر شنونده را گیج و سردرگم می کنند ، این نوع رفتار در یک ارتباط کلامی صحیح نیست ، شما به عنوان یک شنونده هیچ اجباری نباید داشته باشید که بخواهید صحبتی را که متوجه نشده اید تایید کنید ، می توانید از طرف مقابل بخواهید دوباره حرف خود را تکرار کند و اینبار به نحوی که شما متوجه شوید ؛ خود شما نیز صحیح نیست از چنین روشی در ارتباط کلامی خود استفاده کنید . صراحت بیان در کنار حفظ ادب از کلید های موفقیت در یک ارتباط کلامی است .

خوشرویی نیز از عوامل موثر در ارتباز کلامی می باشد ، اینکه شما با آرامش صحبت کنید و در کلامتان اثری از استرس ، خشم ، نفرت و… نباشد ، در عوض احساس رضایت و آرامش و خوشنودی از همکلام شدن با شخص مقابل را بتوان در رفتار شما دید اثر بسیار مثبتی در یک ارتباط کلامی خواهد گذاشت .

اما این که چه ارتباط کلامی لازم و چه ارتباطی غیر ضروری است مسئله ای است که در مطلب بعد به آن می پردازیم .

اشتراک گذاری این مطلب در :