جدیدترین مطالب امروز

نوشابه های گازدار منبعی سرشار از اسیدفسفریک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

نوشابه های گازدار منبعی سرشار از اسیدفسفریک

تا به حال ضرر های بسیاری از نوشابه های گاز دار شنیده اید ولی چون دلیل آن ها بیان نمی شده پذیرش آن سخت بوده است ، نوشابه ها به این شکل باعث تخریب می شوند .

نوشیدنی های گاز دار از جمله پرطرفدار ترین نوشیدنی ها هستند ، مخصوصا نوشابه ! اغلب افرادی که از نوشابه استفاده می کنند در توصیف وضعیتشان می گویند نوشابه غذا را به معده می رساند و راه آن را باز می کند ! خب وقتی یک نوشیدنی در ابتدای امر به این گونه است ببینید چه بر سر اندام های داخلی ، مخصوصا معده می آورد . بسیاری می گویند این حرف ها تکراری بوده و با آگاهی از ضرر و زیان آن نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار را مصرف می کنند ! این دانستن و مصرف کردن نوشابه افتخار آمیز که نیست جای تاسف هم دارد ، مختصری دیگر از زیان های نوشابه های گازدار را بدانید شاید مصرف آن را به حداقل برسانید .

اول از همه به این می پردازیم که چرا نوشابه برای کودکان منع شده است ؛ نوشابه ها به دلیل داشتن اسید فسفریک باعث تغییر در نحوه ی ساخت و جذب کلسیم و فسفر بدن دارد و علاوه بر اینکه مانع جذب کلسیم که از مهم ترین موارد تکمیل کننده استخوان است می شود ، باعث خروج کلسیم از استخوان هم شده و پوکی استخوان می آورد ، از ان جا کودکان در سن رشد بوده و نیاز بسیار زیاد در دریافت و جذب کلسیم دارند ، نوشابه کلا برای کودکان منع شده است .

تاثیر سوء نوشابه تا حدی است که رفته رفته پوشش سخت مینای دندان را سست کرده و باعث پوسیده شدن آن می شود .

همانطور که گفتیم نوشابه حاوی مقدار زیادی اسیدفسفریک است ، اگر سخت بودن دفع این ماده توسط کلیه ها را کناری بگذاریم باز هم با خارج شدن کلسیم از استخوان ها و رسوب آن ها در کلیه ، به بدن خود آسیب رسانده ایم و شرایط بوجود آمدن سنگ کلیه را فراهم کرده ایم .

نوشابه ها باعث پایین آمدن قدرت جذب بدن برای مواد مغذی شده و باعث می شود در بدن محیطی فراهم شود که بدن زودتر به بیماری آلوده گردد ، علاوه بر این خطر ابتلاع به سرطان مری با مصرف زیاد نوشابه ارتباط مستقیم دارد .

این هم خطرات ناشی از مصرف نوشابه های گازدار ، خطراتی با دلیل و اثبات مضر بودن آن ها و البته فاکتور گرفته از بسیاری ضرر و زیان های دیگر نوشابه ها که تا کنون زیاد شنیده اید از جمله : بالا رفتن فشار خون ، آماده پذیر شدن بدن برای وقوع انواع سکته ها در آن ، چاقی و اضافه ی وزن و…

با توجه به ضرر های گفته شده برای نوشابه ها خودتان به راحتی می توانید حدس بزنید برای گروهی از افراد جامعه از جمله افرد مبتلا به بیماری قند و… نوشابه تا چه حد خطرناک است .

حتی نوشابه های رژیمی که با تبلیغی گسترده مردم آن ها را بدون قند و ضرر می شناسند حاوی مواد قندی و مضر بسیار دیگری هستند ، خوب است که با بالا بردن سطح آگاهی خود مراقب تغذیه و سلامت خود باشیم ، تا زندگی سالم و بدور از رنج و بیماری را پشت سر بگذاریم .

مرتبط ها

قالب خبری