جدیدترین مطالب امروز

نوجوانی و کنترل صحیح والدین در این دوران

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

نوجوانی و کنترل صحیح والدین در این دوران

دوران نوجوانی دوران حساسی است که اکثر والدین به دلیل مواجه شدن با مخالفت هایی از سمت فرزندشان بیشترین نگرانی را دارند ، تربیت صحیح در نوجوانی ، اینگونه است .

پی بردن به تفکرات یک شخص کار دشواری است آن هم در رنج سنی خودمان چه برسد به شخصی که با ما تفاوت سنی زیادی دارد و وارد دوران نوجوانی شده است !

بدون شک همه ی ما به تربیت فرزندانمان اهمیت می دهیم ، نکته ای که باید به آن توجه شود این است که روش های تربیتی در هر سن باید متفاوت باشند در غیر این صورت نتایج سوء را به همراه خواهند داشت .

دوستان و هم سن و سالان نقش مستقیمی در رشد و شکل گیری رفتار اجتماعی فرزند ما بازی می کنند ، این ایفای نقش در دوران نوجوانی بیشتر می شود و در صورتی که ما نتوانیم به درستی خود را با این دنیا همگام کنیم ، شاهد روند ناخوشایند و نگران کننده ای از سوی فرزندمان خواهیم بود .

ابتدا به بیان بزرگ ترین مشکل تربیتی اکثر خانواده ها اشاره می کنیم ،والدینی که گمان می کنند تمام روش های تربیت را به خوبی آموخته اند و با این حال نتیجه مطلوب را دریافت نمی کنند باید بدانند که گاه تربیت در زمان نامناسب اثراتی به مراتب مخرب تر می گذارد . پس نکته ی اول این که هر حرف یا رفتاری را در زمان مناسب خود انجام دهید تا از قدرت نفوذ آن کاسته نشود .

نوجوانی مرحله ای پرتنش است ، دلیل این امر شدت حس استقلال در فرزند و مخالفت خانواده ها با رفتارهای ناشی از آن می باشد . اگر شما نپذیرید که این دوران را همه با شدت های متفاوت پشت سر می گذارند و استقلال در راه صحیح و حد طبیعی بخشی از زندگی هرشخص است قطعا با این واقعیت بعد ها با پیامدهای شدیدتر روبرو خواهید شد .

تربیت نوجوان که بازه ی سنی 10 تا 18 سال را تشکیل می دهد ، به دلیل وقوع بلوغ ، شدت حس استقلال طلبی ، زمینه ی مناسب برای ابتلا به اکثر ناراحتی های روانی و… بسیار حساس است .

شاید مهم ترین آموزش ، مسائل جنسی باشد ؛ در واقع آنقدر که پدر و مادر باید به تربیت جنسی فرزند خود اهمیت دهند ، لازم نیست پیرامون واکنش های رفتاری وی عکس العمل نشان دهند .

پیرامون رفت و آمدهایی که شکل می گیرد به هیچ عنوان نباید نامناسب بودن گروه دوستی را دلیل مخالفت اعلام کرد ، فرزند شما خواسته یا ناخواسته با افرادی رفت و آمد خواهد کرد که به طور کامل مورد تایید شما نیستند ، تربیت صحیح و آشنایی با شیوه ی درست تا جای ممکن از محیط خانه و در کنار خانواده کسب شده است ، فرزند دختر شما اگر در محیط خانه با دوستانش رفت و آمد نداشته باشد قطعا به شیوه ی دیگری آن را جبران می کند و در خصوص پسر ها نیز گروهی از سختگیری ها کاملا بی اساس است .

در مورد رفتارهای شخصی فرزندتان با زبان انتقاد و تمسخر وارد نشوید ، اگر پوشش فرزندتان مطابق خواسته ی شما نیست و یا می ترسید به سمت دخانیات میل پیدا کند ، انتقد این شرایط را بدتر می کند ، شما باید تا جایی که امکان دارد سعی کنید با پایین کشیدن سطح توقعات طرفین ، اختلاف نظر را به حداقل برسانید ، اعتیاد نیز در خانواده هایی که بستر روانی مناسبی را فراهم می کنند بسیار اندک به چشم می خورد .

مرتبط ها

قالب خبری