جدیدترین مطالب امروز

نقش زن در همسری و تاثیر آن در خانواده و اجتماع

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

نقش زن در همسری و تاثیر آن در خانواده و اجتماع

زن نقش های متعددی دارد که از مهم ترین آن ها نقش زن در همسری است ، چراکه باعث حفظ بنیاد خانواده و دوری اجتماع و نسل ها از فساد خواهد شد .

نقش زن در همسری طیف وسیعی از مسائل را پوشش می دهد ، از آراستگی و دلربایی برای همسر گرفته تا نگهداری رابطه ای که از این طریق شکل می گیرد ؛ علاوه بر این محبت و آرامشی که یک زن در مقابل مشکلات و ناملایمت های همسر خویش از خود نشان می دهد هم جنبه ی آموزشی به فرزندان را دارد و هم مرد را به داشتن همراهی معتمد دلگرم می کند .

انواع نقش زن در خانواده : نقش همسری ، نقش مادری ، مدیر خانه ( که خود شامل بخش اقتصادی ، عاطفی ، الگو بودن و وضع عمومی خانه می شود ) .

همانطور که ملاحظه کردید نقش زن در همسری از اهمیت بالایی برخوردار است و مواردی از این قبیل را شامل می شود : محبت به همسر ، دلجویی از وی ، حفظ مال و حیثیت شوهر ، عفت و پاکدامنی ، ایجاد تفاهم و همکاری و… که در ادامه به مرور هریک خواهیم پرداخت .

نقش زن در همسری :

نمی خواهیم بگوییم که تمام مشکلات حاضر در جامعه ( در بخش شرعی ) از زن ناشی شده است بلکه میخواهیم خودتان به این نتیجه برسید . خداوند زیبایی و گرایشی در زن قرار داده است که مرد را به سمت خود بکشاند و نهاد خانواده شکل بگیرد . زمانی که این نهاد مقدس تشکیل می شود ، بحث نگهداری به میان آمده و جاذبه های زن برای مرد خود وسیله ی حفظ زندگی و برای محیط خارج از خانه یک تهدید به شمار می رود ( هم برای زندگی شخص و هم برای جامعه ) .

مطالب بیان شده به این معنا نیست که زن نباید در جامعه به فعالیت بپردازد ، بلکه برعکس ، فعالیت زن در اجتماع یکی از عواملی است که زن را در چشم مردم بسیار فعال ، قابل و… نمایان می کند ؛ اما نه هر فعالیتی ! مشاغلی که صرفا از زن به عنوان دکور استفاده می کنند و وسیله ای برای جذب مشتری ، باعث می شوند جایگاه زن پایین کشیده شود و به دلیل تاثیرات فکری نهانی که در این دسته مشاغل وجود دارد ، نقش همسری که شامل خوش خلقی ، دلجویی ، تفاهم و همکاری با همسر و… است در زن کمرنگ می شود .

در نتیجه نقش زن در همسری نه تنها به آرامش در مقابل کج خلقی ها ، دلجویی و… اشاره دارد ( همانطور که مرد نیز چنین وظایف متقابلی را دارا است ) بلکه طیفی وسیع تر از جمله نگهداری نقش و ممانعت از آسیب دیدگی آن شامل می شود .

قطعا چنین زنی طریقه ابراز احساسات مختلف در وجود خویش را ( خشم ، ناراحتی و… ) به گونه ای که به نقش او آسیب نرساند آموخته و بدین شکل می تواند محیطی آرام را با وجود خود برای همسرش رقم زده و مرد را نیز مطیع خود کند ( مطیع به آن معنا که اطمینان حاصل کند رفتارهای وی برای همسرش سوء تعبیر نمی شود ) .

با توجه به مواردی که باعث آسیب رسیدن به بنیاد خانواده می شود ( در نقش همسری ) ، واضح است که داشتن معشوقه برای مرد امری بسیار مهم تلقی می شود ، در نتیجه از مهم ترین موارد در نقش همسری آراستگی و آرایش برای مرد خود و دوری از رفتارهایی است که همسر را نسبت به معشوقه اش دلسرد می کند ( مانند دلربایی از نامحرم ) .

زن بامدیریت رفت و آمدهایی که در منزل صورت می گیرد ، و با پوشاندن ضعف همسر ( بازگو نکردن راز زندگی برای اشخاص ) در کنار آراستگی خویش و آموختن اصول دلربایی می تواند زندگی ایده عالی را برای وی و خانواده اش رقم بزند .

بنابراین یک زن علاوه بر حفظ ظاهر خویش برای همسر و برطرف کردن میل جنسی وی به شکل مطلوب ، وظایف رفتاری دیگری را نیز برعهده دارد که با رعایت آن ها می توان او را همسری وفادار و همراه دانست .

انتظاراتی که برشمردیم طبعا دوجانبه بوده و لازم است مرد نیز آن ها را رعایت کند ولی در اینجا هدف بررسی نقش زن در همسری و تاثیرات مثبت آن در حفظ خانواده و آسیب هایی که در صورت عدم وجود آن ها متحمل خواهیم شد بوده است .

مرتبط ها

قالب خبری