جدیدترین مطالب امروز

نعناع پزشک کوچک مفید و گاهی هم خطرناک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

نعناع پزشک کوچک مفید و گاهی هم خطرناک

نعناع پزشک کوچکی که با طبع گرم و خشک از سبزی های خوراکی ، علاوه بر خواصی که دارد ، در صورت استفاده ی نابجا می تواند زیان بار باشد در این مطلب مهمان ما است .

در جامعه ی کنونی ، اغلب غافل از سبزیجات و مواد غذایی مفیدی که در طبیعت ما وجود دارد ، از خوراکی ها و نوشیدنی های نه چندان سالم و حتی زیان آور استفاده می کنیم و در صورت ابتلا به بیماری اکثرا به پزشک مراجعه کرده و داروهای شیمیایی مصرف می کنیم .

شاید این مطلب انگیزه ای برای تغییر رژیم غذایی و گنجاندن نوشیدنی ها و مواد غذایی مفید در برنامه غذاییتان باشد …

مطالبی که می خوانید عرایض ما نیست ، بلکه گفته های پزشک مهمانمان ” نعناع ” است !

اما چرا از این گیاه کوچک به عنوان پزشک یاد می کنیم را در ادامه خواهید دانست .

نعناع گیاهی خوشبو است که  گل های این گیاه با پیراهن ارغوانی مایل به بنفش در ماه های گرم سال ” مرداد و شهریور ” مهمان طبیعت ما می شود .

هرچند که خواص و اسانس های آن مانند گیاه پونه است اما برگ هایش کرک کمتری نسبت به پونه دارد ، این جهانگرد کوچک معمولا در سرتاسر جهان پرورش داده می شود .

از نعناع می توان به همراه وعده های غذایی استفاده کرد و یا به صورت دم کرده از خواص آن بهره برد ؛ عرق نعنا نیز قابل تهیه و استفاده می باشد .

با گنجان نعناع در برنامه ی غذایی خود می توان از بسیاری ناراحتی ها نظیر سوء هاضمه ( بدین منظور از عرق نعناع یا دم کرده ی آن بعد از غذا استفاده کنید ) ؛ غلظت خون ( استفاده از نعناع به صورت دم کرده ) جلوگیری کرد .

همچنین باعث کم شدن تاثیر ترشی بر روی اعصاب و در نتیجه تقویت اعصاب می گردد .

این پزشک کوچک تقویت کننده ی عضلات است و استفاده از آن برای دلدرد های خفیف  ( به ویژه در کودکان ، هنگام امتحانات و یا شرایطی که استرس زا است ) ؛ خوشبو کننده دهان ؛ رفع بیخوابی های شبانه ؛ تسکین درد دندان ؛ ضد عفونی کردن روده و معده و همچنین برای سرماخوردگی ؛ ضد سرفه و از بین بردن سکسکه توصیه می شود .

اما این زیرک کوچک ، برای افرادی که سوزش معده دارند و یا کسانی که به نعناع حساسیت دارند مفید نیست ( کسانی که حساسیت و آلرژی دارند هیچ یک از فرآورده های نعناع  نظیر عرق نعناع یا دم جوش را نباید استفاده کنند ) همچنین اسانس نعناع برای کودکان و نوزادان ناراحتی تنفسی و قلبی ایجاد می کند؛ استفاده ی بیش از حد آن فشار خون را بالا می برد .

 برای جلوگیری از بروز علائم حساسیتی می توانید نعناع را در کنار غذا استفاده کنید و یا نصف استکان عرق نعناع را پس از غذا به منظور هضم راحت تر بنوشید .

مصرف نعناع در خانم های باردار ” به دلیل خاصیت قاعده آور بودن ” خصوصا در ماه های اول بارداری توصیه نمی شود .

جالب است بدانید اگر برگ نعناع را بجوشانید و مایعی که تبخیر شده است را سرد کنید ؛ به مایعی که با تبخیر و تقطیر به دست آورده اید عرق نعناع می گویند که به صورت صنعتی در حجم زیاد تولید می شود ؛ در این فرآیند تمام ویتامین ها و فواید نعناع به عرق نعناع منتقل نمی شود پس طبیعی است که خواص درمانی اندکی نسبت به خود گیاه ” چه به صورت خشک و چه به صورت تازه ” و دم جوش آن داشته باشد ؛ عرق نعنای به دست آمده در صورتی که در ظروفی که استفاده می کنید نکات بهداشتی را رعایت کنید عاری از میکروب است .

از نعناع به عنوان ضماد برای برخی از درد ها نیز استفاده می شود .

جوانان هم می توانند از چای نعناع به عنوان جایگزینی بجای نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنند !

مرتبط ها

قالب خبری