جدیدترین مطالب امروز

نشاسته مقاوم از تأثیر آن در سلامتی تا انواع آن !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

نشاسته مقاوم از تأثیر آن در سلامتی تا انواع آن !

نشاسته مقاوم را می توان جزو نشاسته های پرفایده قلمداد کرد؛ ما در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعات قابل توجهی درخصوص نشاسته مقاوم بازگو کنیم؛ لطفا همراه ما باشید.

همه ما تا حدودی با نشاسته آشنا هستیم اما آیا می دانستید نشاسته ای که مصرف می کنیم به طور کامل در بدن هضم نمی شود بلکه گاهی قسمت کوچکی از آن به نام نشاسته مقاوم ، بدون هضم از دستگاه گوارش عبور می کند؟

نشاسته مقاوم چیست؟
نشاسته مقاوم نوعی نشاسته است که در برابر هضم مقاومت کرده و عملکرد آن در بدن شبیه فیبر محلول می باشد.

این نوع نشاسته فواید زیادی برای سلامتی دارد که از جمله آن ها می توان به بهبود حساسیت به انسولین، کاهش سطح قند خون، کاهش اشتها و بهبود هضم اشاره کرد.

در حال حاضر این ماده به یکی از موضوعات پر طرفدار در حوزه تغذیه تبدیل شده است به طوری که بسیاری از افراد آن را به برنامه غذایی خود افزوده و نتایج خوبی نیز دریافت کرده اند.

انواع نشاسته مقاوم :
همه نشاسته های مقاوم یکسان نیستند بلکه چهار نوع مختلف از این ماده وجود دارد که عبارتند از:

1. نشاسته نوع اول
این نوع نشاسته در غلات، دانه ها و حبوبات یافت می شود و از آن جا که با دیواره سلولی فیبری احاطه شده در برابر هضم غذا مقاومت می کند.

2. نشاسته نوع دوم
این نوع نشاسته در برخی غذاهای نشاسته ای از جمله سیب زمینی خام و موز سبز (نارس) وجود دارد.

3. نشاسته نوع سوم
زمانی که مواد غذایی نشاسته ای -داز جمله سیب زمینی و برنج – پخته و سپس خنک می شوند این نوع نشاسته در آن ها ایجاد می شود. در واقع فرایند خنک کردن برخی نشاسته های قابل هضم را به نشاسته های مقاوم تبدیل می کند.

4. نشاسته نوع چهارم
این نوع نشاسته توسط انسان و طی یک فرایند شیمیایی به وجود می آید.

تشخیص این که نشاسته موجود در یک ماده غذایی خاص به کدام دسته تعلق دارد کار ساده ای نیست زیرا گاهی یک خوراکی حاوی چند نوع نشاسته مقاوم می باشد و نمی توان آن را تنها به یک دسته نسبت داد.
به علاوه مقدار نشاسته مقاوم موجود در غذاهای مختلف بسته به نحوه تهیه آن ها ممکن است تغییر کند. برای مثال وقتی موز سبز فرایند بلوغ خود را طی می کند و به موز زرد تبدیل می شود نشاسته های مقاوم موجود در آن کاهش یافته و به نشاسته معمولی تبدیل می شوند.

نحوه عملکرد نشاسته مقاوم :
نشاسته مقاوم عملکرد شبیه فیبر محلول قابل تخمیر دارد. این نشاسته به صورت هضم نشده از معده و روده کوچک عبور کرده، در نهایت به روده بزرگ می رسد و به تغذیه باکتری های دوست دار روده کمک می کند.

خوشبختانه نشاسته مقاوم ، باکتری های دوست دار روده را تغذیه کرده و روی نوع و همچنین تعداد این باکتری ها اثر مثبت دارد. با هضم این ماده توسط باکتری ها، ترکیبات مختلف از جمله گازها و اسیدهای چرب زنجیره کوتاه به خصوص بوتیرات تولید می شود.

فواید نشاسته مقاوم برای سلامتی :
نشاسته مقاوم فواید زیادی برای سلامت متابولیسم بدن دارد، به عنوان مثال به نظر می رسد حساسیت به انسولین – واکنش سلول های بدن به انسولین – را بهبود می بخشد و در کاهش سطح قند خون بعد از غذا بسیار موثر است.

نشاسته مقاوم اثر غذایی ثانویه دارد، به این معنا که اگر آن را به همراه صبحانه میل کنید احتمالا نوسانات قند خون در وعده غذایی ناهار کاهش می یابد.

اثر نشاسته مقاوم روی متابولیسم گلوکز و انسولین بسیار چشمگیر است و گفته شده مصرف روزانه 15 تا 30 گرم از این ماده به مدت 4 هفته، ممکن است بهبود خوبی در حساسیت انسولین ایجاد کند.

لازم به ذکر است حساسیت به انسولین پایین (مقاومت انسولین) از عوامل خطر زای مهم در بروز برخی بیماری های جدی از جمله سندرم متابولیک، دیابت نوع 2، چاقی، بیماری قلبی و آلزایمر است و بهبود آن به همراه کاهش قند خون می تواند از ابتلا به برخی بیماری های مزمن جلوگیری کرده و کیفیت زندگی افراد را بهبود ببخشد.

با این حال نمی توان درباره فواید نشاسته مقاوم با قطعیت صحبت کرد زیرا مزیت های این ماده به وضعیت سلامتی شخص، دوز و نوع نشاسته مقاوم نیز بستگی دارد.

نشاسته مقاوم و کاهش وزن :
نشاسته مقاوم نسبت به نشاسته معمولی کالری کمتری دارد، گفته شده در هر گرم نشاسته مقاوم 2 کالری و در هر گرم نشاسته معمولی 4 کالری وجود دارد.
بنابراین هر چه محتوای نشاسته مقاوم موجود در غذا نسبت به نشاسته معمولی بیشتر باشد کالری آن غذا کمتر خواهد بود.

مکمل های فیبر محلول با سیری طولانی مدت و کاهش اشتها می توانند تاثیر خوبی در کاهش وزن داشته باشند و به دلیل شباهت عملکرد نشاسته مقاوم با این نوع فیبر، به نظر می رسد نشاسته مقاوم نیز همین تاثیر را در لاغری داشته باشد.

گفته شده افزودن نشاسته مقاوم به وعده های غذایی با ایجاد سیری طولانی مدت و دریافت کالری کمتر می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند.

نحوه افزودن نشاسته مقاوم به رژیم غذایی :
به طور کلی دو روش برای افزودن نشاسته مقاوم به رژیم غذایی وجود دارد
1- دریافت نشاسته مقاوم از مواد غذایی مصرفی
2- مصرف مکمل های نشاسته مقاوم

برخی مواد غذایی سرشار از نشاسته مقاوم عبارتند از :
سیب زمینی خام
سیب زمینی پخته سرد شده
موز سبز
حبوبات مختلف
بادام هندی
جو دو سر خام
از آن جا که مواد غذایی ذکر شده جزو خوراکی هایی سرشار از کربوهیدرات محسوب می شوند، اگر به هر دلیل از رژیم غذایی کم کربوهیدرات استفاده می کنید لازم است از مصرف آن ها اجتناب کنید.

منبع : healthline

مرتبط ها

قالب خبری