جدیدترین مطالب امروز

نزله چیست و در اثر چه عواملی ایجاد می شود ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

نزله چیست و در اثر چه عواملی ایجاد می شود ؟

نزله در حقیقت ارتباط خیلی مستقیمی با نوشیدن مایعات ، به خصوص آب دارد که در فصول گرم سال نیز ، این نیاز بیشتر شده و باعث می شود افراد زیادی به نوشیدن آب یخ روی آورند .

تعریف علمی نزله :

نزله عبارت است از ریزش و فرود آمدن ضایعات و فضولات رطوبی از مغز به پایین ، که موجب بروز ترشحات پشت حلق ، گرفتگی صدا و خشونت صدا می ‌شود .

یک دستیار تخصصی طب سنتی با بیان اینکه پوشاندن سر و پا در زمان خوابیـدن بـا کـلاه و جـوراب در روند بهبودی ترشحات پشت حلق کمک می‌ کند ، گفت : افراد از مصرف آب یخ و آب سرد پرهیز کنند چرا که مصرف آب یخ ترشحات پشت حلق را بیشتر می‌ کند .

نزله به دو دسته ی گرم و سرد تقسیم می ‌شود که هر کدام علائم خاص خودش را دارد :

-ترشحات ناشی از نزله گرم ، رقیق است و دارای علائمی مانند سرخی چشم‌ ها ، سوزش و خارش بینی و ممکن است با تب نیز همراه باشد .

در نزله سرد ، ترشحات غلیظ بوده و با علائمی مانند سنگینی سر همراه است .

توصیه ‌های عمومی در برخورد با نزله سرد :

1- از خوابیدن به پشت ، در زمان ایجـاد نزله پرهیز شود . ( در این باره محمد عزیزخانی دستیار تخصصی طب سنتی عنوان کرد : پوشاندن سر و پا در زمان خوابیـدن بـا کـلاه و جـوراب در روند بهبودی کمک می‌ کند . )

2- افراد مبتلا به نزله یا ترشحات پشت حلق ، در طول روز کمتر بخوابند و توجه کنند که بعد از غذا و بعد از حمام را رعایت کنند .

3- از قرار گرفتن در معرض هوای سرد پرهیز کنند ، به خصوص بعد از حمام ، بعد از ورزش ، بعد از نزدیکی جنسی و زمانی که عرق زیاد کردند در معرض هوای سرد قرار نگیرند .

4- پرهیز از مواد عطسه آور و محرک در ابتدای بیماری .

5- گرم نگه داشتن سر که میتواند تا حد زیادی در رفع ترشحات پشت حلق مفید باشد .

6- افراد از مصرف آب یخ و آب سرد پرهیز کنند ، چرا که مصرف آب یخ ترشحات پشت حلق را بیشتر می ‌کند .

منبع : تسنیم

مرتبط ها

قالب خبری