جدیدترین مطالب امروز

نخود فرنگی و نقش تأثیرگذار آن در رژیم لاغری !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

نخود فرنگی و نقش تأثیرگذار آن در رژیم لاغری !

امروز قصد داریم درخصوص تأثیرات بسزای نخود فرنگی در کاهش وزن افراد صحبت کنیم ؛ نقش تأثیرگذاری که در رژیم لاغری افراد چاق ، بسیار حائز اهمیت است .

نخود فرنگی از جمله مفید ترین انواع حبوبات است که از میزان بسیار بالایی پروتئین برخوردار است. مصرف نخود فرنگی دارای فواید گوناگونی می باشد که ازجمله فواید مصرف آن ، میتوان به کمک به رژیم لاغری افراد اشاره داشت .

برخی از ترکیبات ارزشمند نخود فرنگی عبارت است از :

پروتئین ۹/۳۲-۲/۲۱
نشاسته ۴۹-۹/۳۶
نشاسته مقاوم به هضم ۳/۶-۱/۲
آمیلوز ۷/۳۳-۷/۲۰
فیبر کل رژیمی ۲۶-۱۴
فیبر غیر محلول ۱۵-۱۰
فیبر محلول۹-۲
قندهای محلول ۷/۸-۳/۵
لیپید کل ۴/۲-۲/۱
خاکستر ۴/۳-۳/۲

پروتئین نخود فرنگی :

نخود فرنگی منبع ارزشمندی از پروتئین است. البته میزان پروتئین آن تحت تأثیر شرایط محیطی و فاکتورهای ژنتیکی است. قابلیت هضم پروتئین آن از سویا و برخی حبوبات دیگر بهتر است. توانایی نخود فرنگی در بهبود CVD و کاهش وزن ممکن است به محتوای بالای پروتئین آن مربوط باشد.

کربوهیدرات پیچیده نخود فرنگی :

علاوه بر وجود نشاسته و نشاسته مقاوم به هضم، نخود فرنگی فیتات هم دارد. به‌طور کلی نشاسته آن قابلیت هضم کمی دارد. به علت این که نمایه گلایسمیک آن پایین است، به نظر می رسد در درمان دیابت نوع ۲ مفید باشد. علاوه بر این، فیبر آن ممکن است کلسترول خون را کاهش دهد. اولیگوساکاریدهای آن می توانند سبب اثرات پره بیوتیکی شوند (رشد باکتری‌‌هایمفید در روده را تحریک کنند).

ویتامین‌‌ها و مواد معدنی نخود فرنگی :

پتاسیم مهمترین عنصر موجود در نخود فرنگی است (۰۴/۱ درصد وزن خشک بدون پوست)، در درجه بعد فسفر (۳۹/۰ درصد)، منیزیم (۱۰/۰ درصد)، کلسیم (۰۸/۰ درصد)، آهن (۹۷ppm)، سلنیوم (۴۲ppm)، روی (۴۱ppm)، مولیبدن (۱۲ppm)، منگنز(۱۱ppm)، مس (۹ppm) و برم (۴ppm) نیز در نخود فرنگی وجود دارند.

مواد موجود در ۱۰۰ گرم نخود فرنگی :

ویتامین K ۴۰/۴۱ میکروگرم، ویتامین C ۷۲/۲۲ میلی گرم، فیبر ۸۰/۸ گرم، ویتامین B۱ ۴۱/۰ میلی گرم، فولات ۲۸/۱۰۱ میکروگرم، ویتامین A ۲۰/۹۵۵ واحد بین المللی، فسفر ۲۰/۱۸۷ میلی گرم، ویتامین B ۶۲۳/۰ میلی‌گرم، ویتامین B ۲۲۴/۰ میلی گرم، مس ۲۸/۰ میلی گرم، آهن ۴۶/۲ میلی گرم و پتاسیم ۶۰/۴۳۳ میلی گرم.

سطح آهن، منیزیم و منگنز نخود فرنگی کمتر از نخود زرد (نخودچی) و پتاسیم آن بالاتر است. با وجود مقادیر زیاد مواد معدنی، زیست دسترسی این مواد مغذی ممکن است به علت غلظت بالای فیتات آن کم باشد. ولی مطالعات نشان داده اند که فیتات آن تنها جذب آهن را کم می کند. زیست دسترسی کلسیم نخود فرنگی از بقیه حبوبات بهتر است.

نخود فرنگی ۱۰۱ میکروگرم فولات در ۱۰۰ گرم دارد که به طور استثنایی بالاست. فولات نخود فرنگی حتی از نخود زرد (نخودچی) نیز بیشتر است. نخود فرنگی منبع خوبی از ویتامین‌‌هایB۱،B۲ ، B۳،B۶و C است. همچنین آهن خوبی نیز دارد. غلظت ویتامین K نیز در آن بالاست…

منبع : عصر خبر

مرتبط ها

قالب خبری