جدیدترین مطالب امروز

نان لواش تا چه میزان دارای ارزش غذاییست ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

نان لواش تا چه میزان دارای ارزش غذاییست ؟

نان در ایران از انواع مختلفی برخوردار است که هر یک طعم و خواص مخصوص به خود را دارند ؛ نان لواش نیز یکی از همین نان هاست که در این مقاله به بررسی ارزش غذایی آن میپردازیم .

معمولا نان هایی که دارای سبوس می باشند از ارزش غذایی بالایی برخوردارند به همین دلیل متخصصین حوزه تغذیه استفاده و مصرف از نان های لواش را توصیه نمی کنند و پیشنهاد می نمایند نان های سبوس دار دیگری جایگزین نان لواش گردد .

نان لواش به دلیل پایین بودن میزان سبوس ، ارزش تغذیه ای کمتری دارد ؛ چرا که یکی از دلایل شیوع بیماری های غیر واگیر مانند دیابت ، بیمار ی های قلبی و عروقی ، چاقی و سرطان ها به ویژه سرطان های دستگاه گوارش کاهش دریافت سبوس<Get bran> است .

دو سال پیش دامنه سبوس گیری از آرد نانوایی ها بدون توجه به سلامت مردم تا ۲۱ درصد افزایش یافته است .

در همین راستا وزارت بهداشت برای حفاظت از سلامت مردم به صورت رسمی درخواست بازنگری این میزان سبوس گیری را به سازمان استاندارد اعلام کرده است و در حال حاضر نیز پیگیر عملی شدن آن هستند ، به همین دلیل متخصصان تغذیه برای ارتقای سلامتی مردم به استفاده از نان هایی با سبوس بالاتر مانند سنگک و بربری توصیه می کنند .

دانش آموزان نان لواش نخورند ؟!!!

متخصصان تغذیه با تأکید بر لزوم توجه والدین ، نسبت به تغذیه فرزندانشان در مدرسه معتقدند مصرف نان لواش به دلیل نداشتن هیچ گونه ویتامین و ایجاد چاقی ، برای دانش آموزان توصیه نمی شود ؛ در واقع بیشترین رشد جسمی و ذهنی دانش آموزان در دوران مدرسه شکل گرفته و به طور کلی می توان گفت درصد رشد مغزی و ۷۰ درصد رشد قدی دانش آموزان در طی این دوران انجام می گیرد .

برای تداوم رشد دانش آموزان ، تضمین سلامتی و تحرک و شادابی آن ها لازم است ، تغذیه این قشر از جامعه مورد توجه قرار گیرد .

بر همین اساس باید به گروه های غذایی اصلی در میان دانش آموزان توجه داشت .

نان و غلات ، گوشت ، تخم مرغ ، حبوبات و مغزها ، شیر ، لبنیات ، میوه و سبزی ها به عنوان گروه های غذایی اصلی دانش آموزان حائز اهمیت است و یک گروه متفرقه شامل قند و چربی که چندان مورد تأکید نیست ، نیز مورد توجه قرار دارد .

در بین گروه های ذکر شده ، گروه غذایی نان و غلات حجم بیشتری از مواد غذایی دریافتی را تشکیل می دهد مصرف انواع نان های مختلف همچون سنگک ، تافتون و بربری به ویژه از نوع سبوس دار برای دانش آموزان توصیه می شود .

منبع : شفا آنلاین

مرتبط ها

قالب خبری