جدیدترین مطالب امروز

نابودی خرج عطینا و کنترل داشتن بر پول خویش

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

نابودی خرج عطینا و کنترل داشتن بر پول خویش

خرج عطینا و یا خرج بیهوده به مواردی گفته می شود که طی هیجانات لحظه ای و تحت تاثیر محیط و عوامل بیرونی شخص اقدام به خرید جنس کرده و در نهایت پشیمان می شود .

شاید در وضعیت کنونی از خرج عطینا گفتن کمی خنده دار باشد ؛ اما هستند هنوز افرادی که تحت تاثیر شرایط و احساسات لحظه ای ، دست به خرید های بیهوده و به اصطلاح خرج عطینا می زنند . در روزهای پایانی سال و شروع شدن خرید های نوروزی چگونه بر خود غلبه کرده و خرج عطینا نکنیم ؟

اگر بودجه ی شما کم می آید و همیشه لیستی از خرید های واجب بر روی دست شما باقی مانده است ، احتمالا شما هم در راه اعتیاد به ولخرجی و خرج عطینا افتاده اید .

آیا واقعا خرید یک جین لباس در رنگ های مختلف ضرورتی دارد ؟ آن هم وقتی نصف بیشتر آن ها را در طول یک سال هم استفاده نمی کنید ، تنها به این دلیل که رنگ آن به پوستتان نمی آید و یا شلوار و البسه ی دیگری برای هماهنگی با آن ندارید ! نه تنها ضروری نبوده بلکه خرج عطیناست ! حتی ولخرجی می تواند تحت هیجانات ناگهانی و تبلیغ های وسوسه انگیز فروشنده صورت بگیرد و خیل عظیم جمعیت نیز بر شدت آن بیفزاید .

اگر می خواهید خود را درمان کرده و خرج عطینا نکنید ، بدانید هرگاه تنها یک کارت بانکی داشتید و نگران تمام شدن پول آن نبودید ، ( چراکه مدیریت مالی خود را داشته و خرج بیهوده نمی کنید ) ، شما خرج عطینا ندارید . و اما اولین راه درمان این است که پیش از خرید به خود پاسخ دهید که آیا این خرج واجب من است ؟ پاسخ تنها بله یا خیر می باشد و نیازی به توضیحات مفصل ندارد ، اگر با خود صادق باشید مهم ترین و مشکل ترین گاه را برداشته اید .

برای ایجاد عادت های صحیح لازم نیست از همان ابتدا هم کنترل خرج و ترک عطینا را برای خود یک عادت کنید و هم طبق روال قبل به بازار بروید ! تعداد مراتب بیرون رفتن خود را کم کنید و آن را به زمان هایی محدود کنید که کنترل احساس خود را داشته و در حالت تعادل قرار دارید ، مطمئن باشید خرج عطینای شما نصف خواهد شد . بنابراین در شادی زیاد و یا خشم بالا به خرید رفتن ممنوع .

همیشه لیستی از مهم ترین اجناس و وسایل مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید ، هیچگاه و هیچگاه خارج از لیست تهیه شده چیزی خریداری نکنید و با وجود توجیهات فراوانی که برای خود می آورید مطمئن باشید که هرخرجی خارج از لیست خرج عطینا است . برای ایجاد حس ممانعت بیشتر نیز به یک ساعت بعد از خرید فکر کنید ، درک حس پشیمانی بهتر است از پشیمان شدنی که راه بازگشتی ندارد .

اگر مشکل بودجه و درآمد اندک همچنان پابرجا است ، برای خرید هایتان اولویت مشخص کنید ، از دیگر راهکارها می تواند جور کردن سرگرمی های متنوع و چه بسا یک کسب و کار به جای خرید و پول خرج کردن باشد .

مرتبط ها

قالب خبری