ناباروری و استفاده از رحم اهدا کننده تاثر ارثی نمی گذارد

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 6, 2014
ناباروری و استفاده از رحم اهدا کننده تاثر ارثی نمی گذارد

گاه فرد زوجین به علت ناباروری مجبور به استفاده از رحم اهدایی می شوند ، در این روش هیچ ویژگی ژنتیکی از طرف شخصی که جنین را پرورش می دهد به جنین منتقل نمی شود .

بارداری و ناباروری از مسائل مهم در هر خانواده ای است ، شاید در نگاه اول و مراحل ابتدایی تشکیل خانواده ، فرزند چندان از نظر زن و مرد مهم نباشد ، اما با شکل گیری خانواده و به مرور زمان ضرورت وجود بچه در خانه احساس می شود .

با گذشت زمان عده از زن ها و شوهر ها متوجه این مشکل می شوند که قادر به داشتن بچه نیستند ، حال بصورت دائم و یا دوره ای . واضح است که بعد از چند دوره تلاش برای بارداری و بی نتیجه بودن قضیه ، زن و مرد تصمیم می گیرند به پزشک مراجعه کرده و راه های درمانی را در پیش بگیرند . با فرض این موضوع که زن و شوهر پیوند خویشاوندی نزدیک و یا دور ندارند و عوامل ژنتیکی در مورد ناباروری زوجین دخیل نمی باشد ( که در آن صورت هم راه های درمان بسیارند ) بحث را ادامه می دهیم .

از آنجایی که آزمایش و راه درمانی معمولا در مرد ها سریع تر طی می شود و عوارض کمتری در پی دارد ( همچنین استفاده از آمپول در خانم ها با عوارضی همراه است ) پیشنهاد می شود ابتدا از طریق آزمایش و… سیستم باروری مرد کنترل شود و اطمینان حاصل شود که مشکل ناباروری از جانب مرد نمی باشد ، سپس در صورت لزوم آزمایشات و مسیر درمانی برای خانم طی شود .

علل ناباروری در خانم ها بسیار متعدد است ، گاه کمبود تخمک تولید شده در هر دوره می تواند علت آن باشد و یا رشد ناقص رحم و محروم ماندن از برخی توانایی هایی که یک رحم کامل می تواند داشته باشد ( رشد ناقص رحم هیچ ارتباطی به سلامت جسمانی و… ندارد و در افراد مختلف ممکن است اتفاق بیفتد ) در مواقعی که مشکل از سمت خانم ها است ، گاه با مصرف چند قرص دوره درمان تمام شده و شخص باردار می شود ، اما گاهی لازم به مصرف آمپول و یا حتی جراحی می باشد . دارو های مصرفی اکثرا کمک به تولید  تخمک کرده و توانایی تخمک سازی را بالا می برند . در صورتی که ضعف و مشکل کار به راحتی قابل تشخیص و درمان نبود لازم است لاپاراسکوپی انجام شود ، لاپاراسکوپی نوعی معاینه برای درمان ناباروری می باشد .

درصورتی که تشخیص داده شود که زن و مرد قادر نیستند به طور طبیعی جنین تولید کرده و صاحب فرزند شوند می توانند از لقاح مصنوعی استفاده کنند ، در این روش باید زن و مرد شرعا محرم بوده ( زن و شوهر باشند ) ، سپس اسپرم تولید شوده با تخمک آزاد شده در محیط آزمایشگاهی دریافت شده و ترکیب می شوند ، سپس به رحم اهدا کننده انتقال داده می شود . جنینی که از این طریق رشد می کند ، شرعا و قانونا از آن زن و شوهر می باشد و هیچگونه خصوصیت و ژنتیکی را از فردی که جنین در رحم آن رشد کرده به ارث نمی برد .

اشتراک گذاری این مطلب در :