جدیدترین مطالب امروز

میگرن مقعدی از علت تا روش های درمان این بیماری ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

میگرن مقعدی از علت تا روش های درمان این بیماری ؟

یکی از بیماریهای مرتبط با مقعد ، میگرن مقعدی است که در این مقاله ، قصد داریم در خصوص علت ها و روش های درمانی بیماری میگرن مقعدی صحبت کنیم .

یکی از مشکلات مزمن و مقاوم به درمان که کسی به آن فکر نمی کند دردهای مقعد است که به دلایل نزدیک با میگرن باید آن را میگرن مقعدی نامید ، چرا که این درد هم دائمی نیست و بر خلاف بیماریهای کلاسیک انتهای روده و مقعد هیچگونه سابقه ای از تصادفات ، آسیب و یا اثری از هموروئید ( Hemorrhoids ) ، عفونت(Infection ) ، جراحت ، فیستول و تغییرات ساختاری در بافت و یا اطراف آن نشان نمی دهد .

در میگرن مقعدی ، بیمار از درد غیر عضوی آزاردهنده در ۱۸۰ درجه در یک طرف مقعد ( یعنی مقارن صفحه ساعت ۱۲ تا ۱۸ و یا ۰۶ تا ۱۲ نیمه راست یا چپ مقعد ) شکایت می کند .

این درد در فواصل مختلفی بروز می کند و مجدداً بعد از چند ساعت یا چند روز بدون آنکه هیچگونه تغییر یا اثری از آن باقی بماند آرام می شود .

این دردهای حمله ای مقعد اکثراً در خانم ها مشاهده می شود و مانند میگرن شکمی به هیچ درمان موضعی و یا سیستمیک جواب نمی‌ دهد .

اگر از بدشانسی بیمار در معاینات تصادفا تغییراتی مانند هموروئید و یا زخمی مشاهده شود و تحت عمل جراحی قرار گیرد ، حتی اگر عارضه تشدید نگردد اثر مثبتی هم روی دردهای تکراری ندارد . ( لازم به توضیح است که این نوع دردها مانند سردرد میگرنی فقط با پیشگیری از عوامل محرک و به روش نورال تراپی خوب جواب می دهند )

در بیماری میگرن مقعدی ، از دردهای همجوار مقعد باید درد دنبالچه را در نظر داشت که بعد از زمین خوردن با پشت روی یخ یا در اثر افتادن از روی صندلی که دنبالچه آسیب تاندونی یا استخوانی می بیند ایجاد می شود .

درد دنبالچه همیشگی نیست ولی با تحریکات اعضاء مجاور اعم از مثانه ، روده و اعضای تناسلی، بدون مقدمه آزار دهنده ای برو ز میکند و هر گونه عمل جراحی میتواند اثر تشدید کننده ای بر آن داشته با شد و کاملآ جدا از درد های ذکر شده مقعد است .

منبع : شفا آنلاین

مرتبط ها

قالب خبری