جدیدترین مطالب امروز

میوه های خشک شده را جایگزین تنقلات مضر روزانه کنید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

میوه های خشک شده را جایگزین تنقلات مضر روزانه کنید

میوه های خشک شده در مقایسه با میوه های تازه ویتامین C کمتر و کالری بیشتری دارند ، اما می توانند به عنوان جاگزین تنقلات مضر روزانه مورد استفاده قرار بگیرند .

میوه ها سرشار از ویتامین هستند و خواص آن ها بر کسی پوشیده نیست ، از آن جا که هر میوه مخصوص فصلی خاص بوده و در بازه ی زمانی مشخص مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین به دلیل استفاده ی آسان تر میوه های خشک شده  وارد بازار شدند . اما آیا با تغییر در میوه ها و خشک شدن آن ها ، خواص آن ها هم متفاوت شده است ؟ اصلا آیا میوه های خشک شده خواصی هم دارند ؟

وقتی میوه ها را خشک می کنیم ، در واقع از یکی از روش های نگهداری میوه برای مدت طولانی تر استفاده کرده ایم ، از دیگر روش های نگهداری فریز کردن است که فرم مناسبی به میوه ها نمی دهد ؛ با خشک کردن میوه ها ، بخش عمده ی میوه که دارای مواد معدنی و ویتامین ها است یعنی آب آن به حداقل میزان خود می رسد ، اما این به آن معنا نیست که میوه بدون خاصیت می شود ، میوه های خشک شده هم خواص خوبی برای بدن دارند و مواد معدنی و ویتامین ها را به بدن می رسانند ، فقط میزان کالری آن ها بیشتر است ، همچنین برخی واکنش های حساسیتی که ممکن بود با مصرف میوه های تازه در شخص بروز کند به حداقل می رسد . اکثر افراد تجربه ی مصرف میوه های خشک را به صورت محدود ( توت خشک ، انگور خشک و… ) داشته اند .

میوه های خشک شده علاوه بر ویتامین A منبعی غنی از اکثر ویتامین های گروه B به حساب می آیند همچنین کلسیم ، آهن ، پتاسیم و… در میوه های خشک شده به مقدار خوبی موجود می باشد . از میوه های خشک شده ای که نسبت به نوع تازه ی خود خواصشان قوی تر می شود می توان به آلو ، انجیر ، توت اشاره کرد .

همانطور که گفتیم به دلیل تبخیر آب در فرآیند خشک شدن میوه ، کالری در میوه ی خشک شده بالا می رود ، همچنین تجمع قند بیشتر است ، میوه های خشک شده به دلیل از دست دادن حجم زیاد آب برخی خواصشان نیز کمرنگ می شود در نتیجه توصیه می شود با وجود خواصی که میوه های خشک دارند تنها در صورت لزوم از آن ها استفاده شود و تا حد امکان میوه ی تازه میل شود همچنین برای جلوگیری از اضافه وزن ، یک دوم حجمی که از میوه ی تازه مصرف می کردید برای استفاده از میوه های خشک کافی است و همچنین میزان کالری ، قند ، ویتامین های موجود در آن برابر می باشد ( حتی در موارد خاصی میزان کالری همیشه در میوه ی خشک بیشتر می ماند ) .

هر چند میوه های خشک که در بازار عرضه می شوند با دستگاه خشک شده اند اما شما خودتان هم می توانید بدون دستگاه و با روش های طبیعی میوه را خشک کنید ، خشک کردن با روش طبیعی به مراتب بهتر است زیرا حرارتی که با دستگاه به میوه ها داده می شود تا خشک شوند تا حدودی ویتامین C موجود در آن ها را از بین می برد و همینطور برای ثابت نگهداشتن رنگ میوه ها در فرآیند خشک شدن از اسید سولفور استفاده می شود که می تواند باعث حساسیت های تنفسی مانند آسم در برخی افراد شود ، برای نگهداری نیز می توانید میوه های خشک را خارج از یخچال نگهداری کنید .

مرتبط ها

قالب خبری