جدیدترین مطالب امروز

میهمانی های فامیلی یکی از راههای متداول ازدواج جوانان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

میهمانی های فامیلی یکی از راههای متداول ازدواج جوانان

در بحث ازدواج ، عوامل مختلفی تأثیرگذار می باشد و می تواند به وقوع پیوستن آن کمک کند که در این بین ، میهمانی های فایلی یکی از متداول ترین راه هاست !

میهمانی گرفتن و میهمانی دادن از قدیم الایام در میان ایرانیان رواج داشته است و تا چندسال پیش بسیاری از ایرانیان به این سنت پسندیده ، علاقه ی زیادی داشتند ، بماند که امروزه رنگ و بوی میهمانی ها کمی دچار تغییر گشته و بیشتر بوی تجملات و چشم و هم چشمی را گرفته است تا سادگی و صداقت گذشته ها را !!! ولی بازهم در همین عصر حاضر خیلی ها هستند که پایبند سادگی همان گذشته هایند و چون خود را درگیر تجملات بیخودی نکرده اند ، هنوز که هنوز است عاشق میهمانی دادن و میهمانی گرفتن اند .

این مطلب از یک جم سعی ندارد که درخصوص فرهنگ میهمانی ایرانیان صحبت کند و هدف از انتشار چنین مطلبی ، نشان دادن اهمیت مبحث میهمانی در مقوله های مختلف و به خصوص ازدواج می باشد .

یکی از راههایی که از گذشته تا به امروز برای مقوله ی ازدواج و سروسامان دادن جوانان مطرح بوده است ، همین میهمانی های فامیلی می باشد ؛ میهمانی هایی که در آن بزرگترها و کوچکترهای فامیل دورهم جمع می شوند که اتفاقا همین دورهمی ها برخی اوقات اتفاقات جالب و مبارکی را هم رقم می زند .

کسی چه می داند ؟ شاید نیمه ی گشده ای که سالهاست فردی به دنبال آن است ، در یکی از همین میهمانی های فامیلی پیدا شود و منجر به ازدواجی موفق گردد !

اینگونه میهمانی ها که بزرگترها در آن نقش مؤثر و مهمی دارند ، می تواند از جهات مختلف مفید باشد و تأثیرات قابل توجهی را در روابط خانوادگی ، اتفاقهای اینچنینی ، رفع مشکلات افراد فامیل و کمک رسانی به آنها و … داشته باشد .

دورهمی های فامیلی علاوه بر مبحث ازدواج می تواند در دیگر مباحث نیز به کمک فامیل بیاید ؛ به عنوان مثال : فردی از اعضای فامیل از لحاظ مالی به مشکل می خورد و همین میهمانی های فامیلی می تواند با هدف رفع مشکل آن فرد برگزار شود ، همانطور که از گذشته چنین سنت هایی در میان ایرانیان بوده است و امروزه هم می تواند بهتر و محکم تر از قبل به کار خود ادامه دهد .

شما برای اثبات اینکه بدانید ، میهمانی ها و دورهمی های فامیلی تا چه حد توانسته است در خانواده ی شما نقش داشته باشد ، می توانید پرس و جویی از پدر و مادر و یا بزرگترها و ریش سفیدهای فامیلتان کنید تا به اهمیت این موضوع به خوبی پی ببرید .

معمولا در اکثر خانواده ها ، حداقل یکی دو مورد آشنایی های اینچنینی اتفاق افتاده است که نهایتا به ازدواج هم ختم شده ، ولی نکته ی جالب توجهی که در این دورهمی و میهمانی های فامیلی وجود دارد ، آشنایی و ازدواج دو فرد کاملا غریبه ، ولی درون فامیلی است .

مثلا ممکن است در یکی از همین دورهمی ها ، نظر شما به دخترخاله ی زن داداش خودتان جلب شود که تا به حال یکبار هم او را ندیده اید ولی از جهاتی با او دارای یک نسبت فامیلی مختصر هستید که اگر به آشنایی و ازدواج ختم شود ، شما با یک فرد کاملا غریبه ، ولی درون فامیل ازدواج کرده اید .

به هر حال اکثر آداب و رسوم و سنت های قدیم ایرانی از جمله همین میهمانی ها و به جا آوردن صله ی ارحام ، از روی حساب و کتاب بوده است و در خیلی از موارد می تواند به زندگی راحت تر و بهتر ما کمک کند ، زیرا هم اسلام و دین ما به آن تأکید دارد و هم ریشه ی فرهنگی در فرهنگ ما دارد .

مرتبط ها

قالب خبری